Արտերկրում գտնվող և զորակոչից տարկետում չստացած քաղաքացիները ժամանակին վերադառնալու և քրեական պատասխանատվության չենթարկվելու խնդիր ունեն
COVID-19 | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը շարունակում է ահազանգեր ստանալ՝ նոր կորոնավիուսային վարակի կանխարգելման նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրությամբ պայմանավորված զորակոչիկների շրջանում առաջացած մի շարք խնդիրների վերաբերյալ:
Այս անգամ ՀՔԱՎ է դիմել քաղաքացի, որը գտնվում է արտերկրում եւ տարկետման ժամկետը լրանալուց հետո սահմանների փակ լինելու, չվերթների բացակայության պատճառով չի կարողանում վերադառնալ Հայաստանի Հանրապետություն՝ ներկայանալու զինվորական կոմիսարիատ եւ անցնելու համապատասխան բուժզննություն:
Ստացվում է, որ զորակոչիկ հանդիսացող բազմաթիվ քաղաքացիների  նկատմամբ հետագայում կհայտարարվի հետախուզում, չնայած այն հանգամանքին, որ չեն ներկայացել՝ ոչ իրենց մեղքով եւ չեն խուսափել զինվորական ծառայությունից:
Հաշվի առնելով նշվածը՝ գտնում ենք, որ համապատասխան պետական մարմինները պետք է իրազեկեն զորակոչիկներին եւ համապատասխան դեսպանությունների միջոցով ապահովեն զորակոչիկ հանդիսացող քաղաքացիների վերադարձը, իսկ անհնարինության դեպքում նման քաղաքացիներին համապատասխան կարգի սահմանմամբ տրամադրեն տարկետում՝ մինչեւ իրավիճակի փոփոխությունը:
Նշենք, որ ավելի վաղ միայն Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ դեսպանությունն էր հայտարարություն տարածել այն մասին, որ ՀՀ զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա այն քաղաքացիները, ովքեր շարունակում են գտնվել ՌԴ տարածքում և օդային հաղորդակցության բացակայության պատճառով չեն կարողացել մեկնել հայրենիք՝ իրենց հաշվառման վայրի զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու նպատակով, իրենց տվյալները կարող են ուղարկել դեսպանություն։
Այնուամենայնիվ մեր ստացած տեղեկությունը ցույց է տալիս, որ խնդրին պետք է լուծում տրվի, որպեսզի բարեխիղճ քաղաքացիները չենթարկվեն անհիմն քրեական հետապնդման։

Citizens, who are abroad and have not been granted a deferral from the call-up, have issues coming back and not being held criminally liable
COVID-19 | Activities | Legal Support | Legal Support | Publications | Human Rights in the State of Emergency | News | State Institutions | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
HCA Vanadzor continues receiving alarms in regard to a number of issues among conscripts caused by the state of emergency declared in the Republic of Armenia to prevent the spread of new coronavirus.
This time, the citizen, who applied to HCA Vanadzor, was abroad and due to the closed borders and no flights after the expiration of his deferral time, could not return to the Republic of Armenia to appear in the military commissariat and undergo a relevant medical examination.
It turns out that many conscripts will later be declared wanted despite the condition that they did not appear in the military commissariat not by their fault and did not avoid military service.
Taking into account the aforementioned, we find that the relevant state bodies should inform the conscripts and ensure the return of conscripts via the relevant embassies. And in case it is impossible, they should grant such citizens deferrals by determining a relevant procedure until the situation changes.
It should be mentioned that earlier, only the Embassy of the Republic of Armenia in the Russian Federation made an announcement that the citizens, who were subject to compulsory military service call-up to join the Armed Forces in the Republic of Armenia, were in the RF territory and could not return to Armenia due to the lack of air communication to appear in the military commissariat of their registration address, could send their data to the Embassy.
Nevertheless, the data we received show that the issue has to be solved so that conscientious citizens not be subjected to ungrounded criminal prosecution.