Դատախազ Կ․ Գաբրիելյանի՝ արձակուրդում գտնվելու պատճառով Ա․ Ռազգիլդեևի գործով նիստը չի կայացել
Այսօր՝ 2019 թ․ սեպտեմբերի 6-ին, Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում նշանակված էր գյումրեցի Ջ․ Ղուկասյանի մահվան մեջ մեղադրվող Ա․ Ռազգիլդեևի գործով դատական նիստ։
Ջ․ Ղուկասյանի իրավահաջորդի շահերը ներկայացնում են ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Ա․ Սաքունցը, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբաններ Ա․ Զալյանն ու Հ․ Հակոբյանը։
Այսօր Ա․ Զալյանին դատարանից տեղեկացրել են, որ Շիրակի մարզի դատախազ Կ․ Գաբրիելյանը, որը պետք է դատարանում ներկայանար որպես մեղադրող դատախազ, գրություն է ներկայացրել դատարան և խնդրել հետաձգել դատական նիստը, քանի որ արձակուրդում է։
Հիշեցնենք՝ Ջ․ Ղուկասյանը մահացել է Գյումրիում 2018 թ․ դեկտեմբերին ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Ա․ Ռազգիլդեևի դաժան ծեծից հետո։ Ա․ Ռազգիլդեևին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածով։
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչները, ի թիվս այլ միջնորդությունների, միջնորդել էին ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում պահվող Ա․ Ռազգիլդեևին տեղափոխել ՀՀ համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկ, սակայն և վարույթն իրականացնող մարմինը, և դատարանը մերժել էին այդ միջնորդությունը։ Նրանք պատճառաբանել էին, որ դա կհակասի ՌԴ օրենսդրությանը։
Ա․ Սաքունցն ու Ա․ Զալյանը 2019թ․ հուլիսի 19-ին Ա․ Ռազգիլդեևին ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելը մերժելու Շիրակի մարզի և ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումները բողոքարկել են Վճռաբեկ դատարան։

Today, on September 6, 2019, in Shirak region General Jurisdiction Court, a court session on A. Razgildeyev’s case was appointed. A. Razgildeyev is accused of J. Ghukasyan’s death.
A. Sakunts, HCA Vanadzor Chairman, and A. Zalyan and H. Hakobyan, HCA Vanadzor lawyers, represent the interests of J. Ghukasyan’s successor.
Today, A. Zalyan was informed by the court that Shirak region Prosecutor K. Gabrielyan, who was supposed to appear in the court as the accusing prosecutor, had presented a note to the court and asked to postpone the session, as he was on holiday.
Let us remind that J. Ghukasyan died in December 2018 in Gyumri after being cruelly beaten by A. Razgildeyev, serviceman in the Russian military base No. 102.
Among other petitions, representatives of the victim’s successor have petitioned to transfer A. Razgildeyev held in the Russian military base No. 102 to the RA appropriate penitentiary institution. Nevertheless, both the body conducting the proceedings and the court refused that petition, reasoning that it would contradict to the RF legislation.
On July 19, 2019, A. Sakunts and A. Zalyan appealed Shirak region and RA Criminal Appeal Court decisions on refusing to transfer A. Razgildeyev to the RA penitentiary institution in the Cassation Court.