Զորակոչիկների և զինծառայողների իրավունքների թեմայով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի դասընթացների շարքի հերթական կանգառը Դիլիջանն էր
October 15, 2018
Զորակոչիկների և զինծառայողների իրավունքների թեմայով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի դասընթացների շարքը 2018թ. հոկտեմբերի 12-ին շարունակվեց Դիլիջան քաղաքում:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի խաղաղասիրական ծրագրերի համակարգող Արմինե Սադիկյանն ու Կազմակերպության իրավաբան Սյուզաննա Սողոմոնյանը ներկայացրին նախազորակոչային տարիքի անձանց զինվորական հաշվառման ընթացակարգերի, զորակոչի ընթացքում զորակոչիկների և զինծառայության ընթացքում զինծառայողների իրավունքների և պարտականությունների մասին տեղեկատվություն, ինչպես նաև օրենսդրական վերջին փոփոխությունները։ Պատասխանեցին դասընթացի մասնակիցների հարցերին ու քննարկեցին առանձին դեպքեր:
Բացի վերը նշված տեղեկատվությունից՝ դասընթացավարաները մասնակիցներին ներկայացրին նաև ՀՀ-ում զինվորական հաշվառման ենթակա անձանց, զորակոչիկների եւ զինծառայողների իրավունքների և պարտականությունների վերաբերյալ տեղեկատվական գրքույկը, որը հասանելի է Կազմակերպության կայքէջում:
Հիշեցնենք՝ դասընթացների շարքը մեկնարկել է Լոռու և Արագածոտնի մարզերում, առաջիկայում դասընթացներ կլինեն նաև Կոտայքի ու Արարատի մարզերում:

Dilijan was the next to host HCA Vanadzor awareness trainings on the rights of conscripts and servicemen
On October 12, 2018, HCA Vanadzor awareness trainings on the rights of conscripts and servicemen continued in Dilijan.
HCA Vanadzor peace-building projects coordinator Armine Sadikyan and the Organization’s lawyer Syuzanna Soghomonyan presented information on the military registration procedures of pre-conscription age persons, rights of conscripts during the conscription, as well as rights and obligations of servicemen during the military service and the latest legislative amendments. They also answered the training participants’ questions and discussed certain separate cases.
Besides the above-mentioned information, the trainers also presented a booklet on the rights and obligations of persons subjected to military registration, conscripts and servicemen in the RA, which is accessible on the Organization website.
It should be noted that the training series commenced in Lori and Aragatsotn regions and the forthcoming trainings will take place in Kotayk and Ararat regions.