Քրեակատարողական ծառայությունն արգելել է հոգեբանին մուտք գործել ՔԿՀ և աջակցություն տրամադրել խոշտանգում վերապրած ցմահ դատապարտյալին
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունը 2019թ․ հունիսի 27-ի գրությամբ թույլ չի տվել հոգեբանին մուտք գործել Արմավիր ՔԿՀ՝ խոշտանգում վերապրած ցմահ դատապարտյալ Արթուր Քոչարյանին հոգեբանական աջակցություն տրամադրելու նպատակով։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը Եվրոպական միության աջակցությամբ Խոշտանգման զոհերի հոգեսոցիալական և բժշկական վերականգնողական վրացական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող «Պայքար խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում» ծրագրի շրջանակում դատապարտյալին հոգեբանական աջակցություն տրամադրելու նպատակով 2019թ․ հունիսի 10-ին դիմել է ՀՀ արդարադատության նախարարություն։ Գրությամբ խնդրել ենք թույլ տալ ծրագրի շրջանակում հիմնադրված «Խոշտանգում վերապրած անձանց վերականգնողական հայկական կենտրոնի» հոգեբաններին մուտք գործել ՔԿՀ և հոգեբանական աջակցություն տրամադրել ցմահ դատապարտյալին։
Բացի նրանից, որ հերթական անգամ Արդարադատության նախարարությանն ուղղված գրությանը պատասխանել է Քրեակատարողական ծառայության պետի առաջին տեղակալ Մանուկ Միքայելյանը, ընդ որում՝ առանց վերահասցեագրման մասին տեղեկացնելու, վերջինս իր որոշումը հիմնավորել է նրանով, որ հոգեբանը բժիշկ չէ և չի կարող մուտք գործել որպես այդպիսին։ Նա առաջարկել է օգտվել միայն տեսակցության հնարավորությունից։
«Հոգեբանական օգնությունը չի կարող համարվել որպես բժշկական սպասարկում, իսկ հոգեբանը՝ բժիշկ»,-մեկնաբանել է Մ․ Միքայելյանը։ Ապա հավելել է, որ դատապատյալներին հոգեբանական աջակցություն են տրամադրում ՔԿՀ 3 հոգեբանները։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը նույն հարցով երկրորդ անգամ ՀՀ արդարադատության նախարարություն է դիմել 2019 թ հուլիսի 19-ին արդեն նորանշանակ նախարար Ռ․ Բադասյանին։ Դիմումում վկայակոչել է միջազգային փաստաթղթերից հատվածներ՝ խոշտանգում վերապրած անձանց հոգեբանական օգնության անհրաժեշտության և այդ ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության՝ միջազգայնորեն ստանձած պարտավորությունների վերաբերյալ, ընդգծել դատապարտյալ Արթուր Քոչարյանին հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերելու կարևորությունը։
Նորանշանակ նախարարին ուղղված գրությանը ևս պատասխանել է ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունը։ Ծառայության պետի տեղակալ Վ․ Պապոյանը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակին «հիշեցրել է» նախորդ պատասխանի ու դրանով տրված պարզաբանումների մասին։
Չնայած ՔԿԾ ներկայացուցիչների պնդումներին՝ ամեն տարի ՔԿՀ-ներում ինքնավնասման հարյուրավոր դեպքեր են գրանցվում, և դրանց միայն մի մասն է հնարավոր լինում կանխել։
ՔԿՀ-ներում դիտորդություն իրականացնող խմբի ուսումնասիրության համաձայն՝ 2011-2017 թթ․-ին ՔԿՀ-ներում ինքնասպանության 27 դեպք է գրանցվել։ Ինքնավնասման 1486 դեպք է գրանցվել միայն 2016-2017 թթ․-ին։

The penitentiary service forbade the psychologist to enter the penitentiary institution and provide support to the life-sentenced person subjected to torture
By the note dated June 27, 2019, Penitentiary Service of the RA Ministry of Justice did not allow the psychologist to enter Armavir penitentiary institution to provide psychological support to life-sentenced Artur Koccharyan who had been subjected to torture.
On June 10, 2019, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor applied to the RA Ministry of Justice to provide the convict with psychological support  in the frame of “Combatting torture and ill-treatment in Georgia, Armenia and Ukraine” project implemented jointly with The Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims and with the support of the European Union.  In the note, we asked to allow the psychologists of “The Armenian Rehabilitation Center of Torture Survivors” founded within the framework of this project to enter the penitentiary institution and provide the life-sentenced convict with psychological support.
Besides the fact that once again the note addressed to the Ministry of Justice was responded by Manuk Mikaelyan, first deputy head of the Penitentiary Service, and this done without any notification of readdressing, the latter substantiated his decision by the fact that a psychologist was not a doctor and could not enter as such. He suggested using the opportunity of visiting.
“Psychological aid cannot be considered as medical service and a psychologist cannot be considered as a doctor”, commented M. Mikaelyan.  He then added that 3 psychologists of the penitentiary institution provided the convicts with psychological support.
For the second time, HCA Vanadzor applied to the RA Ministry of Justice with the same issue, this time to the newly appointed minister R. Badasyan, on July 19, 2019. In the application, HCA Vanadzor invoked parts from international documents pertaining to the necessity of psychological support for persons subjected to torture and the obligations in the sphere internationally undertaken by the RA and underscored the importance of providing psychological support to convict Artur Kocharyan.
The note addressed to the newly appointed minister was again responded to by the RA Ministry of Justice penitentiary service. V. Papoyan, deputy head of the Service, “reminded” HCA Vanadzor about the previous response and clarifications given therein.
Despite the claims made by Penitentiary Service representatives, hundreds of self-injury cases are recorded in penitentiary institutions every year and they manage to prevent only some of them.
According to the study made by the group conducting observations in penitentiary institutions, 27 suicide cases were recorded in penitentiary institutions during 2011-2017. 1486 self-injury cases were recorded only during 2016-2017.