Ինչպե՞ս են իրականացվում նախազորակոչային պատրաստության միջոցառումները՝ արտակարգ դրության պայմաններում
April 27, 2020
2020 թ․ մարտի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնեց, որ Կառավարության որոշմամբ բուն զորակոչը, այսինքն՝ զինված ուժերի համալրումը շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության ենթակա քաղաքացիներով կիրականացվի 2020 թվականի հուլիսի 1-ից օգոստոսի 30-ը ներառյալ, իսկ զորացրումը՝ 2020 թվականի հուլիսի 1-ից օգոստոսի 11-ը ներառյալ։
Միաժամանակ հայտնեց, որ զորակոչային նախապատրաստական աշխատանքները կսկսվեն մայիսի 1-ից։
Մինչ այդ՝ մարտի 30-ին, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը, քաղաքացիներից ստացվող հարցերի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով դիմել էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին։
ՀՔԱՎ-ը հետաքրքրվել էր, թե արդյոք նախազորակոչային պատրաստության միջոցառումներ ու համապատասխան բժշկական փորձաքննութjուններ են անցկացվում արտակարգ դրության պայմաններում և եթե այո, ապահովվում են արդյոք անվտանգության պայմանները։
2020 թ․ ապրիլի 9-ի պատասխանում ՀՀ պաշտպանության նախարարության գլխավոր քարտուղար Ա․ Սարգսյանը հայտնել էր, որ մարտի 1-ից դադարեցվել են ինչպես ՀՀ ՊՆ տարածքային ստորաբաժանումների, այնպես էլ՝ բժշկական հանձնաժողովների աշխատանքները։
Ա․ Սարգսյանը հայտնել է նաև, որ ամառային զորակոչի նախապատրաստական աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով ՀՀ ՊՆ տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներին կարգադրվել է կապ հաստատել տարածքային ամբուլատոր-պոլիկլինիկական հասատությունների հետ և ճշտել, ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, օրվա հնարավոր թողունակությունը՝ ապրիլի 1-ից զորակոչիկների բժշկական զննությունն իրականացնելու համար։
Պայմանագրային զինծառայության անցնելու համար բուժզննության կազմակերպման և դրանով պայմանավորված՝ հոսպիտալներում գտնվող անձնանց՝ վարակից պաշտպանվելու մասով ՀՔԱՎ-ի հարցերին Ա․ Սարգսյանը պատասխանել է, որ արգելվել է հոսպիտալների կողմից քաղաքացիների սպասարկումը։ Իսկ զինոկմիսարիատների աշխատակիցների՝ վարակից պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ պարագաների ապահովման մասով նշել է, որ զինկոմիսարիատները, ըստ գործառույթներից բխող անհրաժետության, ապահովվում են անհրաժեշտ պարագաներով։
Կոչ ենք անում այս պայմաններում խստորեն պահպանել անվտանգության բոլոր կանոնները, ապահովել զինկոմիսարիատներում և պոլիկլինիկաներում ֆիզիկական հեռավորությունը թե սպասելիս, թե բժշկական զննությունների ժամանակ։
ՀՔԱՎ-ը շարունակում է իրավախորհրդատվություն տրամադրել հեռավար։
Զորակոչիկների և զինծառայողների իրավունքների հարցերով խորհրդատվություն կարող եք ստանալ հետևյալ կոնտակտներով։

How are preconscription preparation events conducted in the state of emergency?
On March 23, 2020, Shushan Stepanyan, Spokesperson of the RA Minister of Defense, informed on her Facebook page,  that in accordance with the Government’s decision, the main call-up, i.e. replenishment of the armed forces with citizens subject to compulsory military service, would be implemented during July 1, 2020 - August 30 included, while the release would start on July 1, 2020 and last until August 11 included.
At the same time, she informed that conscription preparation works would start on May 1.
Before that, on March 30, HCA Vanadzor applied to RA Minister of Defense Davit Tonoyan in order to get clarifications in regard to the questions received from citizens.
HCA Vanadzor asked whether preconscription preparation events and relevant medical expertise were conducted in the state of emergency and if so, whether safety conditions were ensured.
In the response dated April 9, 2020, A. Sargsyan, General Secretary of the RA Ministry of Defense, informed that on March 1, RA MoD territorial subdivisions and medical commissions ceased working.
1. Sargsyan also informed that for the organization of summer call-up preparation works, heads of RA MoD territorial subdivisions were instructed to contact teritorial outpatient clinics and find out patient capacity per day, taking into consideration the created situation, in order to conduct medical examination of conscripts starting from April 1.
HCA Vanadzor asked questions regarding the organization of medical examination for conscripts to join the military service, as well as protection of persons in hospital from the virus. A. Sargsyan replied that the provision of hospitals’ services to citizens was prohibited. And in regard to providing military commissariats’ staffs with the equipment required for the protection from the virus, he mentioned that military commissariats are provided with the equipment as necessary according to their functions.
We exhort to strictly adhere to all the safety rules and ensure physical distance in military commissariats and polyclinics, both while waiting and while undergoing medical examination.
HCA Vanadzor continues providing legal consultation remotely.
Below you can find contacts for legal consultation on issues related to the rights of conscripts and servicemen.