Զորակոչիկների և վաղաժամ զորացրված զինծառայողների հետ կապված գործերով ՀՀ իրավասու պետական մարմինների վարքագիծը՝ ըստ մարդու իրավունքների սկզբունքների հանդեպ հարգանքի
October 6, 2021
Պարտադիր զինվորական ծառայության հատուկ ռեժիմից և զինված ուժերի փակ հաստատության կարգավիճակից ելնելով՝ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը առանցքային է համարում մարդու իրավունքների պաշտպանության ապահովումը եւ զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության իրականացումը, ինչը նաեւ բխում է ՀՀ Սահմանադրության 14-րդ հոդ­­վածից, որը սահմանում է, որ զինված ուժերը գտնվում են քաղաքացիական վերահսկողության ներքո:
Ինչպես ՀՔԱՎ-ի ուսումնասիրություններն են ցույց տվել, զինված ուժերում մարդու իրավունքների խախտումները սկսվում են զորակոչի գործընթացում, եւ հենց այդ փուլում է առաջանում վերահսկողություն իրականացնելու անհրաժեշտությունը՝ ուղղված զորակոչիկների իրավունքների պաշտպանությանը եւ խախտված իրավունքների վերականգնմանը:
Ուսումնասիրելով ոլորտին վերաբերող օրենսդրությունը, հաշվի առնելով զինվորական հաշվառման ենթակա անձանց, զորակոչիկների, պարտադիր ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողների, կուրսանտների, սպաների, զորացրված պարտադիր ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողների, վաղաժամ զորացրված պարտադիր ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողների  եւ նրանց ընտանիքի անդամների, մահացած զինծառայողի հարազատներին ՀՔԱՎ-ի կողմից 2008 թ․-ից տրամադրվող իրավական աջակցության տվյալները՝ անդրադառնում ենք նրանց հետ առնչվող մարմինների վարքագծին:
Համակարգված վիճակագրական տվյալներ առկա են 2010 թ․-ից սկսած: 2010-2019 թթ. ՀՔԱՎ դիմած  վերոնշյալ խմբի ներկայացուցիչների խնդիրների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները ներկայացվել են «ՀՀ պետական մարմինների վարքագիծը զորակոչի գործընթացում» զեկույցում:
Տեղեկանքը ներառում է 2020 և 2021 թթ. (հուլիսի 31-ի դրությամբ) իրավական աջակցություն ստանալու նպատակով ՀՔԱՎ դիմած զինվորական հաշվառման ենթակա անձանց, զորակոչիկների, պարտադիր ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողների, կուրսանտների, սպաների, զորացրված (այդ թվում՝ վաղաժամ) պարտադիր ժամկետային, պայմանագրային զինծառայողների և սպաների (294 հոգի) իրավունքների պաշտպանության շրջանակում արձանագրված խնդիրները։
Տեղեկանքում ներկայացվում է զորակոչի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարության և վերջինիս կազմի մեջ մտնող իրավասու ստորաբաժանումների, ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության և տարածքային ստորաբաժանումների, բժշկական հանձնաժողովների, բուժհաստատությունների, կայազորային քննչական մարմինների, ՀՀ վարչական դատարանի, ՀՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վարքագծի, մոտեցումների  վերաբերյալ տվյալները։
Փորձել ենք ներկայացնել այն խնդիրները, որոնց հետ առնչվել են քաղաքացիները: Առանձնացրել ենք նաև կորոնավիրուսային վարակի ժամանակահատվածում արձանագրված խնդիրները:
Տեղեկանքում ներկայացնում ենք նաև արձանագրված խնդիրների հիման վրա օրենսդրության և պրակտիկայի վերաբերյալ մեր առաջարկները։

Conduct of the RA competent state bodies in cases of conscripts and early discharged servicemen, in terms of respect for human rights principles
October 6, 2021
Based on the special regime of compulsory military service and the closed institution status of the Armed Forces, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor finds crucial ensuring human rights protection and implementation of civilian oversight over the Armed Forces, which also stems from Article 14 of the RA Constitution, which defines that the Armed Forces shall be under civilian control.
As studies conducted by HCA Vanadzor show, human rights violations in the Armed Forces start during call-up, and the need for oversight over conscripts’ rights protection and restoration of their violated rights arises during that very phase.
Studying legislation related to the sphere, taking into account data of legal aid provided by HCA Vanadzor to persons subject to military enlistment, conscripts, compulsory-term and contractual servicemen, cadets, officers, discharged compulsory-term and contractual servicemen, early discharged compulsory-term and contractual servicemen and their family members since 2008, we hereby address the conduct of bodies dealing with them.
Systemic statistical data has been available since 2010. Statistical data regarding problems of the above-mentioned group representatives who applied to HCA Vanadzor during 2010-2019 were presented in the report “Conduct of the RA state bodies during call-up”.
The report comprises issues recorded in the frame of protecting rights of persons subject to military enlistment, conscripts, compulsory-term and contractual servicemen, cadets, officers, (early) discharged compulsory-term, contractual servicemen and officers (294 persons) who applied to HCA Vanadzor to get legal aid in 2020 and 2021 (as of July 31).
The report presents data regarding approaches and conduct of the RA Ministry of Defence and its competent subdivisions, the RA MoD Conscription and Mobilization Service and Territorial Subdivisions, medical commissions, medical institutions, garrison investigative bodies, the RA Administrative Court, the RA General Jurisdiction Court of First Instance during call-ups.
We tried to present the problems that citizens experienced. We also singled out issues recorded during the COVID-19 pandemic.
In the report, we also present our legislative and practical recommendations developed based on the issues recorded.