2 տարեկան, 3 ամսական Լիա Միսակյանի մահվան մեջ մեղադրված բժիշկներին լրացուցիչ պատժի կրումից ազատելու վճռի դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքը մերժվեց
January 16, 2019
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք | Լիա Միսակյան | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Կյանքի իրավունք | Նորություններ
2019թ. հունվարի 15-ին ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց Արաբկիր ԲԿ-ում 2013 թ. հունվարին մահացած 2 տարեկան, 3 ամսական Լիա Միսակյանի մահվան մեջ մեղադրված բժիշկների գործով երկու կողմի վերաքննիչ բողոքները:
Դրանք ներկայացվել էին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2018թ. սեպտեմբերի 24-ի դատավճռի դեմ, որով դատարանը լրացուցիչ պատիժ նշանակեց Արաբկիր ԲԿ բժիշկներ Լիլիթ Վարդանյանի ու Զարինե Այվազյանի նկատմամբ, բայց միաժամանակ ազատեց պատժի կրումից վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով:
Հիշեցնենք, որ 2015 թ. հունիսի 15-ի դատավճռով Լ․ Վարդանյանը և Զ․ Այվազյանը մեղավոր էին ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարքի կատարման մեջ ու նրանց նկատմամբ նշանակվել էր ազատազրկման ձևով պատիժ՝ համապատասխանաբար 2 տարի և 2 տարի 6 ամիս ժամկետով՝ առանց լրացուցիչ պատժի նշանակման: Միաժամանակ ՀՀ անկախության 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ընդունված համաներմամբ դատարանն ամբաստանյալներին ազատել էր պատժի կրումից: Լիա Միսակյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Ա. Սաքունցի և Կազմակերպության իրավաբան Տ. Սիրադեղյանի բողոքի հիման վրա ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը 2016 թ. հունիսի 24-ին լրացուցիչ պատժի նշանակման մասով գործն ուղարկել էր առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2018թ. սեպտեմբերի 24-ի դատավճռի դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքում Լիա Միսակյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբաններ Անի Չատինյանն ու Արայիկ Զալյանը նշել էին, որ դատարանը չարաշահել է իր լիազորություններն ու գործի քննությունը ողջամիտ ժամկետներում չի իրականացրել, քննությունը ձգձգել են նաև ամբաստանյալների պաշտպանները, ինչի արդյունքում վճռի հրապարակման պահին վաղեմության ժամկետը լրացած էր: Պետությունը չի պահպանել մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անխուսափելիության հարցը և խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված կյանքի և իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունքները:

The appeal against the judgment of releasing from punishment the doctors charged with the death of 27-month-old Lia Misakyan was rejected
January 16, 2019
Activities | Legal Support | Legal Support | Right to an Effective Remedy | Lia Misakyan | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to life | News
On January 15, 2019, RA Criminal Court of Appeal rejected the complaints of both parties in the case of doctors charged with the death of 27-month-old Lia Misakyan, who died in January, 2013, in Arabkir MC.
They were presented to Yerevan General Jurisdiction Court against the judgment dated September 24, 2018, by which the Court imposed an additional penalty on Arabkir MC doctors Lilit Vardanyan and Zarine Ayvazyan, but simultaneously released them from the punishment due to the expiration of statute.
Let us remind that the judgment of June 15, 2015, L. Vardanyan and Z. Ayvazyan were recognized guilty of committing an act envisaged under RA Criminal Code Article 130 part 2 and a punishment of imprisonment of respectively 2 years and 2 years, 6 months was imposed on them, without imposing an additional punishment. Simultaneously, the Court released the defendants from the punishment under the amnesty adopted in connection with the 22nd anniversary of the independence of the Republic of Armenia. Based on the complaint of the representatives of Lia Misakyan’s successors, HCA Vanadzor chairman A. Sakunts and Organization’s lawyer T. Siradeghyan, on June 24, 2016, RA Court of Cassation  sent the additional punishment imposition part of the case to the Court of First Instance for a new examination.
In the appeal against the judgment dated September 24, 2018, made by Yerevan General Jurisdiction Court, HCA Vanadzor lawyers Ani Chatinyan and Arayik Zalyan – representatives of Lia Misakyan’s successor – mentioned that the Court abused its authorities and did not conduct the examination of the case within a reasonable time, the examination was also prolonged by the defenders of the defendants, as a result of which, the statute of limitations had expired upon publicising the judgment. The state did not provide the inevitability of bringing those guilty to liability and violated the rights to effective remedies and life enshrined in the European Convention of Human Rights.
Criminal Court of Appeal rejected both this and the complaints of the defendant side.
The decision of the Court of Appeal has not been received yet. It will be appealed to the RA Court of Cassation.