Դատարանին այդպես էլ չհաջողվեց մեկ ցուցմունքով գողության մեջ մեղադրվող Հովիկ Մատինյանին ՔԿՀ-ից դատարան բերել. նիստը կրկին հետաձգվեց
Արդար դատաքննության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Նորություններ
2018թ. հոկտեմբերի 1-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում նշանակված էր մեկ ցուցմունքով գողության մեջ մեղադրվող Հովիկ Մատինյանի գործի քննությունը:
2017 թ. հոկտեմբերին ՌԴ-ից Գյուլագարակ գյուղում հյուրընկալված Հ. Մատինյանին 700.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ ոսկյա զարդերի գողության մեջ մեղադրել է գյուղի մեկ այլ բնակիչ՝ Ա. Մատինյանը: Ընդ որում՝ նա գողություն անողին նախ այլ կերպ է նկարագրել, հետո փոխել է ցուցմունքը՝ պատճառաբանելով, թե գողության օրը շփոթված է եղել:
Անձին մեկ ցուցմունքի հիման վրա մեղադրանք առաջադրելը հակասում է ՀՀ Վճռաբեկ  և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանների նախադեպային որոշումներին:
Հովիկ Մատինյանի շահերը դատարանում պաշտպանում են փաստաբան Արշակ Մկոյանն ու ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանը:
2018թ. հոկտեմբերի 1-ին դատավոր Ս. Բաղդասարյանը նախ մեկ ժամ ուշացումով եկավ նիստի դահլիճ, ապա հայտարարեց, որ դատական նիստը պետք է հետաձգվի, քանի որ ամբաստանյալին դատարան չեն բերել: Նրա խոսքով՝ պատճառն այն էր, որ դատարանի գրությունը քրեակատարողական հիմնարկում չէր ստացվել դեռևս, և նրանք մեկ ժամ փորձում էին ապահովել ամբաստանյալի ներկայությունը դատարանում, սակայն այդպես էլ չի հաջողվել:
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց 2018թ. հոկտեմբերի 9-ին՝ ժամը 12:30-ին:
Հովիկ Մատինյանի հարազատները, որոնք ներկա էին դատարանի դահլիճում, կրկին իրենց դժգոհությունը հայտնեցին գործի ձգձգումից, քանի որ դատարանը մերժում է պաշտպանների՝ խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունները, և Հ. Մատինյանը շուրջ մեկ տարի անազատության մեջ է:
Նախորդ դատական նիստն էլ 1 ամսով հետաձգվել էր՝ առանց սկսվելու և դատավորի՝ դահլիճ ներկայանալու:
Մի կողմից դատարանը մերժում է պաշտպանական կողմի՝ կալանքից ազատելու բոլոր միջնորդությունները՝ Հ. Մատինյանին թողնելով անազատության մեջ, մյուս կողմից՝ իրար հետևից տարբեր անտրամաբանական պատճառներով հետաձգում դատական նիստերը՝ ձգձգելով գործի քննությունը:
Դատարանն անթույլատրելի է համարում խափանման միջոց գրավի կիրառումը՝ պնդելով, թե դա չի չեզոքացնում կալանավորման հիմքերը, միաժամանակ չի կարողանում ապահովել անազատության մեջ գտնող ամբաստանյալի՝ դատական նիստերին մասնակցությունը:
Մեր գնահատմամբ՝ սա Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված արդար դատաքննության ողջամիտ ժամկետների խախտում է:

The Court could not bring Hovik Matinyan –charged with theft on the basis of one testimony –to the Court from the penitentiary institution, the session was postponed once more
Right to a Fair Trial | Activities | Legal Support | Legal Support | News
On October 1, 2018, Lori Region General Jurisdiction Court was to have a scheduled court session on the case of Hovik Matinyan, who was charged with theft based on one testimony.
H. Matinyan, another resident of the village, accused H. Matinyan, hosted in Gyulagarak since October of 2017, of the theft of gold jewelry worth 700,000 AMD. It is noteworthy that the former first described the person committing the theft one way and then changed the testimony saying that he was confused on the day of the theft.
Besides the victim’s testimony, there are no other facts proving Hovik Matinyan’s guilt in the criminal case. The defendant and his relatives insist that he is unjustly accused of a theft.
Charging a person with a crime based on one testimony contradicts the case-law of the RA Court of Cassation and the European Court of Human Rights.
Lawyer Arshak Mkoyan and HCA Vanadzor lawyer Ani Chatinyan defended Hovik Mkoyan’s interests in the Court.
On October 1, 2018, Judge S. Baghdasaryan came to the courtroom an hour later than the scheduled time and announced that the court session was to be postponed, the reason being the fact that the defendant was not brought to the Court.  According to him, the reason was that the Court’s letter had not yet been received by the penitentiary institution and for one hour, they had been attempting to provide the defendant’s presence in the Court which they ultimately failed to do.
The next court session was scheduled at 12:30 p.m. on October 9, 2018.
Hovik Matinyan’s relatives, who were present in the Court hall, once more expressed their dissatisfaction with the delay of the case, as the Judge rejects the lawyers’ motion to change the preventive measure and H. Matinyan had been in prison for nearly a year.
The previous court session was delayed for a month without the Judge appearing the courtroom and the court session starting.
On the one hand, the Court rejects all the motions of the defense party to release him and leaves H. Matinyan in prison, and on the other hand, the Court keeps on postponing court sessions for various illogical reasons and by this delays the investigation of the case.
The Court finds it unacceptable to apply loan as a preventive measure by claiming that it does not neutralize the grounds of detention and at the same time cannot provide the defendant’s (who is in prison) participation in the court sessions.
In our estimation, this is a violation of the reasonable time frame of the fair trial guaranteed by the European Convention on Human Rights.