2019 թ. ձմեռային, 2020 թ. ամառային, 2020 թ. ձմեռային և 2021թ․ ամառային զորակոչերի ընթացքում զորակոչիկների իրավունքների վիճակի մասին զեկույց
October 27, 2021
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Պետական կառույցներ | Սեփական | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը զորակոչիկների իրավունքների պաշտպանությունը եւ զորակոչի գործընթացի նկատմամբ վերահսկողությունը դիտարկում է որպես զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության ապահովման եւ քաղաքացիական վերահսկողության կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը և զորակոչի գործընթացը մշտադիտարկում է 2008 թվականից։
ՀՔԱՎ-ը իրականացնում է նաև զորակոչիկների իրավունքների եւ պարտականություների շարունակական իրազեկում, օրենսդրական վերլուծություններ եւ ներկայացնում առաջարկներ։
Ներկայացնում ենք 2019 թ․-ի ձմեռային, 2020 թ․-ի ամառային, 2020 թ․-ի ձմեռային և 2021 թ․-ի ամառային  զորակոչերի (2019 թ․ օգոստոսի 1-ից մինչև 2021 թ հուլիսի 31-ը ներառյալ) ժամանակահատվածում զորակոչիկների իրավունքների վիճակի մասին զեկույցը: Զեկույցին կից հավելվածում ներկայացված են նաեւ տեղեկություներ՝ 1998 թ․-ից մինչեւ 2021 թ. օգոստոսի 6-ը ՀՀ Կառավարության որոշմամբ պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետում ստացած եւ ազատված քաղաքացիների վերաբերյալ:
Զեկույցում ամփոփված տեղեկությունները ստացվել են ՀՀ տարբեր մարզերից դիմած 156 քաղաքացիներից` զորակոչիկներից եւ նրանց հարազատներից, ինչպես նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից եւ այլ հաստատություններից կազմակերպության հարցումների միջոցով:

Report on the situation of the rights of conscripts during winter 2019, summer 2020, winter 2020 and summer 2021 call-ups
Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Legal Support | Legal Support | State Institutions | Own | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor considers oversight of human rights protection of conscripts and call-up process as one of the components of human rights protection in the Armed Forces and civil oversight, and has been monitoring the call-up process since 2008
HCA Vanadzor also implements continuous awareness raising about rights and obligations of conscripts, legislative analyses, and presents recommendations.
We hereby present the report on the situation of rights of conscripts during winter 2019, summer 2020, winter 2020, and summer 2021 call-ups (1 August 2019 - 31 July 2021). The appendix to the report presents information about citizens who were granted a deferral or exempted from compulsory military service according to the Government’s decision during 1998-6 August 2021.
The information summed up in the report was received from 156 citizens from various provinces of the RA, i.e., conscripts and their relatives, the RA Ministry of Defense and other institutions through the Organization’s inquiries.