Արտյոմ Ղարաջյանի հանդեպ ՌԴ-ը թույլ է տվել դաժան և անմարդկային վերաբերմունք, որի հետևանքով նա մահացել է. փաստաբանը բողոք է ներկայացրել
May 11, 2020
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Կյանքի իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ
2019 թվականի դեկտեմբերի 3-ին ՌԴ-ի քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում մահացել էր հայազգի դատապարտյալ, 27-ամյա Արտյոմ Ղարաջյանը: Նրա դին հատնաբերվել էր քրեակատարողական հիմնարկի բժշկական մասում
Մահվան փաստով նախապատրաստել էին նյութեր, սակայն քրեական գործ այդպես էլ չէր հարուցվել: 2020 թ. հունվարի 9-ին քննիչը  կայացրել է որոշում՝ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին:
Հարկ է նշել, որ Արտյոմ Ղարաջյանի դիակի վրա հայտնաբերվել են մի շարք մարմնական վնասվածքներ: Արդյունքում՝ քննիչը եզրահանգել է, որ որևէ մեկին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար օբյեկտիվ ապացույցներ չեն հայտնաբերվել:
2019 թ. դեկտեմբերի 31-ին իրականացված դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ Արտյոմ Ղարաջյանի մահը վրա է հասել սուր սրտային անբավարարության հետևանքով, ինչը նշանակում է, որ դատապարտյալի պահման պայմանները կարող էին էական ազդեցություն ունենալ առողջական այս խնդիրը ձեռք բերելու հարցում, մինչդեռ դատաբժշկական փորձաքննության մեջ նշված չէ, որ սրտային անբավարարությունը համարվում է քրոնիկ բնույթի հիվանդություն:
Արտյոմ  Ղարաջյանի հայրը՝ Սոկրատ Ղարաջյանը, դիմել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակին՝ իրավական աջակցության նպատակով: ՀՔԱՎ-ը, փաստաբան Կարեն Թումանյանի ներգրավմամբ, ստանձնել է մահացած դատապարտյալի իրավահաջորդի շահերի պաշտպանությունը: Կ. Թումանյանը գրավոր բողոք է ներկայացրել ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին՝ քննիչի 2020 թվականի հունվարի 9-ի՝ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշման դեմ:
Կ. Թումանյանը ՌԴ գլխավոր դատախազին ուղղված բողոքով վիճարկում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով ամրագրված Արտյոմ Ղարաջյանի կյանքի իրավունքի պաշտպանությունը, մահվան հանգամանքները պատշաճ քննության չառնելը, ինչպես նաև Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածով պաշտպանվող իրավունքը՝ Արտյոմ Ղարաջյանի նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի, նրան պատշաճ  բուժօգնություն չցուցաբերելու ու մինչև մահը նրան հասցված բռնությունների հանգամանքները պատշաճ չքննելը:

The RF allowed cruel, inhuman attitude towards Artyom Gharajyan, as a result of which he died: the advocate made a complaint
May 11, 2020
Activities | Legal Support | Legal Support | Right to Freedom from Torture | Right to life | Publications | News
On 3 December 2019, in one of the RF penitentiary institutions, Armenian convict, 27-year-old Artyom Gharajyan died. His corpse was found in the medical part of the penitentiary institution.
Materials were prepared on the fact of his death. However, no criminal case was initiated. On 9 January 2020, the investigator made a decision to refuse the initiation of a criminal case.
It should be mentioned that a number of body injuries were discovered on Artyom Gharajyan’s corpse. As a result, the investigator made a conclusion that no objective proofs had been obtained to hold anyone criminally liable.
According to the forensic medical expertise conducted on 31 December 2019, Artyom Gharajyan’s death was caused by acute heart failure. This means that the conditions in which the convict had been held could have had considerable influence in the matter of developing this problem, whereas, in the forensic medical expertise, it is not mentioned that heart failure is considered a disease of chronic nature.
Sokrat Gharajyan, Artyom Gharajyan’s father, applied to HCA Vanadzor in order to get legal aid. With the involvement of advocate Karen Tumanyan, HCA Vanadzor undertook the protection of the rights of the dead convict’s legal successor. K. Tumanyan presented a written complaint to RF Prosecutor General Igor Krasnov in regard to the decision dated 9 January 2020 on refusing to initiate a criminal case.
In the complaint addressed to the RF Prosecutor General, K. Tumanyan litigates the protection of Artyom Gharajyan’s right to life enshrined under Article 2 of the European Convention of Human Rights, nonconduction of proper investigation into the conditions of the death, as well as the right protected by Article 3 of the Convention, i.e. nonconduction of  proper investigation into inhuman treatment against Artyom Gharajyan, not providing him with proper medical aid, as well as conditions of violence that caused his death.