Զինվորական դատախազությունը կքննարկի ցմահ դատապարտյալ Արթուր Քոչարյանի գործը վերանայելու դիմումը
Արթուր Քոչարյան | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Նորություններ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ցմահ դատապարտյալ Արթուր Քոչարյանի գործը վերանայելու հարցով նրա պաշտպան, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանի դիմումը 2019 թ․-ի դեկտեմբերի 30-ին թվագրված գրությամբ ուղարկել է ՀՀ զինվորական դատախազություն։
ՀՔԱՎ փաստաբան Ա․ Զալյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին էր դիմել դեկտեմբերի 13-ին՝ այն բանից հետո, երբ Գլխավոր դատախազությունը  հաղորդագրություն տարածեց՝ 2008 թ․-ի նախագահական ընտրություններին հաջորդած իրադարձությունների մասնակից 10 անձի վերաբերյալ դատական ակտերի բողոքարկման մասին։
Դատախազությունը հայտարարել էր, որ այդ գործերով կոնվենցիոն իրավունքների առերևույթ խախտմամբ կայացված դատական ակտերի ուսումնասիրության գործընթացի արդյունքում վճռաբեկ բողոքներ է ներկայացրել։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Քոչարյանի գործով նրա պաշտպան Ա․ Զալյանը գործի վերանայման վարույթ հարուցելու պահանջով դեռևս 2019 թվականի փետրվար և մայիս ամիսներին դիմել էր ՀՀ Վճռաբեկ դատարան։ Վճռաբեկ դատարանը մեկ որոշմամբ անադրադարձել էր ներկայացված երկու վճռաբեկ բողոքներին և կայացրել վճռաբեկ բողոքները վարույթ ընդունելը մերժելու մասին չհիմնավորված որոշում։
Արդարադատության նախարարությունն էլ մերժել էր այդ որոշումն ընդունած դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցել։

The Military Prosecutor’s Office will discuss the application to review life-sentenced Artur Kocharyan’s case
Artur Kocharyan | Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | News
By the note dated December 30, 2019, the RA Prosecutor General’s Office sent Arayik Zalyan’s application regarding the review of life-sentenced Artur Kocharyan’s case to the RA Military Prosecutor’s Office. Arayik Zalyan is Artur Kocharyan’s defender in the above-mentioned case and a lawyer at HCA Vanadzor.
HCA Vanadzor lawyer A. Zalyan applied to the RA Prosecutor General on December 13 just after the Prosecutor General’s Office disseminated an announcement regarding the appealing of judicial acts on 10 participants of the events that occurred after 2008 presidential elections.
The Prosecutor’s Office announced that it had lodged cassation appeals as a result of examining the judicial acts made on the prima facie violations of conventional rights.
Let us remind that Artur Kocharyan’s defender A. Zalyan applied to the RA Court of Cassation claiming to initiate case review proceedings back in February and May 2019.  The Court of Cassation touched upon the two cassation appeals by one groundless decision not to accept the proceedings of cassation appeals.
The Ministry of Justice, in its turn, refused to initiate disciplinary proceedings against the judges who had made that decision.