Հորդորում ենք ՀՀ գլխավոր դատախազությանը՝ ձևական ու «անարդյունավետ» գործողություններ չձեռնարկել
COVID-19 | Գործունեություն | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Պետական կառույցներ | Սեփական | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2020 թ. ապրիլի 10-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է 2008 թ. մարտի 1-ի քրեական գործով հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ ՔԿ նախկին պետ Վահագն Հարությունյանի՝ Ռուսատանի Դաշնությունից ՀՀ չհանձնելուն։
Իր գրառմամբ նա նախ անդրադարձել է քրեական գործի որոշ մանրամասների, ապա հայտնել իր դիրքորոշումները գործին վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ։
Ներկայացնում ենք մեր դիտարկումները ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդականի  գրառման որոշ կետերի շուրջ։
1. Մեջբերում գրառումից․
«Ըստ քրեադատավարական ընթացակարգերի և ամենապարզ տրամաբանության՝ անձի նկատմամբ չի կարող հետախուզում հայտարարվել կամ մեկ այլ երկրին անձին հանձնելու պահանջ ներկայացվել՝ առանց վերջինիս որպես մեղադրյալ ներգրավելու: Իսկ քրեական գործը, որին հղում է կատարվում վերոնշալ «փաստարկները» ներկայացնելիս, հարուցվել է 2019թ. հուլիսի 12-ին: Եվ նախաքննությունն իրականացնող մարմնի, տվյալ դեպքում ՀՔԾ-ի կողմից այդ դրվագներով Վ. Հարությունյանին մեղադրանք չի առաջադրվել այն պարզ պատճառով, որ դեռևս չի հաջողվել ձեռք բերել դրա համար անհրաժեշտ ապացույցները:
Իսկ ինչպես հայտնի է, ՀՀ դատախազությունը, առավել ևս ՀՀ գլխավոր դատախազը չեն քրեական գործերով ապացույցներ ձեռք բերող իրավասու սուբյեկտները»:
Մեր անդրադարձը.
ԳԱբրահամյանի այս դիտարկման առնչությամբ նշենք, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 53-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝  Նախաքննության և հետաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնելիս դատախազն իրավասու է [․․․․] 7) հետաքննության մարմնին հանձնարարել իրականացնել ձերբակալման, բերման ենթարկելու, կալանավորման, այլ դատավարական գործողություններ կատարելու վերաբերյալ որոշումները։
ՀՀ դատախազության մասին օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝  Գլխավոր դատախազը ղեկավարում և վերահսկում է դատախազության գործունեությունը և պատասխանատու է դատախազության բնականոն գործունեության ապահովման համար:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիքի 53-րդ հոդվածը սահմանում է մինչդատական վարույթի շրջանակներում դատախազի բացառիկ լիազորություները, մասնավորապես՝
• դատախազը լիազորված է վարույթն իրականացնող մարմնից պահանջելու նյութեր, փաստաթղթեր, քրեական գործեր և քննության ընթացքի մասին տեղեկություններ, ինչպես նաև ծանոթանալու դրանց կամ դրանք ստուգել նրանց գտնվելու վայրում, հեռացնել (․․․․․) քննիչին տվյալ գործով քրեական դատավարությանը մասնակցելուց, եթե գործի քննության ընթացքում թույլ է տվել օրենքի խախտում, (․․․․․) վերացնել քննիչի անօրինական կամ անհիմն որոշումները։ (․․․․․), պահանջել փաստաթղթեր, նյութեր և գործեր, որոնք կարող են տեղեկություններ պարունակել դեպքերի և դրանց առնչվող անձանց մասին. 4) հետաքննության մարմնին պարտադիր գրավոր ցուցումներ տալու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների իրականացման մասին` կապված քրեական գործով վարույթի հետ։
Ավելին՝ նույն օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ քննիչը պարտավոր է կատարել դատախազի օրինական ցուցումները:
Քրեական գործի նախաքննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը վարույթն իրականացնող մարմնին ցուցումներ է տալիս, որոնք կատարելը վարույթն իրականացնող քննիչի պարտավորությունն է, սրանում է կայանում դատախազի գործառույթը՝ քրեական գործով ապացույցներ հավաքագրելու գործընթացում։
Ըստ Գոռ Աբրահամյանի, քանի որ  դատախազությունը ապացույց հավաքող չէ, ապա «մեղադրանքները» պետք է ուղղված լինեին ՀՔԾ-ին, այնինչ Գ. Աբրահամյանը մոռանում է դատավարական վերահսկողության գործառույթը, որը պետք է իրականացնի դատախազը: Հանցագործությունը բացահայտելու ուղղությամբ դատախազն ունի պոզիտիվ պարտավորություն, որի շրջանակներում պետք է ջանքեր գործադրի արդյունավետ հոսկողություն իրականցնելու,  ապացույցների հավաքագրմամբ զբաղվող քննչական մարմնի գործունեության նկատմամբ։
2. Մեջբերում գրառումից
«Հուսով ենք, քրեական դատավարության և հանձնման գործընթացի «գիտակները» չեն առաջարկում անձին միայն նրա դեմ տրված հաղորդումների հիման վրա մեղադրանք առաջադրել, կամ մեղքը «հիմնավորող» անթույլատրելի, ապացույցներ ստեղծել՝ հանձնման գործընթացը բարեհաջող իրականացնելու արհեստական հիմքեր ստեղծելու համար»:
Ըստ մեջբերման արձանագրում ենք, որ Գ.Աբրահամյանը հրապարակավ հայտարարում է, որ Վ Հարութունյանի նկատմամբ հայտարարված հետախուզումը ուղղակի կրում է ձևական բնույթ, քանի որ առկա չէ որևէ օրինական հիմք վերջինիս մեղադրանք առաջադրելու և հանձնման գործընթացը իրականացնելու համար։
Հարկ ենք համարում հիշեցնել Դատախազի այն լիազորության մասին, համաձայն որի՝ դատախազը իրավասու է հրաժարվելու մեղադրյալի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելուց, կարճելու քրեական գործով վարույթը կամ դադարեցնելու քրեական հետապնդումը, որոնց հիմքով դատախազությունը որևէ որոշում չի կայացրել։
Այսպիսով` դատախազությունը պատշաճ ջանքեր չի գործադրում մեղադրյալի նկատմամբ քրեական հետապնդման ուղղությամբ, կամ քրեական գործով ապացույցների բացակայության հիմքով հետապնդումը դադարեցնելու ուղղությամբ։
3. Մեջբերում գրառումից
«Ինչ վերաբերում է Վ. Հարությունյանին հանձնելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունը հրապարակելու անհրաժեշտության անհեթեթ պնդումներին՝ փորձելով դա չանելու մեջ տեսնելու Վ. Հարությունյանի հանձնման հարցում շահագրգռված չլինելու, նրա շահերից գործելու կոնսպիրատիվ մոտիվներ, ապա նման փաստաթուղթ չի կարող հրապարակվել, քանի որ այն պաշտոնապես դեռևս գոյություն չունի և չի կարող ունենալ, քանի որ հանձնման գործընթաց, որպես այդպիսին, չի էլ մեկնարկել և հետևաբար հանձնման միջնորդություն ՌԴ գլխավոր դատախազություն չի ներկայացվել»:
Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին ԱՊՀ կոնվենցիայի (այսուհետ ԱՊՀ կոնվենցիայի)  61-րդ և 62-րդ հոդվածները կարգավորում են անձին ձերբակալելու և ազատ արձակելու գործընթացը՝ մինչև հանձնելու մասին միջնորդություն ստանալը։
ԱՊՀ կոնվենցիայի 61-րդ հոդված
• Անձը, որի հանձնումը պահանջվում է, միջնորդությամբ կարող է կալանքի վերցվել նաև նախքան հանձնելու մասին պահանջն ստանալը: Միջնորդությունը պետք է բովանդակի հղում՝ կալանքի վերցնելու մասին որոշմանը կամ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռին և նշում այն մասին, որ հանձնելու մասին պահանջը կներկայացվի լրացուցիչ: Նախքան հանձնելու մասին պահանջն ստանալը՝ կալանքի վերցնելու մասին միջնորդությունը կարող է հանձնվել փոստով, հեռագրով, տելեքսով կամ տելեֆաքսով:
Նույն կոնվենցիայի 62-րդ հոդված
1) 61-րդ հոդվածի 1-ին կետի համաձայն՝ կալանքի վերցված անձը պետք է ազատվի, եթե նրա հանձնման մասին պահանջը չստացվի կալանքի վերցնելու օրվանից մեկ ամսվա ընթացքում:
2) 61-րդ հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն՝ ձերբակալված անձը պետք է ազատվի, եթե նրան հանձնելու մասին պահանջը չստացվի այն ժամկետի ընթացքում, որն օրենսդրությամբ նախատեսված է ձերբակալության համար:
Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ ՀՀ դատախազությունը նշում է, որ Վ. Հարությունյանի ձերբակալվելուց հետո պահանջ չի ներկայացրել ՌԴ դատախազություն, քանի որ վերջինիս ազատ են արձակել՝ մեղսագրվող արարքի վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով։ Սակայն համաձայն վկայակոչված ԱՊՀ կոնվենցիոն դրույթների՝ ձերբակալման փուլում չի քննարկվում վաղեմության հարցը։ Անձի ձերբակալումից հետո ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պետք է ներկայացներ հանձնման պահանջ՝ մինչև ձերբակալման համար օրենքով նախատեսված ժամկետի ավարտը, որը չստանալու պայմաններում անձը կարող է ձերբակալումից ազատ արձակվել։ Սահմանված ժամկետում պահանջ ներկայացնելուց հետո միայն ռուսական կողմը կարող էր որոշում կայացնել կալանավորման մասին, որին էլ կհաջորդեր հանձնման մասին միջնորդության քննարկումը, և միայն այս փուլում էր հնարավոր անդրադառնալ վաղեմության հարցին։
Վկայակոչված ԱՊՀ կոնվենցիայից բխում է, որ մինչև անձի նկատմամբ կալանքի միջնորդություն ներկայացնելը պահանջող պետությունը պետք է գրություն ներկայացրած լիներ անձին ձերբակալելու մասին, դրանում նշելով մեղսագրվող արարքների մասին, որի հիման վրա միայն ռուսական կողմը կարող էր անձին ձերբակալել։ Այս մասին ՀՀ դատախազությունը գիտակցաբար չի հիշատակում իր հրապարակման մեջ, նշելով միայն հանձնելու մասին միջնորդության բացակայության մասին։ Այսինքն՝ ռուսական կողմն առնվազն պետք է հայկական կողմից իր ձեռքին ունենար որևէ իրավական հիմք Վ. Հարությունյանին ձերբակալելու որոշում կայացնելու համար: Գոնե այդ իրավական հիմք հանդիսացող փաստաթուղթը կարող է հրապարակել: Այսինքն՝ կառչել փաստաթղթի անվանումից և չհարապարակել այն, ինչ կա, որը, նորից պնդենք, չի հանդիսանում նախաքննության գաղտնիք և չի էլ կարող այդպիսին լինել, փարատելու համար հանրային կասկածները առ այն, որ դատախազության կողմից չի եղել անգործություն կամ դիտավորություն, բխում էր հենց դատախազության շահերից: Բայց նման ձգտում չենք տեսնում:
Կոնվենցիոն նորմերի տրամաբանությունից բխում է, որ  ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դրսևորել է ակնհայտ անգործություն՝ սահմանված ժամկետում և կարգով անձի ձերբակալումից հետո կալանքի հանձնման միջնորդություն չներկայացնելով, որը չլինելու պարագայում հանձնող պետությունը  կարող էր անձին ազատ արձակել ձերբակալումից։
Այսպիսով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ակնհայտ և գիտակցաբար մոռացության է մատնում առնվազն ձերբակալության միջնորդության մասին գրությունը, առանց որի չէր կարող ռուսական կողմը ձերբակալել Վ. Հարությունյանին: Ինչու՞, որովհետև անմիջապես հարց էր ծագելու, թե ինչու ժամանակին չի ներկայացրել նաև խափանման միջոց կալանավորման և հանձնման մասին միջնորդությունները:
Քննարկման առարկա նաև պետք է դարձնել այն հարցը, թե արդյոք ՌԴ-ը անձին ազատ է արձակել հենց վաղեմության հիմքով, թե՝ ձերբակալումից հետո պահանջ չներկայացնելու հիմքով։
1. Մեջբերում գրառումից
«Վ. Հարությունյանին ՌԴ ոստիկանության կողմից ձերբակալելու որոշման մասին ՀՀ ոստիկանությանը տեղեկացվելուց անմիջապես հետո ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, անգամ չսպասելով ժամանակավոր կալանավորման որոշման կայացմանը, ձեռնամուխ է եղել նրան այդ փուլում հանձնելու մասին պահանջ ներկայացնելու նախապատրաստությանը: Սակայն ձերբակալման՝ օրենքով սահմանված ժամկետը դեռևս չավարտված՝ ընդամենը ժամերի ընթացքում, ՌԴ դատախազությունը Վ. Հարությունյանին՝ վերջինիս մեղսագրվող արարքների վաղեմության ժամկետն իրենց օրենսդրությամբ անցած լինելու հիմնավորմամբ ազատ արձակելու որոշում է կայացրել»:
ԱՊՀ Կոնվենցիայի 80-րդ հոդվածի համաձայն՝ Քրեական հետապնդման, հանձնման, ինչպես նաև քաղաքացիների իրավունքները շոշափող և դատախազի որոշում պահանջող քննչական հանձնարարությունների կատարման հարցերով հաղորդակցվում են Պայմանավորվող կողմերի գլխավոր դատախազները (դատախազները)։
Ի վերջո պետք է փաստել, որ եթե այնուամենայնիվ հարուցվել է քրեական գործ, անձին առաջադրվել է մեղադրանք, մեղսագրվող արարքները կան, ՀՀ գլխավոր դատախազը պետք է ձեռնամուխ լիներ հանձնելու գործընթացի կատարմանը՝ հիմք ընդունելով օրենքով արդեն հարուցված քրեական հետապնդումը։ Ինչ վերաբերում է մեղսագրվող արարքի համար վաղեմության ժամկետին, ապա այն ոչ թե պահանջող պետության գնահատման առարկան պետք է լինի, այլ հանձնող պետությունը պետք է դրա մասին որոշում կայացնի։ Հղում կատարելով ԱՊՀ կոնվենցիային կամ ՌԴ կողմից վաղեմության հիմքով անձին ազատ արձակելու փաստին և հանձնման մասին գործողություններ չիրականացնելով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ակնհայտ անգործություն է դրսևորել։
5.Մեջբերում գրառումից
«Անկախ Պետությունների Համագործակցության «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին» կոնվենցիայի (որի մաս են կազմում ինչպես ՀՀ-ն, այնպես էլ ՌԴ-ն) 57-րդ հոդվածի 1-ին մասի բ կետի իրավակարգավորումների համաձայն՝ հանձնում չի կատարվում, եթե «պահանջն ստանալու պահին, հարցվող Պայմանավորվող կողմի օրենսդրության համաձայն, քրեական հետապնդում չի կարող հարուցվել կամ դատավճիռը չի կարող ի կատար ածվել վաղեմության ժամկետն անցնելու պատճառով կամ այլ օրինական հիմքով»:
Նախ դատախազը հրապարակավ հայտնում է, որ անձին հանձնելու մասին  փաստաթուղթ գոյություն չունի և չէր կարող ունենալ, ապա հղում կատարելով ԱՊՀ կոնվենցիայի 57-րդ հոդվածին՝ որում թվարկված են հանձնում չկատարելու հիմքերը, վկայակոչում է վաղեմության հիմքը։ Պետք է հստակ արձանագրենք, որ հոդվածը վերնագրված է «հանձնելուց հրաժարվել», ինչը ենթադրում է, վերստին պնդենք, որ պետք է սկսվի գործընթաց՝ հանձնելու մասին, որի արդյունքում հանձնող պետությունը նոր կարող է գնահատել հանձնելու մասին հիմքերի առկայությունը կամ բացակայությունը։
«Ակնհայտ է, որ վաղեմությունն անցած լինելու հիմքով մերժման այսպիսի կոնվենցիոն իմպերատիվ պայմանի պարագայում նման միջնոդրություն ներկայացնելն ուղղակի անիմաստ է, որովհետև ներկայացվելու դեպքում ենթակա է մերժման»:
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից Վ Հարությունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդման ուղղությամբ կատարված բոլոր գործողությունները կրում են ձևական բնույթ, դատախազությունը, ի սկզբանե իմանալով, որ մեղսագրվող արարքների նկատմամբ արդեն իսկ անցել են վաղեմության ժամկետները և որ հանձնող պետության համար հանձման գործընթացը կատարելիս առաջին հերթին ստուգվում են վաղեմության ժամկետները, մտածված հղում է կատարել միայն այն արարքին, որի հիմքով քրեական հետապնդումը կդադարի վաղեմության ժամկետի սպառված լինելու հիմքով։
Այսպիսով՝ հրապարակավ ձեռնարկվում է մի գործընթաց՝ ցույց տալու համար, թե իբր դատախազությունը իրապես ձգտում է հասնել Վ. Հարությունյանի հանձնմանը ՀՀ-ին, միևնույն ժամանակ հրապարակման մեջ հետագայում նշելը, որ միջնորդությունը չի ներկայացվել՝ գիտակցելով, որ հանձնումը հնարավոր չէ իրականացնել՝ վաղեմության հիմքով, առնվազն տարօրինակ է:
Եվ հենց այս առումով է տեղին հիշեցնել, որ դեռևս 2019 թ․ հուլիսին Վահագն Աբգարյանն իր նկատմամբ խոշտանգումների և բռնությունների մասին տված հաղորդման մեջ ուղղակի նշել է, որ դրանք կատարել է անձամբ Վահագն Հարությունյանը: Նման դեպքում դատախազությունը անհապաղ և գործուն հսկողական միջոցներ պետք է ձեռնարկեր, որ քննչական մարմինները անհապաղ ոչ միայն տուժողից, այլև խոշտանգում կամ բռնություն կատարած անձից բացատրություն վերցնեին կամ հարցաքննեին: Նման գործողությունները կարող էին տեղի ունենալ միայն քրեական գործով որպես կասկածյալ կամ մեղադրյալ ներգրավելու դեպքում: Գլխավոր դատախազությունը պետք է ապահովեր խոշտանգումների կանխարգելման ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիաներով սահմանված պետության պոզիտիվ պարտավորությունը։  Պետության պոզիտիվ պարտավորությունը ենթադրում է և որպես մեղադրյալ կամ կասկածյալ ներգրավելու մասին որոշում կայացնելը, և խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելը, ինչպես նաև մեղադրյալին հանձնելու մասին համապատասխան միջնորդության ներկայացնելը, որոնք չեն կատարվել ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից, և այս գործողությունների կատարման դեպքում ռուսական կողմը վաղեմության ժամկետներին հղում կատարել ուղղակի չէր կարող։ Ի դեպ, մինչ այժմ Վահագն Աբգարյանից դեռևս բացատրություն չեն վերցրել, նաև բռնության և խոշտանգումների մասին հաղորդման ուղղությամբ ոչ մի գործողություն չի կատարվել:
Այսպիսով՝ հորդորում ենք ՀՀ գլխավոր դատախազությանը
1․ այսուհետ հանրության աչքերում իր գնահատականը բարձրացնելու կամ վստահություն ձեռք բերելու նպատակով հանրության համար հետաքրքրություն ներկայացնող գործերով ձևական մոտեցում չցուցաբերել խոշտանգումների գործերի բացահայտման շրջանակներում և պատշաճ ու արդյունավետ ջանքեր գործադրել  պետության պոզիտիվ պարտավորությունների կատարման ուղղությամբ,
2․ իրականացնել քրեական դատավարության և դատախազության մասին ՀՀ օրենքի պահպանմամբ դատավարական գործուն վերահսկողություն՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ քրեական գործերով, որը կհանգեցնի մեղավորների բացահայտմանը և պատշաճ պատժի նշանակման, և ոչ թե փորձել գնահատականներ հնչեցնել այդ պարտավորությունների չկատարման մասին բարձրաձայնողներին:

We exhort the RA Prosecutor General’s Office not to take perfunctory and “ineffective” actions
COVID-19 | Activities | Announcements | Publications | Human Rights in the State of Emergency | State Institutions | Own | Civilian Oversight and Monitoring
On April 10, 2020, Gor Abrahamyan, Advisor to the RA Prosecutor General, made a post on his Facebook page in regard to the Russian Federation not extraditing to the Republic of Armenia Vahagn Harutyunyan, former Head of the RA Investigative Committee, who is wanted in the frame of the criminal case of March 1, 2008.
In his post, Gor Abrahamyan first touched upon certain details of the criminal case and then expressed his position regarding a number of matters in relation to the case.
We hereby present our observations in regard to some points from the RA Prosecutor General’s post․
1. Citation from the post:
“According to the criminal legal procedures and the simplest logic, a person cannot be wanted and it cannot be claimed from another country to extradite that person without having him involved as an accused. While, the criminal case, to which the above-mentioned “arguments” refer, was initiated on July 12, 2019. And the body conducting the preliminary investigation, that is, Special Investigation Service, has not charged V. Harutyunyan based on the mentioned points, for the clear reason that relevant proofs have not been obtained․
And as it is known, the RA Prosecutor General’s Office is not the competent body obtaining proofs in the frame of criminal cases, let alone the RA Prosecutor General”.
Our observation:
In regard to G. Abrahamyan’s observation, we should mentioned that according to Article 53 (3), “The prosecutor is authorized to conduct the following during the pre-trial  and investigation proceedings: 7) instruct the investigation body to make decisions regarding detention, apprehension, arrest and other procedural actions”.
According to Article 9 (1) of the RA Law on the Prosecutor General’s Office, the RA Prosecutor General supervises and oversees the activity of the Prosecutor’s Office and is responsible for ensuring the normal functioning of the Prosecutor's Office.
Article 53 of the RA Criminal Procedure Code establishes the exceptional powers of the prosecutor in the frame of pretrial proceedings, in particular:
• the Prosecutor has the power to request from the investigator and the body of inquest for examination of criminal cases, materials and documents and to get acquainted with the data on the course of investigation at the place of their location, to dismiss (...) the prosecutor from further participation in the implementation of criminal proceedings on that case, if they have violated the law during the investigation of the case;  (․․․․․) to cancel the investigator’s illegal or ungrounded decisions, (...) to demand documents and materials, which might contain data on accidents and the persons involved in it; 4) to give to the body of investigation written instructions, obligatory for them, on the implementation of operative-investigatory measures in connection with the criminal case proceedings.
Moreover, according to Article 55 (5), the investigator is obligated to do the legitimate instructions of the prosecutor.
The Prosecutor overseeing the preliminary investigation of the criminal case gives instructions to the body conducting the proceedings, the implementation of which is the obligation of the investigator conducting the proceedings, this is the prosecutor’s function during the collection of proofs in the frame of the criminal case.
According to Gor Abrahamyan, since the Prosecutor’s Office does not collect proofs, “accusations” should have been addressed to the Special Investigation Service. However, Gor Abrahamyan forgets that the Prosecutor has a function of procedural oversight. The Prosecutor has a positive obligation in regard to disclovering the crime and in this frame, he is to make efforts to conduct effective oversight over the investigative body collecting proofs.
“We hope that the “experts” of criminal procedure and extradition process do not suggest charging a person solely based on reports against him, or creating inadmissible proofs as grounds for the guilt in order to build artificial foundation to successfully conduct the extradition process”.
According to the cited part, we record that G.Abrahamyan publicly announces that the declared search for V. Harutyunyan as a wanted person has a perfunctory nature, since there is no legal ground to charge him and conduct the extradition process.
We find it necessary to remind about the Prosecutor’s power according to which the Prosecutor has the competency to refuse to conduct criminal prosecution against the accused person, to discontinue criminal proceedings and cease criminal prosecution, in regard to which the Prosecutor’s Office has not made a decision.
Thus, the Prosecutor’s Office does not make proper efforts in regard to the criminal prosecution against the charged person or to cease the criminal prosecution based on the absence of proofs.
“When it comes to absurd claims regarding the necessity to publish the RA Prosecutor Office petition on extraditing V. Harutyunyan, where there is also an attempt to see conspiracy motives  of acting for his interests and not being interested in extraditing V.Harutyunyan, such a document cannot be published, since officially it does not exist yet and it cannot exist, because a process of extradition has not commenced as such, and therefore, no petition on extradition has been made to the RF Prosecutor General’s Office”.
Article 61 and Article 62 of the CIS Convention on legal assistance and legal relations on civil, family and criminal cases (hereinafter referred to as CIS Convention) regulate the process of detaining and releasing a person before receiving of the petition on extradition.
Article 61 of the CIS Convention:
• The person to be extradited may be detained before receiving the demand of extradition, by special request. The request must contain reference to detention warrant or the verdict that camt to effect, and the promise to send additionally the demand of extradition. The request for the detention may be sent by mail, telegraph, telex or  facsimile.
According to Article 62 of the same Convention,
1) The person detained according to item 1 of Article 61 must be released,i if the demand of extradition is not received within one  month since the detention.
2) The person detained according to item 2 of Article 61 must be released, if the demand of extradition is not received within the term determined for detention in the legislation.
It is noteworthy that the RA Prosecutor’s Office mentions that after V. Harutyunyan’s detention, they did not make a petition to the RF Prosecutor’s Office, since Harutyunyan was released based on the expiration of the statute of limitations. Nevertheless, according to the CIS Convention provisions invoked, the matter of statute of limitations is not discussed in the detention stage. After the detention, the RA Prosecutor’s Office was to send a demand of extradition before the expiration of the time period legally envisaged for detention, and in case the demand was not received, the person could get released. The Russian side could only make a decision on arrest after receiving the demand within the envisaged time period, which would be followed by the discussion of the petition of extradition, and only in this stage it could be possible to touch upon the issue of the statute of limitations.
It stems from the CIS Convention invoked that before sending a petition of arrest, the demanding State should send a letter on detention and mention the actions the person is charged with, and only based on this, the Russian side could detain the relevant person. The RA Prosecutor’s Office, consciously, does not  mention this in their publication and only mentions the absence of the petition to extradite. This means that the Russian side had to have at least a legal basis provided by the Armenian side in order to make a decision on detaining V. Harutyunyan. They can at least publish the document, which amounts to a legal ground. Thus, it stems from the interests of the Prosecutor’s Office to cling to the title of the document and not publish what actually exists (which was not a secret of preliminary investigation) in order to dispel public suspicions that there was intention or inaction by the Prosecutor’s Office. However, we cannot see such an ambition.
It stems from the logic of the Convention norms that there was obvious inaction by the RA Prosecutor General’s Office, which did not send a petition of arrest  in the time and manner prescribed by law after the detention, in the absence of which, the extraditing State could release the person from detention.
Thus, the RA Prosecutor General’s Office obviously and consciously neglects at least the petition on detention, without which the Russian side could not have detained V. Harutyunyan. Why? Because a question would immediately arise as to why they had not sent petitions on remand in custody and extradition in a timely manner.
Also, the following should be made a matter of discussion: did the RF release V. Harutyunyan based on the statute of limitations or the lack of the demand after the detention?
“Just after the RA Police was informed about the RF Police decision on detention,  the RA Prosecutor General’s Office, not even waiting for the decision on temporary arrest to be made, commenced the preparation of the demand of extradition in that stage. However, in a few hours, when the time period envisaged for detention had not even expired, the RF Prosecutor’s Office made a decision to release V. Harutyunyan based on the expiration of the statute of limitations of the actions  he was charged with, as established by their legislation”.
According to Article 80 of the CIS Convention, “The communications concerning extradition and criminal prosecution, as well as the execution of investigative commissions, which infringe prosecutors’ rights and require prosecutor’s sanctions are conducted by general prosecutors (prosecutors) of the Contracting Parties”.
Ultimately, it should be mentioned that even if a criminal case was initiated, the person was charged and there were chargeable actions, the RA Prosecutor General should have started the implementation of extradition, based on the criminal prosecution already initiated. In regard to the statute of limitations of the chargeable action, it should not be a subject to be assessed by the demanding state, but rather, the extraditing state should make a decision. Making a reference to the CIS Convention or the fact that the RF released the person  based on the statute of limitations and did not extradite him, the RA prosecutor General’s Office showed obvious inaction
5.Citation from the post:
“According to Article 57 (1) point b of the Convention of legal aid and legal relations in civil, family and criminal cases (both RA and RF are members of the Convention), “The extradition is not performed, if at the moment of receiving the request, the criminal prosecution, according to the legislation of the requested Contracting Party, cannot be started or the verdict cannot be executed because of expiration of the term or by other legal reasons” ”.
First of all, the Prosecutor publicly declares that there is no document on the extradition of the person and the document could not have existed, then he refers to Article 57 of the CIS Convention, which lists the reasons for not extraditing a person, and invokes the ground of the statute of limitations. We should clearly record that  the Article is titled as “Refusal in extradition”, which presupposes that a process of extradition should commence, only as a result of which the extraditing state can assess the presence or absence of grounds for extradition.
“It is obvious that in the case of the Convention’s imperative condition of refusal based on the expired statute of limitations, presenting such a petition is simply useless, since, once made, it will be subject to refusal”.
All the actions taken by the RA Prosecutor General’s Office in regard to the criminal prosecution against V. Harutyunyan are perfunctory, as, knowing beforehand that the statute of limitations of the chargeable actions had expired, and that the extraditing state, first of all, checks the statute of limitations to decide on the issue of extradition, the Prosecutor’s Office deliberately made a reference only to the action, based on which the criminal prosecution would cease on the grounds that the statute of limitations had expired.
Thus, a process is publicly initiated to show as if the Prosecutor’s Office indeed strives to achieve the extradition of V. Harutyunyan to the RA. At the same time, it is strange, to say the least, to mention in the publication that the petition had not been made, realizing that the extradition would not be possible on the grounds that the statute of limitations had expired.
In regard to this, it should be mentioned that in July 2019, Vahagn Abrahamyan noted in the report on torture and violence against him that those actions were done personally by Vahagn Harutyunyan. In this case, the Prosecutor’s Office should have taken immediate and effective control measures so that the investigative bodies claim clarifications or interrogate  the person who had done torture actions or used violence.  These actions could have been done only in case of being involved as a suspect or accused in a criminal case. The Prosecutor General’s  Office should have ensured the state’s positive obligations as established by the UN and Council of Europe Conventions. The State’s positive obligations presuppose decision-making on being involved as a suspect or accused, and choosing detention on remand, as well as presenting a petition on extraditing the accused. None of the aforementioned actions were taken by the RA Prosecutor General’s Office. Moreover, if these actions had been taken, the Russian side could not have made a reference to the statute of limitations. By the way, so far, Vahagn Abgaryan has not been asked to provide explanations and no action has been done in regard to the report on violence and torture.
Thus, we exhort the RA Prosecutor General’s Office:
1․ Not to adopt, from now on, a perfunctory approach in regard to the discovery of torture cases in order to  raise their rating or gain trust of the public in the frame of cases of interest to the public, and to make proper and effective efforts to fulfill the positive obligations of the state.
2․ To carry out effective judicial control, in compliance with the RA Law on the Prosecutor’s Office and the criminal procedure, in criminal cases on crimes committed by officials, which will lead to the discovery of the perpetrators and imposition of a proper punishment, and not to try to assess those who speak up about the fact that those obligations have not been fulfilled.