«Արմենիա» ԲԿ-ում Է․ Ծատինյանի բժշկական փաստաթղթերում խախտումներ են արձանագրվել
Գործունեություն | Էդգար Ծատինյան | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Ծրագիր։ Պայքար Խոշտանգման և Վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում | Հրապարակումներ | Նորություններ
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը 2019թ․ ապրիլի 8-ին «Արմենիա» ԲԿ-ում մահացած Էդգար Ծատինյանի բժշկական փաստաթղթերում խախտումներ է արձանագրել։
Այս մասին Է․ Ծատինյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանին 2019թ․ օգոստոսի 5-ի գրությամբ տեղեկացրել է Տեսչական մարմնի ղեկավարը։
Ա․ Զալյանը Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմին էր դիմել 2019թ․ հուլիսի 4-ին։ Իր դիմումով նա խնդրել էր պարզել, թե ոստիկանության բաժնից շտապօգնության մեքենայով «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ տեղափոխված Է․ Ծատինյանին ԲԿ չընդունելը որքանով է օրինաչափ և արդյոք «Արմենիա» ԲԿ տեղափոխելուց հետո նրան պատշաճ և բավարար բժշկական օգնություն է տրամադրվել՝ սահմանաված չափորոշիչներին համապատասխան, արդյոք փաստաթղթերը լրացվել են պատշաճ և ժամանակին։
Տեսչական մարմինը ընթացք է տվել դիմումով բարձրացված հարցերի մի մասին միայն և տեղեկացրել է, որ մյուսները իր լիազորությունների շրջանակից դուրս են։
Բացի «Արմենիա» ԲԿ-ում բժշկական փաստաթղթերը զննելուց և խախտումներ հայտնաբերելուց՝ Տեսչական մարմինը «Շտապօգնությունից» ևս խնդրել է տրամադրել Է․ Ծատինյանին տրամադրած բուժօգնության վերաբերյալ փաստաթղթերը։ Դրանց մասին տեղեկություն կտրամադրի ստանալուց և զննելուց հետո։
Իսկ «Արմենիա» ԲԿ-ում ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի Երևան քաղաքի տարածքային կենտրոնի աշխատակիցների զննումների արդյունքում հայտնաբերվել են Է․ Ծատինյանի բժշկական փաստաթղթերի լրացման, դրանց պահպանման, շրջանառության պահանջների խախտումներ, և 2019թ․ հուլիսի 31-ին տնօրենին կարգադրել են վերացնել դրանք։
Է․ Ծատինյանը «Արմենիա» ԲԿ էր տեղափոխվել ՀՀ ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում խոշտանգվելուց հետո։ Նրա ընտանիքի անդամները հայտնել էին, որ ոստիկանության բաժնում նրան ծեծել են և ստիպել սուտ վկայություն տալ՝ թմրանյութը «գրպանը գցելու» սպառնալիքով։ Արդյունքում Է․ Ծատինյանը, քրեական պատասխանատվությունից վախենալով, կուլ էր տվել թմրանյութը և հիվանդանոց տեղափոխվելուց ժամեր անց սուր թունավորումից մահացել։ Հարազատները պնդում էին, որ «Արմենիա» ԲԿ-ում պատշաճ բուժօգնություն չի տրամադրվել, իսկ հիվանդանոց տեղափոխվելու պահին վնասված է եղել նրա շրթունքն ու ատամնաշարը, ինչպես նաև աջ ձեռքը, որը դաստակի մասում վիրակապված է եղել փողկապով։
Ուշագրավ է, որ մահվան դեպքը գրանցելուց հետո ԲԿ-ն հանցագործության մասին հաղորդում չի ներկայացրել։
Մահվան հիմքով քրեական գործը քննում է Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժինը, մինչդեռ մահվան գրանցման վայրը՝ «Արմենիա» ԲԿ-ն, Աջափնյակ վարչական շրջանում է։ Ավելին՝ 2019թ․ ապրիլի 15-ին հարուցված քրեական գործի մասին տուժող կողմը տեղեկացել է 22 օր անց՝ 2019թ․ մայիսի 7-ին։
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցված նաև ոստիկանության բաժնում խոշտանգելու հիմքով։

Violations were recorded in E. Tsatinyan’s medical documents in “Armenia” MC
Activities | Edgar Tsatinyan | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Project։ Combatting Torture and Ill Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine | Publications | News
The RA Health and Labor Inspectorate recorded violations in Edgar Tsatinyan’s medical documents who died in “Armenia” MC on April 8, 2019.
The Inspectorate informed Arayik Zalyan, E. Tsatinyan’s successor, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor lawyer, about it by a note on August 5, 2019.
A. Zalyan applied to the Health and Labor Inspectorate on July 4, 2019. In his application, he asked to find out whether not accepting E. Tsatinyan to “Saint Gregory the Illuminator” MC was legal (E. Tsatinyan was transferred to the MC from the police department by an ambulance car) and whether after being transferred to “Armenia” MC he had been provided with proper and adequate medical aid in compliance with the established standards, whether the documents had been filled in properly and in a timely manner.
The Inspectorate proceeded with only some of the issues raised in the application and informed that the rest were out of their authority.
Besides examining the medical documents in “Armenia” MC and discovering violations, the Inspectorate asked the “Ambulance Service” to provide the documents pertaining to the medical aid provided to E. Tsatinyan. The Inspectorate will give information on the documents after receiving and examining them.
As a result of the RA Health and Labor Inspectorate Yerevan Regional Center employees’ examinations in “Armenia” MC, violations of filling in, keeping and turnover requirements of E. Tsatinyan’s medical documents were discovered and on July 31, 2019, they ordered the director to eliminate them.
E. Tsatinyan was transferred to “Armenia” MC after being tortured in the RA Police Nor Nork department. Their family members informed that he had been beaten in the police department and had been made to give false testimony threatening to “place” narcotic drugs in his pocket. As a result, scared of criminal responsibility, E. Tsatinyan swallowed the narcotic drug and died of acute poisoning hours after being transferred to hospital. His relatives claimed that he had not been provided with proper medical aid in “Armenia” MC and when being transferred to hospital, his lip and dentition were injured, as well as his right hand, which was bandaged by a tie on the wrist.
It is notable that after recording the death case, the MC did not report a crime.
The criminal case is examined by the Investigative Division of Avan and Nor Nork administrative districts, whereas the registration place of the death, i.e. “Armenia” MC, is located in Ajapnyak administrative district. Moreover, the injured party was informed about the criminal case initiated on April 15, 2019, only 22 days later on May 7, 2019.
A criminal case is initiated in the RA Special Investigative Service also on the ground of being tortured in the police department.