Ներկայացվեց «Ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների վիճակի վրա» զեկույցը
Այլ | Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Հրապարակումներ | Մամուլի հաղորդագրություններ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Սեփական | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2019 թ. հոկտեմբերի 31-ին Երևանի Անի Պլազա հյուրանոցի «Գառնի» սրահում Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ներկայացրեց «Ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների վիճակի վրա» զեկույցը։
Զեկույցի ներկայացում-քննարկմանը ներկա էին ՀՀ-ում ԱՄՆ, Ուկրաինայի և Լեհաստանի դեսպանատների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ, հասարակական կազմակերպությունների ու լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Ա. Սաքունցը բացման խոսքում անդրադարձավ ծրագրի իրականացման անհրաժեշտությանն ու շեշտեց, որ ՀՀ քաղաքացիների համար հասկանալի չեն, ընկալելի չեն և որոշակի չեն ՀՀ-ում ռուսական ռազմաբազայի նկատմամբ ՀՀ-ի վերահսկողության մեխանիզմները։ Անդրադարձ կատարեց նաև Մոլդովայում և Ուկրաինայում ռուսական ռազմական ներկայությանը։
«Ռուսական ռազմական բազան, որպես ՀՀ-ում գործող կառույց, պետք է իր գործունեության համար ունենա և լիազորություն, և պատասխանատվություն. մենք տեսնում ենք, որ լիազորություններ կան, պատասխանատվության ինստիտուտը ամրագրված չէ». հավելեց Արթուր Սաքունցն ու ՀՀ-ում ռուս զինծառայողների գործողությունների և նրանց մասնակցությամբ միջադեպերի այլ օրինակներ ներկայացրեց։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի խաղաղասիրական ծրագրերի համակարգող Արմինե Սադիկյանն էլ ներկայացրեց «Ռուսական ռազմական ներկայությունը Արևելյան գործընկերության որոշ երկրներում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների իրավիճակի վրա» ծրագիրը, դրա շրջանակում իրականացվող գործողությունները 3 երկրներում և անդրադարձավ ռուսական ռազմական ներկայության մասին համատեղ զեկույցին։
«Ծրագրի նպատակն էր ուսումնասիրել երեք երկրներում ռուսական ռազմական բազաների իրավական փաստաթղթերի առկայությունը, իրավական կարգավորումների արդյունավետությունը, ինչպես նաև մարդու իրավունքների վիճակն ու ռուսական ռազմական ներկայության ազդեցությունը ՀՀ քաղաքացիների մարդու իրավունքների վիճակի վրա»․ նշեց Ա․ Սադիկյանը։
Նա խոսեց նաև զեկույցի պատրաստման ընթացքում առաջացած խնդիրների, մարտահրավերների մասին, հատկապես՝ համապատասխան իրավական փաստաթղթերն ստանալու հարցում։
Զեկույցն ընդհանուր առմամբ անդրադառնում է առհասարակ օտարերկրյա ռազմական ներկայության նշանակությանը տարբեր երկրներում, համաշխարհային փորձին և մասնավորեցնում, թե ինչ ազդեցություն է ունեցել ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում։ Մասնավորապես՝ Հայաստանի մասով զեկույցում ներկայացված են հայ-ռուսական հարաբերություններն ու Հայաստանում ռազմաբազայի տեղակայման համար հիմք հանդիսացած փաստաթղթերը։ Առանձին օրինակներով անդրադարձ կա ռուս զինծառայողների մասնակցությամբ Հայաստանում եղած միջադեպերին և դրանց արդյունքում ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների խախտումներին։
Քննարկման մասնակիցներն էլ իրենց մտահոգությունները հայտնեցին Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի` մարդու իրավունքների վրա ունեցած ազդեցության առնչությամբ, ներկայացրին ռուս զինծառայողների մասնակցությամբ իրենց հայտնի միջադեպերը, որոնք դուրս են մնացել զեկույցի շրջանակից։
Վերլուծելով ՀՀ տարածքում ՌԴ զինվորական ներկայության վերաբերյալ միջպետական պայմանագրերը, եզրակացնում ենք, որ․
բ. ՀՀ պետական բյուջեից ՀՀ կողմից ՌԴ զինվորական ստորաբաժանումների պահպանման համար հատկացվող միջոցները համարվում են գաղտնի տեղեկություններ, եւ   հանրությունը ծանոթ չէ դրանց նույնիսկ ընդհանուր չափին, չնայած ՀՀ պաշտպանական բյուջեի ընդհանուր չափը հայտնի է,
գ. հաշվի առնելով, որ ՀՀ տարածքում ՌԴ զինվորական ստորաբաժանումների տեղակայման համար հատկացված տարածքները տրամադրվում են անվճար, պետք է ենթադրել, որ գնահատված չէ նաեւ տարածքների օգտագործման դիմաց ենթադրյալ վարձակալության վճարների չափերը,
դ. հնարավոր չէ գնահատել եւ նման գնահատում արված չէ, թե ՀՀ տարածքում ՌԴ զինվորական ստորաբաժանումների գործունեության համար ինչքան է վճարվում Հայաստանի պետական բյուջեից եւ ընդհանրապես ֆինանսական ինչ բեռ է կրում Հայաստանի Հանրապետությունը իր տարածքում ՌԴ ստորաբաժանման պահպանման, տարածքների օգտագործման համար,
ե. Հայաստանի Հանրապետության կողմից ռուսական բազայի եւ սահմանապահ զորքերի գործունեության նկատմամբ մշտադիտարկման եւ վերահսկողության մեխանիզմների բացակայությունը հանգեցնում է ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների խախտմանը, եւ բացակայում են այդ խախտումների դիմաց համաչափ փոխհատուցման մեխանիզմները:
Այպիսով՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Ռուսաստանի Դաշնության զինվորական ներկայությունը կարգավորող միջպետական պայմանագրերը/համաձայնագրերը չեն համապատասխանում Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես ինքնիշխան, իրավական պետության չափանիշներին եւ ՀՀ սահմանադրությանը:
Ելնելով վերոգրյալից՝ առաջարկում ենք Հայաստանի Հանրապետության իշխնություններին վերանայել միջպետական պայմանագրերը/համաձայնագրերը եւ համապատասխանեցնել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը:
Նշենք, որ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը, թեև չէր արձագանքել մեր հրավերին և քննարկմանը ներկա չէր, բայց զեկույցի ներկայացումից հետո Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի էջում իր «մտահոգությունն» էր հայտնել դրա հրապարակման մասին։
Քննարկմանը հրավեր էր ուղարկվել նաև ՀՀ-ում, Մոլդովայի, Գերմանիայի դեսպանություններ, Եվրոպայի խորհրդի և Եվրամիության պատվիրակության գրասենյակներ, ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովներ, սակայն ներկայացուցիչներ քննարկմանը չէին մասնակցում։
Զեկույցը պատրաստվել է «Ռուսական ռազմական ներկայությունը Արևելյան գործընկերության որոշ երկրներում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների իրավիճակի վրա» ծրագրի շրջանակում։ Ծրագիրն իրականացվել է ԱլԳ ՔՀՖ վերադրամաշնորհային ծրագրի միջոցով՝ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակի, Մոլդովայի Պրոմո-լեքս ասոցիացիայի եւ Ուկրաինայի Արեւելյան եվրոպական անվտանգության հետազոտական նախաձեռնությունների հիմնադրամի կողմից:
Ծրագրի դոնորներն են Եվրոպական միությունը և Ժողովրդավարության աջակցության ազգային ֆոնդը:
«Ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների վիճակի վրա» (հայերեն)
«Ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների վիճակի վրա» (անգլերեն)
«Ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների վիճակի վրա» զեկույցի ներկայացում-քննարկում

On October 31, 2019, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor presented  “Russian Military Presence in Armenia, Moldova and Ukraine and its Impact on Human Rights Situation” report in “Garni” hall of Ani Plaza hotel in Yerevan.
Representatives of the embassies of the USA, Ukraine and Poland in Armenia, experts, representatives of non-governmental organizations and media were present during the presentation-discussion of the report.
In his opening speech, A. Sakunts, HCA Vanadzor Chairman, touched upon the necessity of the implementation of the project and underscored that the RA control mechanisms over the Russian military base in the RA are not clear, perceptible and definite for the RA citizens. He also touched upon the Russian military presence in Moldova and Ukraine.
“As a structure operating in the RA, the Russian military base must have both competences and responsibilities. We can see that there are competences, yet the institute of responsibilities is not established”, added Artur Sakunts and presented other examples of Russian servicemen’s actions and events with their participation in the RA.
Armine Sadikyan, Coordinator of Peacebuilding Projects of HCA Vanadzor, presented “Russian military presence in some of the EaP countries and its impact on human rights situation” project, actions implemented in the three countries in the frame of the project and also touched upon the joint report on the Russian military presence.
“The aim of the project was to study the presence of legal documents of the Russian military bases in the three countries, the efficiency of legal regulations, as well as human rights situation and the impact of Russian military presence on the human rights situation of the RA citizens”, mentioned A. Sadikyan. She also dwelt upon the problems and challenges  encountered during the preparation of the report, particularly, in the matter of getting the relevant legal documents.
Generally, the report touches upon the role of foreign military presence in different countries, international practice and specifies what impact the Russian military presence has had in Armenia, Moldova and Ukraine. In particular, in the Armenian part the report presents Armenian-Russian relations and the documents that served as a basis for the deployment of the military base in Armenia. Events that occurred in Armenia with the participation of Russian servicemen and the entailing violations of the RA citizens’ rights are also touched upon by specific examples.
Participants of the discussion presented their concerns pertaining the impact that the Russian military base in Armenia has on human rights, presented the events with the participation of Russian servicemen that were left out of the scope of the report.
Analyzing interstate agreements/treaties on the RF military presence in the RA territory, we make the following conclusions:
4.  it is not possible to assess and it has not been assessed as to how much the RA state budget pays for the operation of the RF military units and generally what financial burden the RA carries for maintaining the RF military units and for their area use in the RA territory,
5. The lack of the RA monitoring and control mechanisms over the activity of the Russian base and border guards entails violation of the rights of the RA citizens. There are no compensation mechanisms for these violations, either.
Thus, the interstate agreements/treaties regulating the Russian Federation military presence in the territory of the Republic of Armenia do not comply with the RA standards as a sovereign state governed by the rule of law and the RA Constitution.
Based on the aforementioned, we recommend that the RA authorities review interstate agreements/treaties and bring them in line with the RA Constitution.
It should be mentioned that although the RF Embassy in Armenia had not responded to our invitation and was not present during the discussion, on its Facebook social network page it expressed its “concern” about the publication of the report.
An invitation to the discussion was also sent to the Embassy of Moldova in Armenia, Embassy of Germany in Armenia, Offices of the Council of Europe and the Delegation of the European Union, RA NA Standing Committee on Human Rights Defense and Public Affairs, RA NA Standing Committee on Defense and Security. Nevertheless, their representatives did not participate in the discussion.
The report has been produced within the framework of “Russian Military Presence in Some of the Eastern Partnership Countries and its Impact on Human Rights Situation” project. The project was implemented through the support of EaP CSF Re-granting Scheme by Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, Promo-LEX Association of Moldova and East European Security Research Initiative Foundation of Ukraine. The donors of the Re-granting Scheme and the project are the European Union and National Endowment for Democracy.
"Russian Military presence in Armenia, Moldova and Ukraine and its Impact on Human Rights Situation" report was presented
Report: “Russian Military Presence in Armenia, Moldova and Ukraine and its Impact on Human Rights Situation”