Ազգային անվտանգության ծառայությունը ցուցաբերում է ակնհայտ պատժիչ մոտեցում իրավապաշտպանների նկատմամբ
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Խտրականությունից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Հրապարակումներ | Նորություններ
Հատկապես 2018 թ. Թավշյա հեղափոխությունից հետո նախկին իշխանությունների կողմից հովանավորվող խմբավորումները առավել մեծ թափով սկսեցին ատելության, բռնությունների սպառնալիքների ուղեկցությամբ տարբեր ակցիաներ կազմակերպել՝ ընդդեմ իրավապաշտպանների, իրավապաշտպան կազմակերպությունների և նրանց գործունեությանն աջակցող Բաց հասարակության հիմնադրամներ-ի դեմ՝ նպատակ ունենալով խափանել, խոչընդոտել Հայաստանում ժողովրդավարական վերականգնման գործընթացները, շարունակելով տարիներ շարունակ իրենց իշխանության ժամանակներից կիրառված՝ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության արժեզրկման գործողությունները։
Ի դեպ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները թիրախավորվում էին` ըստ նախկին` պետություն զավթածներին աջակցելու կամ չաջակցելու հանգամանքի․ թիրախավորում էին իրենց չաջակցողներին։ Այս ամենը կատարվում էր իշխանությունների լռության և անգործության պայմաններում, և հենց իշխանությունն էլ իր անհետևողական և անսկզբունքային դիրոքորոշման պատճառով անգործություն էր ցուցաբերում  ատելություն, թշնամանք, ֆիզիկական սպառնալիքներ ու հաշվեհարդարի խոսքի, գործողությունների հանդեպ` դիտարկելով դրանք որպես ժողովրդավարական պետության և հասարակության  դրսևորումներ։ Իրականում հենց նման գործողություններն էին և են հակաժողովրդավարական և իրավունքի գերակայության սկզբունքը ոտնահարող։
Պետք է արձանագրել, որ պետության զավթումից ժողովրդավարական և իրավական պետության անցնելու համար այնքան անհրաժեշտ արմատական փոփոխությունների իրականացման գործընթացներում իշխանությունների հատվածային, ընտրողական, ոչ համակարգային մոտեցումները նպաստեցին նման ծայրահեղական, հակաժողովրդավարական խմբերի անպատժելի գործելակերպին, որի հետևանքով մարդու իրավունքները և նրանց պաշտպանությունը անպատկերացնելի հարձակումների ենթարկվեցին։ Ավելին՝ տուրք տալով տարատեսակ մանիպուլիացիաներին՝ հենց իշխանության ամենաբարձր մակարդակում հնչեցվեցին նույն ծայրահեղական խմբավորումների խոսույթին համահունչ հայտարարություններ և մեկնաբանություններ։
2020 թ․ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում, և հատկապես պատերազմական գործողությունների դադարից հետո ավելի ուժգնացան իրավապաշտպանների, հասարակական կազմակերպությունների նկատմամբ հարձակումները սոցիալական ցանցերում, որոնք դրսևորվեցին ուղղակի ներխուժմամբ Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան-ի գրասենյակ նոյեմբերի 9-ի երեկոյան, ինչպես նաև ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նկատմամբ քաղաքացու կողմից հարձակմամբ։ Այդ ամենը զուգորդվում էր զանազան դավադրապաշտական տեսությունների օգտագործմամբ, ակնհայտ կեղծ, մտացածին մեղադրանքներով, ատելության խոսքով, թշնամանքով։ Թիրախավորման դեպքերի մի մասը ատելության խոսքի և քրեորեն հետապնդելի այլ արարքների առերևույթ տարրեր էր պարունակում, և ՀՔԱՎ-ը դրանց համապատասխան ընթացք տալու նպատակով դիմել է իրավապահ մարմիններին։
Չնայած ակնհայտ ապացույցներին՝ իրավապահ մարմինները այդպես էլ քրեական գործեր չեն հարուցում նման հակաօրինական գործողություններ կատարողների նկատմամբ։ Դրան հակառակ, առանց պատշաճ հիմքերի, քրեական գործ են հարուցում իրավապաշատպանների նկատմամբ՝ ատելության, թշնամանքի խոսք տարածողների հաղորդումների հիման վրա։
Ներկայացնենք պատկերն՝ ըստ առանձին գործերի և հաղորդումների։
1. այսպես՝ 2020 թ․ հոկտեմբերի 9-ին ֆեյսբուքյան օգտատեր Նարեկ Մալյանը իր էջում կիսվել էր անհայտ կորած զինծառայողների տվյալները հավաքելու մասին ՀՔԱՎ-ի հայտարարությամբ ու այսպիսի գրառում արել․ «Հրավիրում եմ ԱԱԾ ուշադրությունը. Սորոսական կազմակերպությունները իրավապաշտպան գործունեության անվան տակ հավաքագրում են հայ զինծառայողների մասին տեղեկություններ: Կարծում եմ ավելորդ է ասել, թե որտեղ կարող են հայտնվել հավաքագրված տեղեկությունները: #մահ_դավաճաններին»։
No photo description available.
Գրառման հիման վրա հոկտեմբերի 13-ին ՀՔԱՎ-ը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն։ Դատախազությունը հաղորդումն ուղարկել էր ոստիկանություն, որն էլ մերժել էր քրեական գործ հարուցել։ Որոշումը չէր վերանայել նաև դատախազությունը։ Իրավապահները Ն․ Մալյանի սպառնալիքներն իրական չեն համարել, իսկ  #մահ_դավաճաններին կոչը՝ վերացական։ Ուշագրավ է, որ քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշման մեջ նշված է, որ Ն․ Մալյանը չի արձագանքել բացատրություններ տալու համար գրավոր և բանավոր ծանուցումներին և չի ներկայացել ոստիկանություն։
ՀՔԱՎ-ը այս որոշումը կբողոքարկի դատարանում:
2.հաջորդ գրառումը, որի հիման վրա հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել, արել է Global News Armenia ֆեյսբուքյան էջը՝ վերահրապարակելով yerevan.today-ի  «Ովքե՞ր են դեմ եղել, որ Փաշինյանը դիմի Ռուսաստանին» վերնագրով նյութը։
Էջը, մասնավորապես, կիսվել է հետևյալ հատվածով․ «Խոսքը վերաբերում է Ջորջ Սորոսի հիմնադրամի գումարներով սնվողներին՝ իրավապաշտպանական կոչվող թևին, հասարակական թևին՝ Լարիսա Մինասյանի գլխավորությանբ, Սաքունց-Բարսեղյան-Խառատյան շրջանակներով։ Չնայած որ հիմա հայրենիքը պետք է անձնականից վեր լիներ։ Իսկ ինչո՞ւ են դեմ հայտնի սորոսականները․ այս դժվարին պահին, երբ թշնամին ռմբակոծում է նաև Սյունիքը, Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ համայնքները, ինչո՞ւ են սորոսականները դեմ»։ Գրառման տակ այլ օգտատերեր կազմակերպության ու անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին վնասող մեկնաբանություններ են արել։ Չնայած առկա ապացույցներին՝ այս հրապարակումների վերաբերյալ հաղորդման հիման վրա ևս քրեական գործ չի հարուցվել։
Որոշումը բողոքարկման ընթացքում է։
3. բացի ատելության խոսք տարածելուց՝ ՀՔԱՎ-ի նկատմամբ նաև հարձակում եղավ։ Նոյեմբերի 13-ին ՀՔԱՎ գրասենյակի վրա հարձակվել է մի քաղաքացի, մեղադրել պատերազմի և դավաճանության համար, կոտրել Կազմակերպության գույքը, վախի մթնոլորտ առաջացրել այդ պահին գրասենյակում գտնվող աշխատակցի համար։ Քաղաքացին նաև կազմակերպությանը զրպարտող արտահայտություններ է հնչեցրել։
Այս ամենը տեսագրվել է տարածքում տեղադրված տեսախցիկներով և ներկայացվել իրավապահներին։
Ոստիկանությունը եզրակացրել է, որ Կազմակերպությանը հասցված գույքային վնասը Քրեական օրենսգրքի վերաբերելի դրույթի իմաստով զգալի չի համարվում, հետևաբար, ըստ ոստիկանության, քաղաքացու արարքը հանցակազմ չի պարունակում։ Հարձակում գործած քաղաքացու արարքը խուլիգանություն ևս չի համարել և մերժել է քրեական գործ հարուցելը։
Այս որոշումը ևս կբողոքարկենք։
4.դեկտեմբերի 12-ին Mediaport-ի տելեգրամյան ալիքում, Panorama.am-ի Ֆեյսբուքյան էջում տարածվել է «Հայաստանում Սորոսի գրասենյակի մուտքը պատվեց պատերազմի զոհերի արյունը խորհրդանշող կարմիր ներկով» վերտառությամբ մի տեսանյութ, որտեղ Նարեկ Մալյանը մի խումբ անձանց և ՀՀ ոստիկանության մի քանի ներկայացուցիչների ներկայությամբ, գտնվելով «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի» Երևանյան գրասենյակի առջև, կարմիր ներկ է լցնում գրասենյակի մուտքի մոտ, իսկ արարողությունը ուղեկցվում է վերջինիս կողմից հնչեցվող հետևյալ արտահայտություններով․
«․․․Ամեն անգամ էս գրասենյակ այցելելով այ սենց ճպճպացնելով անցնեն էտ արյան մեջ ու հասկանան, որ էս արյան մեջ անցնելով են իրենց ողորմելի դոլարները վաստակելու։ (…) Եվ դրանց պատասխանատվությունը, ընդամենը օրեր անց, ընդամենը օրեր անց, տեղի ա ունենալու և ամենախիստ ձևով։ Օրեր անց։ Ես դա ձեզ խոստանում եմ։ Ինչպես գիտեք, երբեք չի եղել, որ մի բան խոստանամ, ու դա տեղի չունենա։ (…) Այ էս արյունի մեջով ամեն օր գնալու եք ձեր պիղծ գրանտները վերցնելու։ Ես ամբողջ կյանքս ու ամբողջ գործունեությունս նվիրելու եմ ձեր նման պիղծերին պատասխանատվության կանչելու, սատկացնելու, մահ դավաճաններին»։ Ինչին ի պատասխանը, ամբոխը նույնպես սկսում է վանկարկել «Մահ դավաճաններին» արտահայտությունը։
Այս միջադեպի վերաբերյալ ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա դեռևս որոշում չկա։
Եթե դիտարկենք այս հաղորդումների ընթացքն ու իրավապահ մարմինների մոտեցումը այլ գործերի, մասնավորապես՝ իրավապաշտպան Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ իրավապահների գործողությունների համատեքստում, ակնհայտ տարբերակված մոտեցում կտեսնենք։ Սաշիկ Սուլթանյանը Իրաքում գործող եզդիալեզու կայքին տված իր հարցազրույցում ներկայացրել է ազգությամբ եզդի ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների խախտումների մասին իր տեսակետները։  Հիշեցնենք` ատելություն, թշնամանք, սպառնալիքներ տարածող խմբակի նույն ներկայացուցիչ Նարեկ Մալյանի հաղորդման հիման վրա է ԱԱԾ-ն քրեական գործը հարուցել Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ։
ԱԱԾ-ի քննչական ծառայությունը հարուցել է քրեական գործ, իրավապաշտպանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների մասին կարծիքի ներկայացումը որակելով որպես «ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցող, ռասայական գերազանցությանը կամ ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողություն»։
Այսպիսով՝ ակնհայտ է․  իրավապաշտպանների հանդեպ ակնհայտ ատելության, թշնամանքի, ֆիզիկական հաշվեհարդարի, սպառնալիքների մասին արտահայտությունների և գործողությունների հիմքով իրավապահները քրեական գործեր չեն հարուցում՝ մեղավորներին բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու համար։ Իսկ ահա իրավապաշտպան Սաշիկ Սուլթանյանի՝ մարդու իրավունքների մասին արտահայտած կարծիքի հիման վրա քրեական գործ է հարուցվում։ Ավելին, հարուցված քրեական գործի շրջանակներում դատավարական որևէ կարգավիճակ չտրամադրելով, և այդ հիմքով մերժելով քրեական գործի հարուցման  որոշման պատճենը տրամադրել՝ զրկում են նրան իր իրավունքները պաշտպանելու հնարավորությունից։
Փաստորեն մի դեպքում, երբ հստակ ապացույցներն առկա են, հարձակման փաստերը տեսաձայնագրված են, և դրանց նախորդող և հաջորդող ատելության, թշնամանքի, ֆիզիկական հաշվեհարդարի վերաբերյալ մեկնաբանությունների և գրառումների հեղինակները հայտնի են, իրավապահները դրանք վերացական են համարում ու իրական սպառնալիք չպարունակող, իսկ ահա Սաշիկ Սուլթանյանի արտահայտած կարծիքը, համարում են որպես հիմք քրեական հետապնդում իրականացնելու և քրեական գործ հարուցելու համար։

The National Security Service manifests an obviously punitive approach to human rights activists
Especially after the 2018 Velvet Revolution, groups sponsored by the former government began with greater vigor to organize various actions, accompanied by hatred and threats of violence, against human rights activists, human rights organizations and Open Society Foundations backing their activity. They have been aiming to disrupt, hinder democracy restoration processes in Armenia, continuing the actions of devaluing democracy and human rights, used since the times of their rule.
By the way, civil society organizations were targeted based on the condition whether they had or had not supported former state capturers: they were targeting those who had not supported them. All this was done in the conditions of the silence and inaction of the authorities. Due to their inconsistent and unprincipled stance, the authorities themselves manifested inaction with regards to speech and actions of hate, enmity, physical threats and retribution, viewing them as manifestations typical of a democratic state and society. In reality, however, those very actions were and are anti-democratic, as well as undermining the principle of the rule of law.
It should be recorded that the state manifested segmental, selective, non-systemic approaches in the processes of implementing radical changes necessary for the transfer from state capture to a democratic state governed by the rule of law. These approaches contributed to such non-punishable ways of acting of such extremist, anti-democratic groups, as a result of which, human rights and their protection were subjected to unimaginable attacks. Moreover, bowing to various manipulations, statements and comments in line with these very extremist groups’ rhetoric were spoken at the highest level of the authorities.
During the war unleashed on 27 September 2020 by Azerbaijan against Artsakh, and especially after the hostilities ceased, attacks against human rights activists and non-governmental organizations intensified on social networks. They were manifested by a direct intrusion into the office of Open Society Foundations-Armenia on the evening of November 9, as well as an attack on HCA Vanadzor office by a citizen. All this was accompanied by the use of various conspiracy theories, obviously false, trumped-up accusations, hate speech, enmity. Some of the targeting cases contained hate speech and prima facie elements of other actions subject to be criminally prosecuted. Thus, to have the relevant process launched in accordance with the aforementioned, HCA Vanadzor applied to law enforcement bodies.
Despite obvious evidence, law enforcement bodies do not initiate criminal cases against those taking such unlawful actions. On the contrary, without proper grounds, they initiate criminal cases against human rights defenders based on reports by those disseminating hate and enmity speech.
Below we present the picture per each case and report.
1.On 9 October 2020, Facebook user Narek Malyan shared on his page HCA Vanadzor announcement on collecting data of missing servicemen and captioned it, “I am calling the NSS’s attention: under the guise of human rights activity, Soros organizations collect information on Armenian servicemen. I think it goes without saying where the collected information may appear.#death_to_traitors”.
Based on this post, on October 13, HCA Vanadzor made a crime report to the RA Prosecutor General’s Office. The Prosecutor’s Office sent the report to Police, which refused to initiate a criminal case. The decision was not reviewed by the Prosecutor’s Office, either. The law enforcement bodies did not consider Narek Malyan’s threats real and considered the call for #death_to_traitors as abstract. It is noteworthy that in the decision on refusing to initiate a criminal case, it is noted that N. Malyan did not respond to written and oral notifications on giving explanations and did not go to the Police.
HCA Vanadzor will appeal this decision in Court.
2. The next post, based on which a crime report was presented, was made by Global News Armenia Facebook page by reposting yerevan.today’s material entitled “Who was against Pashinyan appealing to Russia?”.
In particular, the page shared the following part, “This is about those subsisting on the money of George Soros foundation, i.e., the wing called human rights protection, the public wing headed by Larisa Minasyan with Sakunts-Barseghyan-Kharatyan circles. Though, homeland should have been above personal issues now. And why are the famous Soros people against? At this difficult moment when the enemy is bombing Syunik, Gegharkunik province border communities, why are Soros people against it?”. Under this post, other users made comments harming the organization’s and persons’ rights and legal interests. Despite the available evidence, no criminal case was initiated based on the report on these publications.
The appeal of the decision is underway.
3.Besides dissemination of hate speech against HCA Vanadzor, the office was also attacked. On November 13, a citizen attacked HCA Vanadzor, accused of war and treason, broke the organization’s property and created an atmosphere of fear for the employee who was in the office at that moment. The citizen also made expressions slandering the organization.
All this was video recorded by the cameras installed at the area and presented to law enforcement bodies.
The Police concluded that the property damage caused to the Organization is not considered significant in terms of the relevant provision of the Criminal Code, therefore, according to the police, the citizen’s action did not contain corpus delicti. The Police did not consider the action of the citizen who made the attack to be hooliganism and refused to initiate a criminal case.
We will also appeal this decision.
4. On December 12, a video material entitled “The entrance to Soros office in Armenia got painted in red, symbolizing the blood of those killed in war” was published on Telegram channel of Mediareport and on Panorama.am Facebook page. In the video, Narek Malyan, in the presence of a group of people and a few representatives of the RA Police, throws red paint on the entrance of “Open Society Foundations-Armenia”Yerevan office, in the meantime saying the following expressions, “… Every time they visit this office, they should go burbling through this blood and understand that they will earn their pitiful dollars by going through this blood. (…) And their responsibility will take place in just a few days, in just a few days, and in the strictest way. In a few days. I promise you. As you know, I never promise anything that does not happen. (…) Right through this blood you will go every day to get your dirty grants. I will dedicate all my life and activity to calling for the responsibility of fouls like you, to cull you, death to traitor”. In response, the crowd begins to chant the expression “death to traitors”.
There is no decision regarding the crime report made on this incident yet.
If we consider the process of these reports and the attitude of law enforcement bodies to other cases, in particular, in the context of the actions of law enforcement bodies aimed at human rights activist Sashik Sultanyan, we will see an obviously differentiated approach. In his interview given to a Yezidi language website operating in Iraq, Sashik Sultanyan presented his views on the violations of rights of RA citizens of Yezidi nation. Let us remind that the NSS initiated a criminal case against Sashik Sultanyan based on the report by Narek Malyan, representative of the very group spreading hatred, enmity and threats.
The NSS Investigation Department initiated a criminal case by qualifying the presentation of the human rights defender’s opinion on human rights violations as “actions aimed at the incitement of national, racial or religious hatred, at racial superiority or humiliation of national dignity”.
Thus, it is obvious: law enforcement bodies do not initiate criminal cases on speech and actions of hatred, enmity, physical retribution and threats against human rights defenders in order to discover and hold liable those guilty. However, a criminal case is initiated based on human rights activist Sashik Sultanyan’s opinion on human rights. Moreover, Sashik Sultanyan was not given any procedural status in the frame of the initiated criminal case and was refused to be provided with the copy of the decision on initiating the criminal case, and was thus deprived of the opportunity to protect his rights.
Factually, in one case, when clear evidence is available, the facts of the attack are audio and video recorded, the authors of the preceding and following comments and posts of hatred, enmity and physical retribution are known, law enforcement bodies consider them abstract and not containing real threat, while they consider Sashik Sultanyan’s expressed opinion a basis on which to conduct criminal prosecution and initiate a criminal case.