Antifake.am կայքը զրպարտել է ՀՔԱՎ-ին․ ՀՔԱՎ-ը դիմել է դատարան
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Մամուլի հաղորդագրություններ
2020 թ․ դեկտեմբերի 29-ին AntiFake.am կայքը հրապարակել է «Որքան գումար են ստացել Հայաստանում գործող ՀԿ-ները Արցախը հանձնելուն սատարելու դիմաց» վերնագրով լրատվական նյութ, որտեղ ներկայացվել են «Բաց հասարակության հիմնադրամներ»-ից ֆինանսավորվող, Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների անունները և տարեկան ֆինանսավորման չափը։ Նյութում զրպարտել են այդ կազմակերպություններին՝ նրանց ներկայացնելով որպես օտարերկյա շահ սպասարկող կազմակերպություններ։ Այդ կազմակերպությունների շարքում նշել են նաև Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի մասին։
AntiFake.am կայքը ՀՔԱՎ-ի վերաբերյալ տարածել է իրականությանը չհամապատասխանող, կազմակերպությանը զրպարտող տեղեկություններ՝ փորձելով արատավորել կազմակերպության հեղինակությունը և կազմակերպության գործունեության վերաբերյալ հանրության մոտ սխալ ընկալում ստեղծել։
ՀՔԱՎ-ը հայց է ներկայացրել դատարան AntiFake.am կայքին զրպարտություն համարվող տվյալները հրապարակայնորեն հերքելուն պարտավորեցնելու և պատվին, արժանապատվությանը պատճառված վնասի հատուցման պահանջների մասին։
Դատական նիստը տեղի կունենա Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում (հասցե՝ ք. Երևան, Մովսես Խորենացի 162 ա) 2022 թ. հունիսի 7-ին՝ ժամը 17։00-ին։

On 29 December 2020, AntiFake.am (in Armenian) website published a material titled “How much money did Armenian NGOs receive for supporting the handover of Artsakh?” (in Armenian), which presented names and annual funding of Armenian non-governmental organizations funded by Open Society Foundations – Armenia. The material defames these organizations by presenting them as organizations serving interests of foreign countries. The aforementioned material mentions Helsinki Citizens’ Assembly – Vanadzor among those organizations.
AntiFake.am  (in Armenian) website disseminated untrue defamatory information about HCAV in an attempt to tarnish the organization’s reputation and form incorrect perception among the public about the organization’s activity.
HCAV filed a lawsuit against AntiFake.am  (in Armenian) claiming to oblige them to publicly refute the defamatory information and compensate for the damage to honor and dignity.
The court hearing will take place at 17:00 on 7 June 2022 in General Jurisdiction Court of Yerevan (Movses Khorenatsi 162 a, Yerevan).