«Ժողովրդի համար թթվածնի պես է այս գրասենյակը»: ՀՔԱՎ գրասենյակի աջակցությամբ քաղաքացու խախտված իրավունքները վերականգնվել են
May 15, 2020
2017 թ. հոկտեմբերի 11-ին Երևանի բնակիչ Գագիկ Սիմոնյանն իր բնակարանի պատշգամբի պատը վերանորոգելու և ամրացման աշխատանքներ կատարելու համար վարչական տույժի էր ենթարկվել  քաղաքապետարանի աշխատակազմի վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի քննության բաժնի կողմից՝ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Գագիկ Սիմոնյանը  որոշումը բողոքարկել էր Երևանի քաղաքապետ Տ. Մարգարյանին, որն անփոփոխ էր թողել այն:
«Նրանք ինձ ոչինչ չէին ասել թույլտվության մասով, ուղղակի փորձում էին  այս գործն, այսպես ասած, իմ վրա կարել՝ ոմն մեկի զրպարտության արդյունքում»,- ասում է Գագիկ Սիմոնյանը՝ նկատի ունենալով այն, որ քաղաքապետարանի աշխատակիցները քաջատեղյակ են եղել իր կողմից իրականացվող շինարարական աշխատանքներին:
Պատահականությունը Գագիկ Սիմոնյանին բերում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի երևանյան ներկայացուցչություն: Գրասենյակի իրավաբան Տաթևիկ Սիրադեղյանը, ստանձնելով քաղաքացու շահերի պաշտպանությունը, դիմում է ՀՀ վարչական դատարան՝ քաղաքապետարանի որոշումը վերացնելու հայցապահանջով:
Հաջորդաբար Գ. Սիմոնյանն առնչվում է գրասենյակի մյուս իրավաբանների՝ Մարիամ Կարապետյանի, Էմմա Շահինյանի և Սամսոն Գալստյանի հետ, ովքեր պարբերաբար հետաքրքրվում են գործի ընթացքով, ներկայացնում նրա իրավունքները վերաքննիչ ու վճռաբեկ դատարաններում. «Դատական գործը ես շահեցի այս գրասենյակի հմուտ իրավաբանների աջակցությամբ, ովքեր անշահախնդիր աջակցեցին ինձ՝ մյուս դատարաններում:  Ես  չէի սպասում նման հոգատար վերաբերմունք: Վերաքննիչ բողոքի ժամանակ ունեինք ընդամենը 1 օր՝ պատրաստվելու, և իրենք իմ իրավունքները պաշտպանեցին նաև այդտեղ: Ես դա չեմ մոռանա»:
Դատարանը, գնահատելով գործով առկա ապացույցներն ու վկայի ցուցմունքները, եզրահանգել է, որ Գագիկ Սիմոնյանի կողմից իրականացված աշխատանքները ներառված չեն ՀՀ Կառավարության համապատասխան որոշմամբ նշված օբյեկտների թվին դասվող աշխատանքների ցանկում և նպատակաուղղված են եղել պատշգամբի պահպանությանը, ըստ այդմ՝ նրա իրականացրած աշխատանքները  «այլ ցածր ռիսկայնություն ունեցող փոքրածավալ աշխատանքների» շարքից են, որոնց համար, համաձայն «Քաղաքաշինության մասին» ՀՀ օրենքի և Կառավարության որոշման, շինթույլտվություն չի պահանջվում:
Դատարանը նաև հաշվի է առել ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի իրավական դիրքորոշումն այն մասին, որ անձը չի կարող ենթարկվել վարչական պատասխանատվության՝ շենքերի, շինությունների կամ այլ կառույցների կառուցմանը կամ վերակառուցմանն ուղղված շինաշխատանքներ կատարելու համար, եթե դրանց համար շինթույլտվություն չի պահանջվում:  Գտնելով, որ Սիմոնյանի գործողություններում բացակայում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքով նախատեսված հանցակազմը, նրան վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին վարչական ակտն իրավաչափ չէ և ընդունվել է օրենսգրքի   խախտմամբ, նիստը նախագահող դատավոր Լիանա  Հակոբյանը 2018 թ. հոկտեմբերի 15-ին վճռել է բավարարել Գագիկ Սիմոնյանի հայցն՝ ընդդեմ Երևանի քաղաքապետարանի՝ անվավեր ճանաչելով Երևանի քաղաքապետարանի որոշումը։
Քանի որ ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, եթե մինչև վարչական հայց ներկայացնելը միջամտող վարչական ակտը բողոքարկվել է, հայցը ենթադրում է նաև այդ ակտի վիճարկման պահանջ, դատարանի որոշմամբ  անվավեր է ճանաչվել նաև Երևանի նախկին քաղաքապետ Տ. Մարգարյանի 2017 թ. նոյեմբերի 8-ի որոշումը՝ վարչական բողոքն անփոփոխ թողնելու մասին:
«Ժողովրդի համար թթվածնի պես  է այս գրասենյակը,-ասում է Գագիկ Սիմոնյանը և հավելում,-իմ  բախտը բերել է նման հոգատար իրավաբանների պաշտպանության ներքո հայտնվելով: Եթե չլիներ ՀՔԱՎ գրասենյակը, ես կամ քաշքշուքների մեջ կընկնեի, կամ էլ անտեղի ջուրն էի գցելու էդ  200.000 դրամ տուգանքը, որովհետև քաղաքապետարանն անարդարացի էր ինձ տուգանել: Ամեն անգամ  հիշելու եմ  Տաթևիկին, Մարիամին, Էմմային, Սամսոնին, ովքեր, սկսած առաջին ատյանի դատարանից մինչև վերջ, իմ կողքին էին»,-գոհունակությամբ ասում է դատական հայցը շահած Գագիկ Սիմոնյանը:
ՀՔԱՎ գրասենյակի երևանյան ներկայացուցչության իրավաբան Սամսոն Գալստյանն էլ, որը վերջին փուլում է միացել քաղաքացու իրավունքների պաշտպանությանը, երկար սպասված ձեռքբերում համարելով ՀՔԱՎ-ի հերթական հաղթանակը, ասում է, որ  այս գործի  հաջողությունը մեծապես պայմանավորված էր  ճիշտ ընտրված իրավական ռազմավարության, նաև դատարանների կողմից իրապես արդար դատավարություն անցկացնելու հանգամանքով:
Հավելենք, որ Երևանի քաղաքապետարանը վճիռը  բողոքարկել էր ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանում, որն այն բավարարել է մասնակի` կողմերի միջև պետտուրքի բաշխման մասով, մնացած մասով վճիռն անփոփոխ է մնացել: Իսկ ահա Վճռաբեկ դատարանը որոշել է առանց քննության թողնել Երևանի քաղաքապետարանի վճռաբեկ բողոքը։

“This Organization is like oxygen to people”. The citizen’s violated rights were restored due to HCA Vanadzor support
May 15, 2020
On 11 October, 2017, Investigation Division for Administrative Violations of Yerevan Municipality imposed an administrative penalty on Yerevan resident Gagik Simonyan for renovating and consolidating the balcony wall. The penalty was imposed under Article 154 (1) of the RA Code of Administrative Violations.
Gagik Simonyan appealed the decision to Yerevan mayor T. Margaryan, who left the decision unchanged.
“They did not tell me anything about permission. They were just trying to stitch it up on me, so to speak, as a result of someone’s defamation”, says Gagik Simonyan, meaning that the municipality officials were well aware of the construction work conducted by him.
Gagik Simonyan incidentally came to HCA Vanadzor representative office in Yerevan. The Organization’s advocate Tatevik Siradeghyan undertook the protection of the citizen’s rights and appealed to RA Administrative Court, claiming to recognize invalid the decision of the municipality.
1. Simonyan successively dealt with other lawyers of the Organization, namely, Mariam Karapetyan, Emma Shahinyan and Samson Galstyan, who regularly got to know the process of the case and represented his rights in courts of appeal and cassation. “I won the judicial case due to the support of this Organization’s skilled lawyers, who supported me unconditionally in other courts. I wasn’t expecting such a caring attitude. When appealing, we only had one day to prepare, and they protected my rights there, too. I won’t forget it”.
Assessing the proofs and the witness’s testimony, the Court came to the conclusion that the work conducted by Gagik Simonyan was not included in the list of the objects mentioned in the relevant decision of the RA Government. Thus, it was among “other low-risk small-scale works”, for which construction permission is not required according to the RA Law “On urban development” and the Government’s decision.
The Court also took into consideration the legal position of the RA Court of Cassation, according to which  a person cannot be subjected to administrative liability for doing works aimed at building or renovating buildings or other structures, if consctruction permission is not required for them. Finding that Simonyan’s actions lacked the corpus delicti envisaged by the RA Code of Administrative Violations, the administrative act on holding him administratively liable was not legal and was made by violation of the Code, on 15 October 2018, Liana Hakobyan, the presiding judge of the court session, made a judgment on upholding Gagik Simonyan’s claim against Yerevan municipality and recognized invalid Yerevan municipality decision.
According to Article 66 (2) of the RA Code of Administrative Procedure, if the intervening administrative act was appealed before filing the administrative claim, the claim also presupposes litigation of that act. Thus, Yerevan former mayor T. Margaryan’s decision, dated 8 November 2017, on leaving the administrative complaint unchanged, was also recognized invalid.
“This Organization is like oxygen to people”, says Gagik Samsonyan and adds, “I was lucky to be under the protection of such caring lawyers. But for HCA Vanadzor, I would either be in red tape or I would waste AMD 200,000 fine, because the municipality  fined me unjustly. I will always remember Tatevik, Mariam, Emma, Samson, who were by my side starting from the very first instance until the end”, says Gagik Samsonyan, satisfied, as he won the claim.
Samson Galstyan, lawyer of HCA Vanadzor representative office in Yerevan, joined the protection of the citizen’s rights in the last phase. He finds this another long-waited achievement of the Organization and says that the success of the case was largely due to the legal strategy, which was chosen correctly, as well as the really fair trial conducted by the court.
Let us also add, that Yerevan municipality appealed the judgment in the RA Administrative Appeal Court, which upheld it partly in regard to the distribution of the state duty between the parties, and the rest of the judgment was left unchanged. Whereas, the Cassation Court decided not to examine the cassation appeal of Yerevan municipality.