«Բնապահպանություն և մարդու իրավունքներ» խորագրով քառօրյա դասընթաց-քննարկումը հայաստանցի երիտասարդներին օգնել է ավելի շոշափելի դարձնել իրենց գաղափարներն այդ ոլորտներում
September 29, 2019
2019 թ․ սեպտեմբերի 19-22-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը «Նեսեհնուտի» չեխական հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի ֆինանսական աջակցությամբ կազմակերպել էր «Բնապահպանություն և մարդու իրավունքներ» խորագրով դասընթաց-քննարկում երիտասարդների համար։
Մարդու իրավունքների և բնապահպանության թեմաներով դասընթացներ վարեցին ու արշավներ իրականացնելու իրենց փորձով կիսվեցին ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ միջազգային փորձագետներ։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցն ու Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի ծրագրերի տնօրեն Դավիթ Ամիրյանը ողջույնի խոսք հղեցին մասնակիցներին, ներկայացրին դասընթացի նպատակներն ու ակնկալիքները։
Դավիթ Ամիրյանը խոսեց նաև մարդու իրավունքների, դրանց հոգեբանական դրսևորումների մասին։ «Երբ մենք խոսում ենք ինչ-որ մեկի անհատականության մասին, մենք խոսում ենք նրա իրավունքների ու ազատությունների մասին։ Իրավունքները ծնվում են մեզ հետ ու ոչ ոք չի կարող դրանք վերցնել»,-ընդգծեց նա։
Ապա Ա․ Սաքունցը խոսեց Հայաստանում մարդու իրավունքների մարտահրավերների ու հնարավորությունների մասին։
«Անկախ նրանից՝ Հայաստանի օրենսդրությամբ սահմանված կլինեն մարդու իրավունքների վերաբերյալ դրույթներ, թե՝ ոչ, դրանք կան։ Եթե չեն սահմանվել, չեն կարգավորվել, նշանակում է մենք չենք ապահովում և խախտում ենք մարդու իրավունքները, եթե կա սահմանված, բայց չի կիրառվում, նշանակում է արդեն այդ մակարդում ունենք խնդիրներ։ Խնդիրները ծագում են անտարբերությունից։ Բարձրաձայնելը անտարբերության հաղթահարման առաջին քայլն է»,-այսպես սկսեց իր խոսքը Ա․ Սաքունցը, ապա օրինակներով անդրադարձավ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակին։
Հելսինկյան ասոցիացիայի ղեկավար Նինա Կարապետյանցն էլ անդրադարձավ մարդու իրավունքների բնագավառում շահերի պաշտպանությանը։ Կոնկրետ օրինակներով խոսեց ՀՀ-ում հեղափոխությունից հետո առկա խնդիրների մասին, դրանց լուծման հնարավորությունների, հատկապես մարզերում խնդիրների լուծման ուղղությամբ միջոցառումների իրականացման դժվարությունների մասին։ Մասնակիցները ակտիվորեն հարցեր ուղղեցին, քննարկեցին օրինակները։
Առաջին օրը եզրափակեց «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի» համակարգող Զարուհի Հովհաննիսյանը։ Վերջինս անդրադարձավ քաղաքացիական շարժումներին ու դրանց խնդիրներին Նոր Հայաստանում։ Զարուհի Հովհաննիսյանը խոսեց Հայաստանում տարբեր տարիներին տեղի ունեցած անհնազանդության ակցիաների, բողոքի միջոցառումների, դրանց ժամանակ կիրառված ուղերձների ու կարգախոսների, ձախողված ու հաջողված փորձերի մասին և թե ինչպես այդ փորձն օգտագործվեց 2018 թ․-ին։
Դասընթացի երկրորդ օրը երիտասարդներին իր փորձով ոգեշնչեց «Ռեստարտ» ուսանողական նախաձեռնության անդամ Դավիթ Պետրոսյանը։ Նա ներկայացրեց «Երիտասարդության դերը հասարակական-քաղաքական կյանքում» թեման, կիսվեց «Ռեստարտ» նախաձեռնության գաղափարներով։
Քաղաքացիական արշավների չեխական փորձն էլ ներկայացրեց Նեսեհնուտիի հիմնադիր անդամ Մարտին Հիթան։
Երրրորդ օրն ամբողջությամբ նվիրված էր կոռուպցիայի ու բնապահապանության հարցերին։ Նախ «Հետք» լրատվամիջոցի գործադիր տնօրեն Քրիստինա Բարսեղյանը ներկայացրեց կոռուպցիոն ռիսկերի ու հանցագործությունների վերաբերյալ փաստերի հավաքագրման առանձնահատկությունները, պատմեց, թե ինչպես է փաստեր հավաքում ու կիրառում «Հետքը»։
Հրազդանից Հասմիկ Մանուկյանը տպավորված է, հատկապես, այս թեմայից։ Հենց դասընթացի ժամանակ որոշել է զբաղվել հետաքննական լրագրությամբ։ Կարծում է, որ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար շատ օգտակար էին և մարդու իրավունքներին, և բնապահպանությանը վերաբերող մասերը։ Նրա կարծիքով՝ բնապահպանական արշավներ իրականացնելու՝ դասընթացավարների փորձը կօգնի իրականացնել նաև իրենց գաղափարները։ Իսկ թե ինչ խնդիրների են բախվել իրավապաշտպաններն իրենց գործունեության մեջ, կարևոր է հնարավոր ռիսկերը կանխատեսելու համար։
Օրվա երկրորդ մասը բնապահպանական էր։ Բնապահպան ակտիվիստներ Թեհմինե Ենոքյանն ու Անի Խաչատրյանը խոսեցին հայաստանյան փորձի, իսկ Ղրղզստանի "MoveGreen" բնապահպանական կազմակերպության ղեկավար Մարիա Կոլեսնիկովան՝ ղրղզական փորձի մասին։
Հայաստանցի բնապահպանները իրենց փորձով ներկայացրին, թե ինչ մարտահրավերներ ունեն բնապահպանական նախաձեռնությունները Հայաստանում, մասնակիցների հետ քննարկեցին դրանց հաղթահարման հնարավորությունները։
Հենց Թեհմինեի ու Անիի փորձն էլ ոգեշնչել է դասընթացի մասնակիցներից Անի Պետոյանին։
Նա ապագա իրավաբան է Գավառից։ Անին շատ է կարևորում մարդու իրավունքների ոլորտում ոչ ֆորմալ կրթությունը և կարծում է, որ կարևոր է օրենսդրական ու պրակտիկայի խնդիրներին նայել իրավապաշտպանների տեսանկյունից, թե ինչպես են աշխատեցվում օրենսդրությամբ ամրագրված, բայց՝ չգործող կարգավորումները, օրինակ՝ տեղեկատվություն ստանալու հարցում։
Իր մարզում Անին բնապահպանական լուրջ խնդիրներ է համարում Սոթքի հանքավայրի շահագործումն ու Սևանա լճի վիճակը։ Երկրորդի ուղղությամբ արդեն իսկ միջոցառումներ են նախաձեռնել մի խումբ ակտիվ երիտասարդների հետ միասին։ Նրանք պատրաստվում են լուծել Գավառագետի աղտոտվածության հարցը, որը հոսում է Սևանա լիճ։ Գետի մաքրման աշխատանքներում ներգրավվել են ինչպես երիտասարդներ, այնպես էլ համայնքապետարանն ու ավագանին։
«Մաքուր օդ Բիշքեկի համար» արշավի օրինակով բավականին ընդգրկուն դասընթաց վարեց Մարիա Կոլեսնիկովան, որը շարունակվեց նաև դասընթացի վերջին օրը։ Դրա շրջանակում մասնակիցները սովորեցին, թե ինչպես պլանավորել ու իրականացնել բնապահպանական արշավներ, խմբային աշխատանքներով ամրապնդեցին ստացած գիտելիքները։
Արա Միքայելյանը Գորիսից և Հայկ Սարգսյանը Սարդարապատից արդեն իսկ նախանշել են, թե ինչպես են կիրառելու ստացած գիտելիքները իրենց համայնքներում։
Արան ասում է, որ միանգամից երկու բնապահապանական գաղափար ունի, որոնք պատրաստվում է իրականացնել հենց Մարիայի հետ համագործակցությամբ։ Նա որոշել է ստուգել Գորիսում օդի աղտոտվածության աստիճանն ու այն համեմատել Երևանի հետ, ծրագիր ունի նաև Գորիսով հոսող գետի աղտոտվածության հարցը լուծելու։
Հայկը ևս ունի բնապահպանական ծրագրերի գաղափարներ, որոնք պատրաստվում է իրականացնել Սարդարապատում։ Դրանք դեռևս նախնական փուլում են։
Ծրագրի մեկ այլ մասնակից Ելենան Գյումրիից է։ Դասընթացի արդյունքում նա ավելի հստակ պատկերացում ունի, թե ինչպես պետք է պլանավորել ծրագրերը։ «Եթե ուզում ես որևէ բան փոխել, ունես կոնկրետ ծրագիր, կարող ես այն իրականացնել նաև առանց մեծ աղմուկ բարձրացնելու»,-իր տպավորություններով կիսվում է մեզ հետ Ելենան։ Ճիշտ է՝ որոշակի գաղափար ունեցել է և մարդու իրավունքների, և բնապահպանության վերաբերյալ, բայց դասընթացն օգնել է ավելի առարկայական մտածել դրանց ուղղությամբ։
Արմավիրից Ալֆրեդ Նիկողոսյանն էլ ավելի առարկայական է դարձրել իր «Էկո Արմավիր» նախաձեռնության գաղափարը։ Նա ասում է, որ որոշակի գործողություններ արդեն սկսել էր այդ ուղղությամբ, իսկ դասընթացի արդյունքում նաև գործողությունների պլան է մշակել և պատրաստվում է իրագործել այն։ «Էկո Արմավիրը» թափոնների վերամշակման նախաձեռնություն է․ նախ կփորձեն տեսակավորել աղբը, ապա կազմակերպել դրա վերամշակումը։
Կարեն Հակոբյանը, բացի դասընթացի բովանդակային մասից, շատ է կարևորում նաև նոր ծանոթությունները։ Նոր գաղափարակիցները կարող են լավ գործընկերներ դառնալ մարդու իրավունքների ու բնապահպանության ոլորտներում իրականացվող արշավների համար։
Կարենը շատ հետաքրքիր գաղափար ունի ոսկու կորզման ֆաբրիկա ու ցեմենտի գործարան ունեցող Արարատ քաղաքի բնաահպանական խնդիրները լուծելու համար։ Նա պատրաստվում է հատուկ բուսատեսակներ աճեցնել Արարատում, որոնք կլանում են փոշին ու նպաստում օդի մաքրմանը։ Նրա կարծիքով՝ դա որոշ չափով կմեղմի օդի աղտոտվածության աստիճանը։

“Environmental conservancy and human rights” four-day training-discussion helped young people from Armenia make their ideas in this sphere more tangible
On September 19-22, 2019, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor jointly with Nesehnuti Czech non-governmental organization, with the financial support of  Open Society Foundations – Armenia, organized “Environmental conservancy and human rights” training-discussion for young people.
Both Armenian and international experts conducted trainings on human rights and environmental conservancy and shared their experience of carrying out campaigns.
Artur Sakunts, Chairman of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor, and Davit Amiryan, Director of Open Society Foundations-Armenia, delivered a welcoming speech addressed to the participants, presented the training goals and expectations.
Davit Amiryan also talked about the human rights and their psychological manifestations. “When we talk about someone’s individuality, we talk about his/her rights and freedoms. Rights are born with us and nobody can take them away”, he underscored.
Then, A. Sakunts talked about the human rights challenges and opportunities in Armenia.
“Whether there are human rights provisions established by the legislation of Armenia or not, they exist. If they have not been established and regulated, it means that we do not secure and violate human rights, if they are established but not exercised, then we have problems at this level. Problems arise out of indifference. Speaking up is the first step to overcome indifference”, this is how A. Sakunts began his speech and then used examples to touch upon the situation of human rights protection in Armenia.
Nina Karapetyants, Head of Helsinki Association, touched upon the protection of interests in the sphere of human rights. She used specific examples to talk about the issues present in the RA after the revolution, possibilities of their solution, difficulties in implementing events to address the issues particularly in regions. The participants actively gave questions and discussed the instances.
The first day was concluded by Zaruhi Hovhannisyan, coordinator at “Coalition to Stop Violence against Women”. The latter touched upon civil movements and their issues in the New Armenia. Zaruhi Hovhannisyan talked about various disobedience actions and protests that occurred in Armenia in different years, messages and slogans used throughout them, failed and successful experience and how that experience was used in 2018.
On the second day of the training, Davit Petrosyan, member of “Restart” student initiative, inspired the young people with his experience. He presented “The role of the youth in social-political life” topic and shared the ideas of “Restart” initiative.
The Czech experience of civil campaigns was presented by Martin Hitan, founder of Nesehnuti.
The third day was entirely dedicated to corruption and environmental conservancy matters. First, Kristina Barseghyan, executive director of “Hetq” media, presented the peculiarities of fact collection on corruption risks and crimes, she also told how “Hetq” collects and uses facts.
Hasmik Manukyan from Hrazdan was particularly impressed by this topic. During the very process of the training, she decided to get engaged in investigative journalism. She believes that both human rights and environment conservancy parts were very useful for the representatives of non-governmental organizations. According to her, the trainers’ experience of conducting environmental conservancy campaigns would help implement their ideas, as well. With regard to the problems that human rights defenders encountered in their activity, it is important for the prediction of possible risks.
The second part of the day was dedicated to environmental conservancy. Environmental activists Tehmine Yenokyan and Ani Khachatryan talked about the experience of Armenia and Maria Kolesnikova, head of environmental conservancy organization “MoveGreen” in Kyrgyzstan, talked about the experience of their country.
Through their experience, environmentalists from Armenia presented what challenges environmental initiatives have in Armenia and discussed the opportunities of overcoming them with the participants.
It was Tehmine’s and Ani’s experience that inspired training participant Ani Petoyan.
She is a jurist in the making from Gavar. Ani finds that non-formal education is very important in the sphere of human rights and considers it essential to look at legislative and practical issues from the point of view of human rights defenders, how the regulations that are  enshrined by legislation but do not act, get exercised.
Ani considers that  Sotk mine exploitation and Sevan Lake condition are serious environmental issues in her region. Together with a group of active young people, they have already initiated events to address the second issue. They are going to solve the pollution issue of Gavaraget that flows into Sevan. Both young people and the municipality and the Council of Elders are involved in the river cleaning works.
Maria Kolesnikova conducted quite a comprehensive training with the example of “Clean air for Bishkek” campaign, which continued on the last day of the training. In this frame, the participants learnt how to plan and implement environmental campaigns and consolidated the obtained knowledge by group works.
Ara Mikayelyan from Goris and Hayk Sargsyan from Sardarapat have already outlined how they will apply the acquired knowledge in their communities.
Ara says that he has simultaneously two environmental conservancy ideas which he is going to implement through cooperation with Maria. He decided to check the air pollution degree in Goris and compare it to Yerevan, he also has a project to address the pollution issue of the river that flows through Goris.
Hayk, too, has environmental conservancy project ideas that he is going to implement in Sadarapat. They are still in the preliminary phase.
Yelena, another participant of the project, is from Gyumri. Due to the training, she has a clearer idea of planning projects. “If you want to change something, if you have a specific project, you can also implement it without making a lot of noise”, Yelena shares her impressions with us. It is true that she had some idea about both human rights and environment conservancy, but the training helped her think of it more subjectively.
Alfred Nikoghosyan from Armavir made his “Eco Armavir” initiative idea more subjective. He says that he has already taken certain steps in this direction and as a result of the training, he also developed an action plan and is going to implement it. “Eco Armavir” is a waste recycling initiative, they will first try to sort the garbage and then organize its recycling.
Besides the content part of the training, Karen Hakobyan also finds new acquaintances very important. New confederates can become good colleagues for the campaigns conducted in human rights and environment conservancy spheres.
Karen has a very interesting idea on addressing issues of Ararat city that has a gold extraction plant and a cement plant. He is going to grow plant species in Ararat that absorb dust and contribute to air purification. According to him, it will reduce the degree of air pollution to a certain degree.