«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ն ու «Շտապբուժօգնությունը» ևս Էդգար Ծատինյանի փաստաթղթերը խախտումներով են լրացրել․ Տեսչական մարմինը արձանագրել է
September 10, 2019
Գործունեություն | Էդգար Ծատինյան | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Ծրագիր։ Պայքար Խոշտանգման և Վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում | Կյանքի իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ
2019թ․ սեպտեմբերի 3-ին հրապարակում էինք արել, որ ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը «Արմենիա» ԲԿ-ում մահացած Էդգար Ծատինյանի փաստաթղթերում խախտումներ է արձանագրել։
Է․ Ծատինյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» և «Արմենիա» ԲԿ-ներում Է․ Ծատինյանին տրամադրած բուժօգնության հարցով Տեսչական մարմին էր դիմել 2019թ․ հուլիսի 4-ին։
2019թ․-ի օգոստոսի 5-ին Տեսչական մարմնից պատասխանել էին, որ «Արմենիա» ԲԿ-ում զննումների արդյունքում Տեսչական մարմնի աշխատակիցները հայտնաբերել են Է․ Ծատինյանի բժշկական փաստաթղթերի լրացման, դրանց պահպանման, շրջանառության պահանջների խախտումներ, և 2019թ․ հուլիսի 31-ին տնօրենին կարգադրել են վերացնել դրանք։
Տեսչական մարմինը «Շտապբուժօգնությունից» ևս խնդրել էր տրամադրել Է․ Ծատինյանին տրամադրած բուժօգնության վերաբերյալ փաստաթղթերը։
Երեկ՝ սեպտեմբերի 9-ին, ստացել ենք արդեն Տեսչական մարմնի պատասխանը՝ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում և «Շտապօգնությունում» անցկացված զննումների վերաբերյալ։
Տեսչական մարմինը փաստաթղթերին առնչվող նույն խախտումներն արձանագրել է նաև այս երկու հաստատություններում։
2019թ․ օգոստոսի 29-ին և 30-ին խախտումները վերացնելու կարգադրություններ են տրվել նաև «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» և «Շտապբուժօգնություն» հաստատություններին։
Է․ Ծատինյանը «Արմենիա» ԲԿ էր տեղափոխվել 2019թ․ ապրիլի 8-ին ՀՀ ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում խոշտանգվելուց հետո։ Նրա ընտանիքի անդամները հայտնել էին, որ ոստիկանության բաժնում նրան ծեծել են և ստիպել սուտ վկայություն տալ՝ թմրանյութը «գրպանը գցելու» սպառնալիքով։ Արդյունքում Է․ Ծատինյանը, ըստ ընտանիքի անդամների, քրեական պատասխանատվությունից վախենալով, կուլ էր տվել թմրանյութը և հիվանդանոց տեղափոխվելուց ժամեր անց սուր թունավորումից մահացել։

“Saint Gregory the Illuminator” MC and “Ambulance”, too, filled in Edgar Tsatinyan’s documents with violations, Inspection body recorded
September 10, 2019
Activities | Edgar Tsatinyan | Legal Support | Legal Support | Right to Freedom from Torture | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Project։ Combatting Torture and Ill Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine | Right to life | Publications | News
On September 3, 2019, we made a publication that the RA Health and Labor Inspectorate had recorded violations in Edgar Tsatinyan’s documents. The latter had died in “Armenia” MC.
On July 4, 2019, Arayik Zalyan, HCA Vanadzor lawyer and representative of E. Tsatinyan’s successor, applied to the Inspectorate with the matter of medical aid provided to E. Tsatinyan in “Saint Gregory the Illuminator” and “Armenia” MCs.
On August 5, 2019, the Inspectorate responded that as a result of examinations conducted in “Armenia” MC, Inspectorate employees found out Edgar Tsatinyan’s medical documents violations pertaining to filling, storing and circulation requirements. On July 31, 2019, they ordered the director to eliminate them. The Inspectorate also asked the “Ambulance” to provide the documents pertaining to the medical aid provided to E. Tsatinyan.
Yesterday, on September 9, we received the Inspectorate’s response regarding the examinations conducted in “Saint Gregory the Illuminator” MC and the “Ambulance”.
The Inspectorate recorded the same document violations also in those two institutions.
On August 29 and August 30, 2019, “Saint Gregory the Illuminator” and “Ambulance” institutions also received instructions on eliminating the violations.
E. Tsatinyan was transferred to “Armenia” MC on April 8, 2019, after being tortured in the RA Police Nor Nork department. Their family members informed that he had been beaten in the police department and had been made to give false testimony threatened that narcotic drugs “would be placed” in his pocket. As a result, according to his family members, scared of criminal responsibility, E. Tsatinyan swallowed the narcotic drug and died of acute poisoning hours after being transferred to hospital.