Հոկտեմբերի 17: Ադրբեջանական զինուժը շարունակում է թիրախավորել ԱՀ/ԼՂ և ՀՀ բնակավայրերն ու խաղաղ բնակչությանը
October 17, 2020
Արցախի/ԼՂ ՄԻՊ-ը տեղեկացրել է, որ  հոկտեմբերի 16-ի լույս 17-ի գիշերն Ադրբեջանը շարունակել է թիրախավորել ԱՀ/ԼՂ խաղաղ բնակավայրերը ծանր հրթիռներով և ԱԹՍ-ներով: Հրթիռակոծության և օդային հարվածների հետևանքով Ստեփանակերտում տուժել են 3 քաղաքացիական անձինք: Քաղաքի բնակելի թաղամասերին և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցվել է մեծ նյութական վնաս:
Նախնական տվյալներով Ասկերանի շրջանի Շոշ համայնքում 3 քաղաքացիական անձ վիրավորվել է: Համայնքին հասցվել է նյութական մեծ վնաս: Մանրամասները ճշտվում են:
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 17-ի լուսադեմին  թշնամական ուժերը, հերթական անգամ խախտելով հումանիտար հրադադարը, վերսկսել են հրթիռահրետանային հարվածները խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ: Առավել ինտենսիվ հարվածներ են հասցվել Ստեփանակերտի և Շուշիի քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին:
Ինչպես տեղեկացրել է ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ Շուշիին ու Ստեփանակերտին հարվածել են ավելի հզոր միջոցներով։
ՀՀ արտգործնախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը  հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ  ՀՀ հակաօդային պաշտպանական համակարգերի կողմից արձանագրվել են ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքներ ՀՀ Սյունիքի մարզի Խնածախ, Արծվանիկ, Դավիթ Բեկ բնակավայրերի ուղղությամբ, որի ժամանակ նաև հարվածներ են հասցվել տեղում ՀՀ ԶՈւ ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ վնասելով նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Բարեբախտաբար, զոհեր և վիրավորներ չկան:
Ըստ Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնի՝ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ԱՀ/ԼՂ-ի և ՀՀ-ի քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի թիվը 36 է (2-ը՝ ՀՀ-ում):
Նախորդ հրապարակումներում, ըստ պաշտոնական աղբյուրների առանձին հրապարակումների, հայտնել ենք ՀՀ տարածքում երեք զոհի մասին, բայց Տեղեկատվական կենտրոնը թվերն ամփոփել և ներկայացրել է ընդհանուր 36, որից Արցախի/ԼՂ ՄԻՊ-ի տվյալներով՝ 34-ն են Արցախում/ԼՂ։

October 17. The Azerbaijani armed forces continue targeting the settlements and peaceful population of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia
October 17, 2020
Artsakh/NK  Ombudsman reported that on the night of October 16-17, Azerbaijan continued to target the peaceful settlements of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh with heavy missiles and UAVs. Three civilians suffered in Stepanakert as a result of the missile and air strikes. Great material damage was caused to the civilian infrastructure and residential districts of the city.
According to the preliminary data, 3 civilians have been wounded in Shosh village of Askeran region. A great material damage was caused to the community. The details are being clarified.
The RA MoD spokesperson Shushan Stepanyan reported that on October 17, at dawn, once again violating the humanitarian truce, the hostile forces have resumed the rocket and artillery strikes at civilian settlements.
Especially intensive strikes were delivered against civilian infrastructures of Stepanakert and Shushi.
As the RA MoD representative Artsrun Hovhannisyan reported, Shushi and Stepanakert had been hit with more powerful means.
Anna Naghdalyan, spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, made a statement that the air defense system of the Republic of Armenia had detected  flights of the Azerbaijani UAVs to the direction of the Khatsakh, Artsvanik, Davit Bek settlements of the Syunik region of the Republic of Armenia, which was followed by an attack towards military installations of the armed forces of the Republic of Armenia damaging also the civilian infrastructure. Fortunately, no one was killed or wounded.
According to the Armenian Unified Infocenter, as a result of the Azerbaijani aggression, 36 civilians have been killed in the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia (2 of the mentioned 36 civilians have been killed in the Republic of Armenia).
In our previous publications, based on separate publications of official sources, we reported about 3 civilians killed in the territory of the Republic of Armenia. However, the Infocenter summed up the numbers and reported 36 civilians killed in total, of which 34 were in Artsakh/NK according to the data of Artsakh/NK Ombudsman.