Դատավոր Ս. Բաղդասարյանը ամբաստանյալի մասնակցությունը դատական նիստին չապահովելը վերագրում է դատարանի ծանրաբեռնվածությանը
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հովիկ Մատինյան | Նորություններ
2018 թ. հոկտեմբերի 9-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը շարունակեց քննել մեկ ցուցմունքով գողության մեջ մեղադրվող Հովիկ Մատինյանի գործը:
Այս անգամ, ի տարբերություն նախորդ դատական նիստի, դատարանը կարողացել էր ապահովել Հովիկ Մատինյանի մասնակցությունը դատական նիստին, սակայն նիստը կրկին ուշացումով սկսվեց, այս անգամ՝ 20 րոպե:
Նրա շահերը պաշտպանում են փաստաբան Արշակ Մկոյանն ու ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանը:
2018 թ. հոկտեմբերի 9-ին կայացած դատական նիստի ընթացքում դատարանը հետազոտեց գրավոր և իրեղեն ապացույցները, ապա լսեց ամբաստանյալի ցուցմունքը:
Գրավոր ապացույցներն ուսումնասիրելու ընթացքում ապացույցների վերաբերելիության առնչությամբ դիտարկումներ արեց պաշտպան Ա. Մկոյանը:
Ապացույցների հետազոտումից հետո դատարանը անցավ ամբաստանյալի հարցաքննությանը: Նրան նախ հարցաքննեց պաշտպանական կողմը, ապա  դատախազ Գուրգեն Սաֆարյանը հայտարարեց, որ ամբաստանյալին հարցեր ուղղելու համար իրեն ժամանակ է պետք և խնդրեց հետաձգել դատական նիստը:
Մինչ դատարանը կքննարկեր դատական նիստը հետաձգելու հարցը, պաշտպան Արշակ Մկոյանը հայտարարություն արեց դատարանի գործողությունների մասին: Հիշատակելով նախորդ դատական նիստերին ամբաստանյալի ներկայությունը չապահովելու դեպքերը՝ նա շեշտեց, որ դատարանը մի կողմից չի կարողանում պատշաճ ձևով ապահովել ամբաստանյալի մասնակցությունը դատական նիստերին, մյուս կողմից էլ մերժում է նրա խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունները:
Խափանման միջոցը փոխելու և Հովիկ Մատինյանին ազատ արձակելու մասին պաշտպանական կողմի միջնորդությունները դատարանի կողմից դժկամությամբ ընդունելու և առանց հիմնավորումների մերժելու մասին փաստում է նաև Հ. Մատինյանի մյուս պաշտպան Անի Չատինյանը:
Նա նշում է, որ մեկ ապացույցի հիման վրա չի կարող մեղադրանք առաջադրվել ու առավել ևս՝ դատապարտվել. պետք է այլ ապացուցող հանգամանքներ ևս լինեն, ինչն այս դեպքում չկա: Գործի հիմքում միայն տուժողի ցուցմունքն է, որը ևս միանշանակ չէ: Եվ Հ. Մատինյանն այս պայմաններում շուրջ մեկ տարի անազատության մեջ է:
Հիշեցնենք, որ դատարանը մեկ ժամ ուշացումով սկսեց նախորդ դատական նիստն ու հայտարարեց, որ ամբաստանյալին հնարավոր չի եղել դատարան բերել, քանի որ նրա պնդմամբ՝ դատարանի գրությունը ՔԿՀ-ում չէին ստացել: Իսկ դրան նախորդած դատական նիստն էլ 1 ամսով հետաձգվեց առանց սկսվելու և դատավորի՝ դահլիճ ներկայանալու:
Հակառակ դատավոր Ս. Բաղդասարյանի՝ հոկտեմբերի 1-ի դատական նիստի ժամանակ արված հայտարարությանը, թե դատարանի գրությունը ՔԿՀ-ում դեռևս չեն ստացել, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանի գրավոր հարցմանը «Վանաձոր» ՔԿՀ պետ Արտակ Հովհաննիսյանը 2018 թ. հոկտեմբերի 5-ին պատասխանել էր, որ հոկտեմբերի 1-ին նշանակված դատական նիստի համար Հովիկ Մատինյանին դատարան ներկայացնելու որևէ ծանուցում կամ գրություն դատարանից չի ստացել:
Դատարանում պաշտպանի հայտարարությանը դատավոր Ս. Բաղդասարյանը վրդովված արձագանքեց, թե բոլորն էլ շատ լավ գիտեն և պարտավոր են իմանալ, որ դատարանը ծանրաբեռնված է աշխատում, և դրանով պայմանավորված՝ հնարավոր են բացթողումներ ու թերացումներ:
Այսպիսով դատախազի միջնորդությամբ դատական նիստը հետաձգվեց և նշանակվեց 2018 թ. հոկտեմբերի 19-ին՝ ժամը 12:40-ին:

Judge S. Baghdasaryan attributes the Court’s failure to provide the defendant’s participation in the court session to the overloaded schedule of the Court
On October 9, 2018, Lori region General Jurisdiction Court continued the examination of Hovik Matinyan’s case, who was charged with robbery on the basis of one testimony.
Unlike the previous court sessions, this time the Court managed to provide Hovik Matinyan’s participation in the court session. However, the court session again started later than the scheduled time, with a delay of 20 minutes.
It should be reminded that H. Matinyan, who left the RF in October 2017 and was hosted in Gyulagarak village, was accused of the robbery of gold jewelry worth 700,000 AMD by A. Matinyan, another resident of the village. It is noteworthy that at first, he described the person who committed the theft one way and later changed his testimony reasoning that he was confused on the day of the theft.
Besides the victim’s testimony, there is no other fact proving Hovik Matinyan’s guilt in the criminal case. The defendant and his relatives claim that he is unjustly charged with committing theft.
His interests are defended by lawyer Arshak Mkoyan and HCA Vanadzor lawyer Ani Chatinyan.
During the court session of October 9, 2018, the Court examined the written and material evidence and then listened to the defendant’s testimony.
During the examination of the written evidence, lawyer A. Mkoyan made observations on the relevance of the proofs.
After the examination of the proofs, the Court proceeded to the defendant’s interrogation. He was first interrogated by the defense side and then prosecutor Gurgen Safaryan announced that he needed time to formulate questions to the defendant and asked to postpone the court session.
While the Court was discussing the question of postponing the session, defender Arshak Mkoyan made announcements on the Court’s actions. Mentioning the cases of not providing the defendant’s participation in the previous court sessions, he pointed out the fact that on the one hand, the Court fails to properly provide the defendant’s participation in the court sessions and on the other hand, refuses the petitions of changing his preventive measure.
H. Matinyan’s other defender Ani Chatinyan also states about the reluctance of the Court to accept the defense side petitions of changing the preventive measure and the rejection on no grounds.
She mentions that on the basis of one proof, one cannot be charged, let alone sentenced. There should be other proving circumstances which do not exist in this case. The basis of the case is only the victim’s testimony, which is not definite, either. Moreover, in these circumstances, H. Matinyan has been in custody for nearly a year.
It should also be noted that the previous court session started with a delay of 1 hour and the Court announced that it was impossible to bring the defendant to the Court, as, according to him, the penitentiary institution had not received the Court’s letter. What is even more, the preceding court session had been postponed for 1 month without starting and the Judge appearing in the courtroom.
Contrary to Judge S. Baghdasaryan’s statement made during the court session on October 1, according to which the penitentiary institution had not yet received the Court’s letter, head of Vanadzor Penitentiary Institution Artak Hovhannisyan replied to HCA Vanadzor lawyer Ani Chatinyan’s written enquiry on October 5, 2018, stating that he had not received any letter or notice of providing Hovik Matinyan’s presence at the scheduled court session.
With regard to the lawyer’s announcement at the Court, Judge S. Baghdasaryan indignantly responded that everyone was well aware and should know that the Court was overloaded with work and thereby shortcomings and failures were possible.
Thus, by the prosecutor’s petition, the court session was postponed and scheduled at 12:40 p.m. on October 19, 2018.