Առնվազն 26 տարի չստեղծվեցին այն պետական ինստիտուտները, որոնք կզբաղվեն գերիների և անհայտ կորածների հարցերով. քննարկում
February 19, 2021
Dialogue Media Center-ում «Գերիներ և անհետ կորածներ» թեմայով փետրվարի 17-ի քննարկման բանախոսներից էին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը և ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի խաղաղասիրական ծրագրերի համակարգող Արմինե Սադիկյանը։
Հայաստանի ու Արցախի իշխանությունների այսօրվա գործողությունների օրակարգի հիմնական հարցերից է պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո գերի ընկած և անհայտ կորած զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խնդիրների հրատապ լուծումը, նրանց հայրենադարձման հարցը։ Գերիների և անհետ կորածների հարցի լուծումը նախանշված է նաև եռակողմ հայտարարությամբ, սակայն հստակ ժամկետներ նշված չեն: Ադրբեջանն արհեստականորեն ձգձգում է գերիների վերադարձի գործընթացը, նրանց նկատմամբ հարուցում հիմնազուրկ քրեական գործեր: Հայկական կողմի տվյալներով՝ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների թիվն անցնում է 200-ը, սակայն ադրբեջանական կողմն այդ թիվը չի հաստատում։
Ըստ ՀՔԱՎ խաղաղասիրական ծրագրերի համակարգող Արմինե Սադիկյանի՝ գերիների վերադարձի գործընթացի պատասխանատուն պետությունն է՝ ի դեմս ՊՆ-ի։ Բավականաչափ կազմակերպվածություն չկա այս պաշտպանական գերատեսչությունում․ պատերազմի սանձազերծումից մի քանի օր անց սոցիալական ցանցերում սկսեցին նկարներ հայտնվել՝ քաղաքացիները փնտրում էին իրենց հարազատներին, և պարզ էր, որ քաղաքացիները չգիտեն՝ ում դիմեն և ինչպես դիմեն տարրական տեղեկություններ ստանալու համար։
ՀՔԱՎ գրասենյակը որոշեց, որ պետք է տեղեկություններ հավաքել քաղաքացիներից։ Մինչ այսօր մեզ դիմել է 680-ից ավելի քաղաքացի՝ իրենց անհայտ կորած հարազատների վերաբերյալ տեղեկություններ հայտնելու հարցով։ Այս պահի դրությամբ մեզ մոտ առկա է 380 անհայտ կորածի մասին տեղեկություն։ Մնացած մասը կամ գտնվել են ողջ, կամ գտնվել է նրանց մարմինը։ 10-ից ավելին գերեվարության մեջ է գտնվում։ Հարցն այն է, որ մինչ օրս քաղաքացիները չգիտեն՝ որ կառույցին դիմել։ Դիմում են մեկ կառույցի, որը ստեղծվել է բավականին ուշ՝ Անհայտ կորածների և գերիների հարցերով զբաղվող հանձնաժողով, այդտեղից ուղարկում են ՊՆ, ՊՆ-ից ուղարկում են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե։ Վերջինս ունի իր մանդատը և դրա շրջանակներում կարող է աջակցող գործոն հանդիսանալ պետության համար։ Քաղաքացիների հետ հետադարձ կապ չկա, խախտվել է քաղաքացիների՝ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը, նրանք չգիտեն՝ ուր դիմել, և սա ամենակարևոր բացն է պետության կողմից, քանի որ զինծառայության 2 տարիների ընթացքում պետությունը պարտավորություն է ստանձնել քաղաքացիների նկատմամբ, իսկ հիմա երբեմն շատ կոպիտ են արտահայտվում, որ չեն կարող որևէ բան անել։
ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը վերահաստատեց այն միտքը, որ այսօր առաջնային խնդիր է օր առաջ գերության մեջ գտնվող անձանց վերադարձը, քանի որ և՛ հանրությունը, և՛ պետական մարմինները, և՛ գերիների հարազատներն ունեն բազմաթիվ տեղեկություններ այլ դեպքերով, որ գերության մեջ գտնվող մարդկանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի, խոշտանգումների և արտադատարանական մահապատիժների ռիսկերը մեծ են։
Նա նշեց, որ սա առաջին պատերազմը չէր, ըստ էության՝ սա մասշտաբային երրորդ պատերազմն էր՝ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմը, Ապրիլյան քառօրյան և սեպտեմբերի գործողությունները։ Առնվազն 26 տարի չստեղծվեցին այն պետական ինստիտուտները, որոնք կզբաղվեն գերիների և անհայտ կորածների հարցերով՝ ելնելով այն հանգամանքից, որ կոնֆլիկտի քաղաքական կարգավորման վերաբերյալ փաստաթուղթը բացակայում է, հետևաբար՝ պատերազմի վերսկսման ռիսկերը մեծ են։
Միջգերատեսչական հանձնաժողով կա, որի մեջ ներգրավված էին պետական տարբեր մարմինների ներկայացուցիչներ, ԱԱԾ, Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը, ՊՆ նախարարն էր հանձնաժողովի նախագահը։ Այս ձևաչափը՝ որպես մարմին, պատերազմական իրավիճակում չի գործում։ Պետք է լինի առանձին ինքնուրույն կառույց, որը կունենա նման հարցերով զբաղվելու իրավասություն։ Ժնևյան կոնվենցիայով, որը վավերացրել են Հայաստանն ու Ադրբեջանը, նախատեսված է, որ հակամարտող կողմերը պատերազմական գործողություններից անմիջապես հետո ստեղծում են տեղեկատվական բյուրո, աշխատում են միմյանց հետ անհայտ կորածների փնտրման և տեղեկատվությունը միմյանց փոխանցման ուղղությամբ։ Սա ենթադրում է առանձին ինստիտուտ։
Ժամանակին ՀՔԱՎ-ը մշակել էր «Անհայտ կորածի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծ, որը հեղափոխությունից հետո որպես օրակարգային հարց նորից բարձրացրինք միջգերատեսչական հանձնաժողովում։ Եվ քանի որ չկա իր գործառույթներն ունեցող ու լիազորություններ ունեցող պետական մարմին, նշանակում է, որ պետությունն իր պարտավորությունները չի կատարել քաղաքացիների առջև։ Համապատասխան մարմնի բացակայության պայմաններում մարդիկ չեն իմանում, թե ուր դիմեն, իսկ մնացած մարմինները չունեն մասնագիտական կարողություններ՝ հարցին լուծում տալու նպատակով։ Անհայտ կորածների և գերիների հետ աշխատանքը երկու ուղղություն ունի՝ նրանց հարազատների հետ աշխատանք և նույնականացման, վերադարձի աշխատանք։
Գերիների հարցն ունի մանրամասնությունների տեսակետից խորհրդապահական բնույթ, որպեսզի չվտանգվի մարդկանց կյանքը։ Բայց ի՞նչ մեխանիզմ է աշխատում․ լրատվականների միջոցով տեղեկանում ենք, որ ռուսական խաղաղապահ զորքի հրամանատարն է միջնորդում, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում Ադրբեջանի հայեցողությամբ որոնողական աշխատանքներ են իրականացվում։
Մեզ հայտնի չէ ռազմագերիների հարցով ուղղակի երկխոսությունն Ադրբեջանի հետ, հայտնի չէ Կարմիր խաչի ներգրավվածության ապահովվածությունն ու երաշխավորվածությունը, քանի որ այն աշխատում է պետությունների հետ այն ժամանակ, երբ պետությունների կողմից կա կամք՝ պայմաններ ստեղծել նրանց մանդատն աշխատեցնելու համար։ Մեզ հայտնի չէ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության դերը, ընդհանրապես մեզ հայտնի չեն միջազգային իրավունքի տեսակետից այն մեխանիզմները, որոնք կարող են երաշխիք հանդիսանալ և կարող են չափել միջազգային մարդասիրական իրավունքի իրականացնողների գործողությունները։
Առհասարակ պարզ չէ, թե ինչի հիման վրա է որոշվում վերադարձվող գերիների քանակը։ Այս բոլոր հարցերը պահանջում են հստակ պատասխաններ։ Հանրությունը պետք է համոզված լինի, որ միջազգային իրավունքի հիման վրա բոլոր ջանքերը գործադրվում են բոլոր կառույցների հետ այդ հարցերը լուծելու նպատակով։ Բողոքն առաջ է գալիս, երբ մարդիկ չունեն հստակ պատասխաններ։ Այս առումով մենք անպատրաստ էինք պատերազմին նաև մեր քաղաքացիների ճակատագրի և կյանքի հանդեպ պատասխանատվությունն ապահովող կառույցների բացակայությամբ։
Մենք այս պահին էլ ենք բարձրաձայնում «Անհայտ կորածի մասին» օրենքի ընդունման հարցը․ գործընթացը պետք է օրենքի ուժով լինի, ոչ թե բարի կամեցողության կամ հանրային պահանջի հիման վրա։
Ինչ վերաբերում է միջազգային իրավունքի տեսակետից հարկադրման մեխանիզմներին, ապա դրանք, ըստ Սաքունցի, բազմազան են, դրանք իրագործելու համար պետք է հստակ քաղաքական կամք։  Պատերազմի բոլոր ծանր հետևանքները կրելով հանդերձ՝ մենք հապաղում ենք հայտարարել պատերազմի հանցագործությունների մասին։ Արտադատարանական մահապատիժները, խոշտանգումները, արգելված զենք-զինամթերքի կիրառումը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և մշակութային օբյեկտների թիրախավորումը, վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումը բավարար հիմք են միջազգային հարթակներում՝ ԵԽԽՎ-ում, ՄԱԿ-ում, Միջազգային քրեական դատարանում ակտիվ գործողությունների համար ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Թուրքիայի դեմ։ Դիվանագիտական ջանքերը պետք է տեսանելի լինեն հանրության համար, քանի որ միայն այդպես կարելի կլինի ստեղծել վստահության մթնոլորտ։
Քաղհասարակությունը պատերազմի առաջին իսկ օրերից բարձրաձայնել է այս ամենը, իր օգնությունը ցուցաբերել և՛ քաղաքացիներին, և՛ պետական մարմիններին։ Հիմա առավել քան երբևէ պետք է լինել սկզբունքային և ունենալ հստակ դիրքորոշումներ՝ գերիների և անհայտ կորածների խնդիրներով արդյունավետ գործողություններ իրականացնելու համար։

Discussion: For at least 26 years, state institutes that would deal with issues of captives and missing persons have not been established
HCA Vanadzor Chairman Artur Sakunts and HCA Vanadzor Peacebulding Projects Coordinator Armine Sadikyan were speakers during the discussion on “Captives and missing persons” held at  Dialogue Media Center.
Urgent solution to the problems of servicemen and civilians captured or gone missing during and after the war, as well as their repatriation is one of the main issues on the agenda of activities of the authorities of Armenia and Artsakh. Solution to the issue of captives and missing persons is also outlined by the trilateral statement, but the terms are not specified. Azerbaijan artificially prolongs the process of returning captives and initiates groundless criminal cases against them. According to the Armenian side’s data, the number of captives held in Azerbaijan is above 200, but the Azerbaijani side does not confirm this number.
According to Armine Sadikyan, Coordinator of Peacebuilding Projects of HCA Vanadzor, the responsibility for the process of returning the captives lies with the state, namely, the MoD. This official agency is not adequately organized: a few days after the unleashing of the war, photos were posted on social networks showing that citizens were looking for their relatives, and it was clear that citizens did not know to whom and how to apply in order to get basic information
HCA Vanadzor office decided that it was necessary to collect information from citizens. To date, more than 680 citizens have applied to us to provide information on their missing relatives. At this moment, we have information on 380 missing persons. The rest were either found alive or their bodies were found. More than 10 persons are held captive. The issue is that to this date, citizens do not know what organization to turn to. They apply to a structure established quite late (namely, the Commission on Missing Persons and Captives), which refers them to the MoD, the MoD refers them to the International Committee of the Red Cross.  The International Committee of the Red Cross has its mandate and in this frame, they can be of support to the state. There is no feedback to the citizens, they do not know where to apply and this is the most important omission of the state, as the state undertakes an obligation towards citizens during the 2 years of military service, while now, they sometimes say very rudely that they cannot do anything.
HCA Vanadzor Chairman Artur Sakunts reaffirmed the idea that today, the return of captives is a priority issue, as both the public, the state bodies and the relatives of the captives have a lot of information on other cases that there are great risks of inhuman treatment, torture and extrajudicial executions of persons held in captivity.
He mentioned that this was not the first war, in essence, this was the third large-scale war: the first Karabakh war, April Four-Day War and September operations. For at least 26 years, state institutes that would deal with issues of captives and missing persons have not been established based on the condition that there is no document on a political regulation of the conflict, and therefore, the risks of resumption of the war are great.
There is an interdepartmental comission, where representatives of various state bodies, the NSS, the Police of the Republic of Armenia were involved; the Minister of Defense was the head of the Comission. As a body, this format does not operate in the situation of war. There should be a separate autonomous structure with the power to deal with such issues. According to the Geneva Convention – ratified by Armenia and Azerbaijan – it is envisaged that immediately afer the war actions, the conflicting parties create an information bureau, work together to search for those missing and  exchange information. This implies a separate institute.
Some time ago, HCA Vanadzor developed the RA Draft Law “On missing persons”, which we again raised after the revolution as an agenda issue in the interdepartmental comission. And as there is no state body with its functions and powers, it means that the state has not fulfilled its obligations towards citizens. In the condition of the lack of a relevant body, people do not know where to apply, and the other bodies do not have the professional capacities to solve the issue. The work related to missing persons and captives has two directions, namely, work with their relatives and work aimed at identifying and returning the captives.
In terms of details, the issue of captives is of confidential nature so as not to endanger lives. But what mechanisms operate? We learn from mass media that the commander of the Russian peacekeeping troop mediates and at the discretion of Azerbaijan, search operations are carried out in territories under Azerbaijan’s control.
We are not aware of a direct dialogue with Azerbaijan regarding the issue of prisoners of war, we are not aware whether the involvement of the Red Cross is ensured and guaranteed, because it works with states when the state has the will to create conditions for its mandate to operate. We are not aware of the role of OSCE Minsk Group Co-Chairs; in terms of the international law, we are not aware of the mechanisms that can be a guarantee and can measure the actions of those exercising the international humanitarian law.
In general, it is not clear based on what the number of returning captives is determined. All these questions require precise answers. The public should be sure that all efforts are made under the international law to solve these issues with all the institutions. In these terms, we were unprepared for the war also by the lack of organizations ensuring responsibility for the fate and lives of our citizens.
Now we again raise the issue of adopting the Law “On Missing Persons”; the process should be launched by the force of law and not by good will or based on public demand.
With respect to enforcement mechanisms in terms of the international law, according to Sakunts, there are various mechnaisms and there should be a clear political will to exercise them. While bearing all the grave consequences of the war, we are slow in declaring about war crimes. Extrajudicial executions, torture, use of banned weapons, targeting civilian infrastructure and cultural objects, involvement of mercenary terrorists amount to a sufficient ground for active actions against both Azerbaijan and Turkey in international platforms, namely, PACE, UN, International Criminal Court. Diplomatic efforts must be visible to the public, as it will be possible to create an atmosphere of trust only this way.
From the very first days of the war, civil society has been raising all these issues and assisting both citizens and state bodies. Now more than ever, it is necessary to be principled and have clear positions to carry out effective actions aimed at the issues of captives and missing persons.