Հոկտեմբերի 23: Հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը՝ ադրբեջանական զինուժը հրետակոծել է ԱՀ/ԼՂ-ի խաղաղ բնակավայրերը
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 22-ի լույս 23-ի գիշերն անհանգիստ է եղել Մարտակերտում և Մարտունու շրջանում։ ԱՀ/ԼՂ-ի  Մարտակերտ քաղաքի հրետակոծության հետևանքով բազմաբնակարան շենքի 2 տուն է հրդեհվել։ Նախնական տվյալներով՝ ադրբեջանական զինուժն այս ուղղությամբ կրակ է բացել «Գրադ» կայանքից։ Մարդկային կորուստներ չկան։ Լուսադեմին Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա և Թաղավարդ գյուղերն են հայտնվել ադրբեջանական զինուժի թիրախում։ Այստեղ կիրառվել են «Սմերչ» տեսակի հրթիռներ։ Մարտունու շրջանի մի շարք գյուղեր, այդ թվում` Կարմիր Շուկան, հրթիռակոծվում են սմերչով։
ԱՀ/ԼՂ նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ  կրակի տակ է հայտնվել ԱՀ/ԼՂ-ի Ասկերան քաղաքը։ Կեսգիշերին ադրբեջանական զինուժի նշանակետում դարձյալ Մարտունին էր։ Հրթիռակոծության հետևանքով նյութական վնասները շատ են։ Խաղաղ բնակչության շրջանում տուժածներ չկան։
ԱՀ/ԼՂ-ի  արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 23-ի կեսօրին՝ ժամը 14։20-ի սահմաններում, թշնամին «Գրադ» կայանքից հրթիռակոծել է ԱՀ/ԼՂ-ի Քաշաթաղի շրջանի Քարեգահ համայնքի տարածքը, այնուհետև Քարեգահ-Բերձոր ճանապարհահատվածը։ Նյութական վնասներից բացի` խաղաղ բնակչության շրջանում տուժածներ չկան։ Ռազմական որևէ օբյեկտ այս տարածքում չկա: Թշնամական ուժերը ռմբակոծում են Մարտակերտը։ Քաղաքի վրա կիրառվում է ռազմական ավիացիա:
ՀՀ ՄԻՊ-ի ֆեյսբուքյան էջը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանում օգտագործվում է ցանկացած առիթ՝ խորացնելու համար ատելությունը էթնիկ հայերի նկատմամբ։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների ու սոցիալական մեդիայի ուսումնասիրությունները, հավաքագրած ապացույցները ցույց են տալիս, որ ատելությունը համատարած է և ունի բարձր խրախուսում, այդ թվում՝ իրականացվում է Ադրբեջանում հայտնված հայերի լուսանկարներ ու տեսանյութեր տարածելու միջոցով։ ՄԻՊ-ը հայտնում է նաև, որ կապի մեջ են հայ գերիների ընտանիքների հետ։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության սահմաններում արվում է առավելագույնը՝ առաջնահերթ կապ ապահովելով նաև միջազգային կառույցների հետ։
Բրյուսելում հանդիպել են ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ջոզեպ Բորելը և ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Քննարկվել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և դրա շուրջ: Եվրոպական միությունը շարունակում է կոչ անել՝ ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման և հրադադարի վերաբերյալ պայմանավորվածության խիստ պահպանման՝ բոլորի կողմից: Պետք է անհապաղ դադարեցնել բոլոր գործողությունները, որոնց թիրախում քաղաքացիական անձինք են և ավելի մեծ տառապանք են պատճառում խաղաղ բնակչությանը: Ջոզեպ Բորելը նաև շեշտել է, որ կողմերը պարտավորված են լիարժեք համապատասխանել միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին: Ջ. Բորելը կողմերին հորդորել է վերադառնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո  ԼՂ-ի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին՝ առանց նախապայմանների և առանց հետաձգելու: Բոլոր դերակատարները, ներառյալ արտաքին կողմերը, պետք է ձեռնպահ մնան ցանկացած գործողությունից, որը կարող է հանգեցնել ռազմական գործողությունների շարունակման և զոհերի ավելացման․այդ թվում՝ վերջ դնելով վտանգավոր, կրքեր բորբոքող և այլատյացական հռետորաբանությանը: ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը վերահաստատել է ԵՄ-ի աջակցությունը համանախագահների շարունակական ջանքերին։
Հոկտեմբերի 23-ին Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը, ամփոփելով Արցախում ուսումնասիրությունների արդյունքները, հայտարարել է, որ Ադրբեջանը բազմիցս օգտագործել է լայնորեն արգելված կասետային զինամթերք ԱՀ/ԼՂ-ի բնակելի տարածքների ուղղությամբ:
2020-ի հոկտեմբերին ԱՀ/ԼՂ-ում անցկացված հետաքննության ընթացքում Human Rights Watch- ը փաստագրել է Ադրբեջանի կողմից կասետային զինամթերքի օգտագործման 4 դեպք:
«Կասետային զինամթերքի շարունակական օգտագործումը, հատկապես բնակավայրերում, ցույց է տալիս, որ անտեսվում է խաղաղ բնակչության անվտանգությունը: Կասետային զինամթերքը երբեք ոչ մի պարագայում չպետք է որևէ մեկի կողմից օգտագործվի, առավել ևս քաղաքներում ՝ քաղաքացիական անձանց համար կանխատեսելի և անընդունելի վտանգի պատճառով»,- ասել է Human Rights Watch- ի զենքի բաժնի տնօրեն և «Կլաստերային զինամթերք» կոալիցիայի նախագահ Ստեֆեն Գուսը:
ԱՀ/ԼՂ-ի հակամարտության ընթացքում Human Rights Watch-ն ուսումնասիրում է, թե արդյոք հակամարտության բոլոր կողմերը հավատարիմ են միջազգային մարդասիրական իրավունքին, որը զինված ուժերից պահանջում է տարբերակել զինծառայողներին քաղաքացիական անձանցից և ռազմական օբյեկտները՝ քաղաքացիական օբյեկտներից: Human Rights Watch- ը բազմիցս խնդրանքներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կառավարությանը՝ տեղում հետաքննություն անցկացնելու թույլտվություն ստանալու համար, սակայն թույլտվություն դեռ չի տրվել:
Human Rights Watch-ն ուսումնասիրել է հրթիռների, հարվածների և զինամթերքի մնացորդները, որոնք պայթել են Ստեփանակերտի մի քանի վայրերում, նաև ուսումնասիրել հրթիռի՝ Հադրութում արված լուսանկարները, պայթյունի հետևանքները և զինամթերքի մնացորդները, ինչպես նաև չպայթած զինամթերքը: Human Rights Watch- ը զրուցել է նաև 6 մարդու հետ, որոնք ականատես են եղել հարձակումներին: Ստեփանակերտի բնակիչները Human Rights Watch- ին հայտնել են, որ կասետային զինամթերքի օգտագործմամբ հարձակումները սկսվել են սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակից ոչ ավելի, քան 200 մ հեռավորության վրա գտնվող բնակելի տարածքում:
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է, որ Երևանի Միքայելյանի անվան հիվանդանոցում մահացել է 2020թ. հոկտեմբերի 1-ին ադրբեջանական զինուժի հրետակոծության հետևանքով ծանր վիրավորում ստացած ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ գյուղի բնակիչը:
Այսպիսով՝ մինչ օրս ադրբեջանական ագրեսիային զոհ է գնացել ընդհանուր թվով 39 խաղաղ բնակիչ. 37-ը՝ ԱՀ/ԼՂ-ում,  2-ը՝ ՀՀ-ում:

October 23. Once again grossly violating the norms of the international humanitarian law, the Azerbaijani armed forces shelled civilian settlements of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh
October 23, 2020
The Armenian Unified Infocenter reported that the night of October 22-23 was restless in Martakert and Martuni region.Two units of an apartment building located on 7 A. Sakharov Street were engulfed in flames due to shelling of the town of Martakert in the RA/NK. The Martakert regional emergency department firefighters managed to extinguish the fire quickly, preventing it from spreading to other apartments. According to preliminary data, the enemy opened fire in this direction using Grad rockets.There were no human losses.
Towards dawn, the villages of Karmir Shuka and Taghavard in the Martuni region appeared in the crosshairs of the Azerbaijani gunners. Smerch type missiles were used here.
A number of villages in the Martuni region, including Karmir Shuka, are being struck by smerch rocket launchers.
Vahram Poghosyan, spokesperson of the President of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh, reported that Askeran town of the RA/NK was under fire again. Martuni was again in the crosshairs of the Azerbaijani armed forces. Rocket strikes caused a lot of material damage. There are no casualties among the civilian population.
The State Service of Emergency Situations of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh reported that in the afternoon of October 23, at around 14:20, the enemy fired the territory of Karegah community of Kashatagh region and then also Karehag-Berdzor road section using a Grad rocket launcher. Besides the material damage, there are no casualties among the civilian population. The adversary forces are striking Martakert with rockets. Military aviation is used in the direction of the town.
It was reported in the RA Human Rights Defender’s Facebook page that every opportunity is being used in Azerbaijan to deepen hatred towards ethnic Armenians. Azerbaijani mass media and social network monitoring, the collected evidence have revealed widespread and highly encouraged hatred, including through dissemination of photos and videos of Armenians appeared in Azerbaijan.
The Human Rights Defender also reported that they are in contact with families of Armenians captured by the Azerbaijani military. Everything is done within capacities of the Human Rights Defender in parts related to them, including through our contacts with international organizations.
The EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, Josep Borrell, met today with the President of the Republic of Armenia, Armen Sarkissian, in Brussels.
They discussed the situation in and around the Nagorno Karabakh conflict zone. The European Union continues to call for an immediate cessation of hostilities and strict respect for the agreed ceasefire by all. Any actions that target civilians or bring about further suffering to the civilian population must stop immediately. Josep Borell also stressed that the sides have an obligation to comply fully with international humanitarian law. Josep Borell urged the sides to return to the negotiations on the Nagorno Karabakh conflict settlement under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, without preconditions and without delay. All actors, including external parties, should refrain from any actions that may result in the continuation of hostilities and further casualties. This includes bringing an end to the dangerous, inflammatory and xenophobic rhetoric. High Representative/Vice-President Borrell reiterated the EU’s supports for the on-going efforts of the Co-Chairs.
On October 23, international human rights organization Human Rights Watch, summing up the results of the investigations in Artsakh, reported that Azerbaijan has repeatedly used widely banned cluster munitions in residential areas in the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh.
During an on-site investigation in Nagorno-Karabakh in October 2020, Human Rights Watch documented four incidents in which Azerbaijan used cluster munitions.
In the conflict over the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh, Human Rights Watch is investigating whether all sides of the conflict adhere to international humanitarian law, which requires armed forces to distinguish between combatants and civilians, and between military objects and civilian objects, at all times. Human Rights Watch has made repeated requests to the Azerbaijani government for access to conduct on-site investigations, but access has not yet been granted.
Human Rights Watch examined remnants of the rockets, impacts, and remnants of submunitions that exploded, as well as dud submunitions that failed to function at several locations in Stepanakert. Human Rights Watch also examined photographs taken in the town of Hadrut of a rocket, impacts, and remnants of submunitions that exploded, and a dud submunition that failed to explode. Human Rights Watch also spoke to six people who witnessed the attacks. Residents of Stepanakert told Human Rights Watch that attacks using cluster munitions began on the morning of September 27 in a residential area no more than 200 meters from the office of the International Committee of the Red Cross.
The Republic of Armenia Gegharkunik province Governor Gnel Sanosyan reported in his Facebook page, that the resident of Mets Masrik village of the RA Gegharkunik province had died in Yerevan hospital named after Mikayelyan. The resident had been severely injured as a result of the shelling by the Azerbaijani armed forces on 1 October 2020.
Thus, so far, overall 39 civilians have been killed as a result of the Azerbaijani aggression: 37 in the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh and 2 in the Republic of Armenia.