Զորակոչիկների և զինծառայողների իրավունքների թեմայով դասընթաց՝ Գյումրիում
2016 թ. հոկտեմբերի 6-ին Գյումրիում ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի՝ զորակոչիկների և զինծառայողների իրավունքների թեմայով հերթական դասընթացն էր: Գյումրիում դասընթացի կազմակերպմանն աջակցել է «Հարթակների փոխակերպման հիմնադրամը»:
Ինչպես Լոռու և Արագածոտնի մարզերում կայացած դասընթացների ընթացքում, այնպես էլ Գյումրիում ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի խաղաղասիրական ծրագրերի համակարգող Արմինե Սադիկյանն ու Կազմակերպության իրավաբան Սյուզաննա Սողոմոնյանը ներկայացրին նախազորակոչային տարիքի անձանց զինվորական հաշվառման ընթացակարգերի, զորակոչի ընթացքում զորակոչիկների և զինծառայության ընթացքում զինծառայողների իրավունքների և պարտականությունների մասին տեղեկատվություն։ Խոսեցին օրենսդրական փոփոխությունների մասին, պատասխանեցին ներկաների հարցերին:
Դասընթացների շարքը կշարունակվի 2018թ. հոկտեմբերի 13-ին՝ Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքում, հոկտեմբերի 20-ին՝ Արարատի մարզի Արտաշատ քաղաքում եւ հոկտեմբերի 27-ին՝ Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում:
Դասընթացների մասնակիցներին ներկայացվեց նաև ՀՀ-ում զինվորական հաշվառման ենթակա անձանց, զորակոչիկների եւ զինծառայողների իրավունքների և պարտականությունների վերաբերյալ տեղեկատվական գրքույկը, որը հասանելի է Կազմակերպության կայքէջում:

Training on the rights of conscripts and servicemen in Gyumri
On October 6, 2016, HCA Vanadzor conducted a regular training on the rights of conscripts and servicemen in Gyumri. The organization of the training in Gyumri was supported by ‘Transforming Platforms Foundation’.
During the training conducted in Gyumri, just as it was during the trainings organized in Lori and Aragatsotn regions, HCA Vanadzor peace-building projects coordinator Armine Sadikyan and Organization lawyer  Syuzanna Soghomonyan presented information on the military registration procedures of pre-conscription age persons, rights and obligations of conscripts during the conscription, as well as rights and obligations of servicemen during the military service. They touched upon legislative amendments and answered the questions of the participants.
The training series will continue on October 13, 2018 in Abovyan town of Kotayk region, on October 20 in Artashat town of Ararat region and on October 27 in Dilijan town of Tavush region.
The training participants were also provided with an information booklet about the rights and obligations of persons to be conscripted, conscripts and servicemen in the Republic of Armenia. The booklet is accessible on the Organization website.