Խոշտանգում եղել է, բայց խոշտանգողին ԱԱԾ-ն չի գտնում․ Մարցի գործով առաջընթաց չկա, ոստիկանական անպատժելիությունը ՀՀ-ում դեռևս չի հաղթահարվել
April 8, 2022
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ
Մարց գյուղի մոտակայքում տեղի ունեցած միջադեպի մասնակիցների և մասնակցելու մեջ կասկածվողների նկատմամբ բռնություն գործադրելու հիմքով հարուցված քրեական գործով որպես մեղադրյալ ենթակա անձը վարույթն իրականացնող մարմնին «հայտնի չէ», մինչդեռ տուժողը հստակորեն մատնացույց է արել մեղավորներին։ ԱԱԾ-ն էլ տուժողին հնարավորություն չի տալիս ծանոթանալու գործի բոլոր նյութերին և հրաժարվում է դատահոգեբանական փորձաքննություն նշանակելուց։
Քրեական գործը հարուցվել էր խոշտանգման հիմքով՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի և տուժողներից մեկի հաղորդման հիման վրա։
Դեպքը տեղի էր ունեցել 2021 թ․ օգոստոսի 14-ին․ ոստիկանության ավտոմեքենայի հետապնդելու ընթացքում Մարց գյուղի մոտակայքում վթարի էր ենթարկվել «Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենան, ինչի հետևանքով երկու անձ մահացել էր: Դրանից հետո հրկիզվել է ոստիկանների վարած «Վազ 2106» մակնիշի ավտոմեքենան, որի պատճառով էլ ոստիկանները սկսել էին ահաբեկել Մարցի և հարակից գյուղերի բնակիչներին, բռնության ենթարկել արական սեռի ներկայացուցիչներին։
ՀՔԱՎ-ը հանցագործության մասին հաղորդման մեջ նշել էր, որ բացի ցուցմունք կորզելու համար խոշտանգում, հոգեբանական ճնշում գործադրելուց՝ ոստիկանները նաև անհրաժեշտ մասնագիտական հմտություններ չեն դրսևորել հուզական լարված վիճակում գտնվող անձանց հետ աշխատանքում, ինչպես նաև՝ ճիշտ գնահատելու հետապնդման հնարավոր հետևանքները և արդարացվածության աստիճանը՝ ստեղծելով վթարային իրավիճակներ ու վտանգ ներկայացնելով նաև գյուղի երեխաների կյանքի համար, չեն ապահովել և խոչընդոտել են անձանց բժշկական օգնություն ստանալու իրավունքը, առևանգել են բնակիչների իրերը, խաթարվել է Մարց գյուղի բնականոն կյանքը։
Ոստիկանների ապօրինի գործողությունների մասին ՀՔԱՎ-ը նաև առանձին տեղեկանք  է ներկայացրել։
2021թ սեպտեմբերի 24-ին հարուցված քրեական գործի շրջանակում բռնության ենթարկված Ս․ Գ․-ը տուժող է ճանաչվել, նրա իրավունքների պաշտպանությունն իրականացնում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Սամսոն Գալստյանը։
Վերջինս նախ 2022 թ․ փետրվարի 17-ին դիմել էր գործը քննող ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի ՀԿԳ ավագ քննիչ Վ․ Կարապետյանին՝ տուժողին քրեական գործի բոլոր նյութերին ծանոթանալու հնարավորություն տալու համար, որովհետև տուժող Ս․ Գ․-ը հնարավորություն էր ստացել ծանոթանալու միայն իր մասնակցությամբ իրականացված քննչական գործողություների արձանագրություներին և փորձաքննության եզրակացություններին։ Գործի բոլոր նյոթերին հասանելիություն չունենալը խոչընդոտում է տուժողի իրավունքների արդյունավետ իրականացմանը։ ՀՔԱՎ փաստաբան Սամսոն Գալստյանը նույն օրը տուժողի նկատմամբ դատահոգեբանական-դատահոգեբուժական փորձաքննություն նշանակելու միջնորդություն էր ներկայացրել, քանի որ հոգեբանական փորձաքննությունը կարող է ապահովել խոշտանգման զոհերի՝ բռնության ենթարկված լինելու հանգամանքը հաստատող կարևոր ապացույցներ։ Մինչդեռ այս քրեական գործի շրջանակում նշանակվել է միայն դատաբժշկական փորձաքննություն։
Չնայած այս հիմնավորումներին՝ վարույթն իրականացնող քննիչ Վ․ Կարապետյանը և մերժել է դատահոգեբանական փորձաքննություն նշանակելու միջնորդությունը, և հրաժարվել է տուժողին տրամադրել գործի բոլոր նյութերը՝ դրանք համարելով նախաքննության գաղտնիք։
Դատահոգեբանական փորձաքննություն նշանակելու միջնորդությունը քննիչ Կարապետյանը մերժել է նաև այն հիմքով, որ գործի վարույթը վերսկսվել է և նշել է, թե դատահոգեբանական փորձաքննություն նշանակելու ողջամիտ հիմքեր միջնորդության մեջ չկան։ Դա այն դեպքում, երբ նույն քննիչը արձանագրում է հետևյալը․ «Վարույթն իրականացնող մարմինը փաստել է, որ Ս․ Գ․-ի նկատմամբ կատարվել է առերևույթ խոշտանգման դեպք, վերջինիս ցուցմունքները արժանահավատության տեսանկյունից կասկածներ չեն հարուցել, մինչդեռ հայտնի չէ այն անձը, ով պետք է ներգրավվի որպես մեղադրյալ»։ Անհասկանալի է, թե ինչպես է քննիչն արձանագրում խոշտանգվելու հանգմանքը, դրա վերաբերյալ ցուցմունքները համարում արժանահավատ, բայց այդ ցուցմունքներով նկարագրված անձանց չի կարողանում գտնել, երբ տուժողը հստակորեն մատնացույց է արել մեղավորներին։
Իսկ դատահոգեբանական փորձաքննություն նշանակելու ողջամիտ հիմքեր չի տեսնում այն դեպքում, երբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը փաստել է․ «Վարույթն իրականացնող մարմինը վատ վերաբերմունքի գործի քննության ընթացքում պետք է պարզի վախի, տագնապի և թերարժեքության զգացողության առկայությունը և դրա ազդեցությունը տուժողի կամքի վրա», այսինքն՝ խոշտանգման համատեքստում դիտարկվում է ոչ միայն ֆիզիկական, այլև՝ հոգեբանական մասը, իսկ դատաբժշկական փորձաքննությամբ հնարավոր է պարզել միայն ֆիզիկականը։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ մի կողմից քննիչն արձանագրում է, որ խոշտանգում եղել է, բայց չեն կարողանում գտնել խոշտանգողին։ Սա խոսում է այն մասին, որ քննությունը արդյունավետ չի եղել, քննիչը պատշաճ ջանքեր չի գործադրել այն դեպքում, երբ աղաղակող փաստեր կան, որոնք տեղ են գտել նաև ՀՔԱՎ պատրաստած տեղեկանքում։ Տուժողը ևս հստակորեն մատնացույց է արել մեղավորներին։ Քրեական գործի վարույթը կասեցնելով՝ քննիչը փորձ է անում պաշտպանելու ոստիկաններին քրեական պատասխանատվությունից, իսկ տուժողը զրկվում է քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու հնարավորությունից, և հայտնի չէ, թե երբ և ինչ հանգամանքներում կվերսկսվի։

Torture was perpetrated but the NSS cannot find the torturer; no progress has been recorded in the case of Marts village, Police impunity has not been overcome in the Republic of Armenia yet
April 8, 2022
Activities | Legal Support | Legal Support | Right to Freedom from Torture | Publications | News
In the frame of the criminal case initiated based on the use of violence against participants and those suspected of participating in the incident that took place near Marts village, the body conducting the proceedings still “does not know” the person to be accused. Whereas, the victim clearly pointed out those guilty. The NSS does not give an opportunity to the victim to familiarize with all the materials of the case and refuses to appoint a forensic psychological examination.
The criminal case was initiated on the ground of torture, based on the report made by HCA Vanadzor and one of the victims.
The incident took place on 14 August 2021: a Ford car crashed while being chased by a police car, and two persons died as a result. After that, fire was set to VAZ 2106 car, which was driven by the policeman. For this reason, the policeman started intimidating residents of Marts and nearby villages, and used violence against men.
In the crime report, HCA Vanadzor clearly mentioned that in addition to using torture and psychological pressure to extort a testimony, the police officers did not manifest the necessary professional skills in dealing with persons in an emotionally tense state, as well as in the correct assessment of the possible consequences, and justification degree of the chase, thus creating emergency situations and threats to the life of the village children;they did not assure and hindered those persons’ right to medical aid,  seized residents’ belongings, and natural flow of life was compromised in Marts village.
HCA Vanadzor also presented a separate report on illegal actions of the Police.
S.G., who was subjected to violence in the frame of the criminal case initiated on 24 September 2021, was recognized as the victim. HCA Vanadzor advocate Samson Galstyan undertook protection of his rights.
On 17 February 2022, the advocate applied to V. Karapetyan, PIC senior investigator of the NSS Investigative Department investigating the case, requesting to make it possible for the victim to familiarize with all the materials of the criminal case, as victim S.G. only had an opportunity to familiarize with the records of investigative actions implemented with his participation, and conclusions of the expert examination. Not having access to all materials of the case  hinders effective exercise of the victim’s rights. On the same day, HCA Vanadzor advocate made a petition to appoint a forensic psychological-psychiatric examination for the victim, as an expert psychological examination could assure essential evidence with respect to the condition of a torture victim having been subjected to violence. Nonetheless, only a forensic medical expert examination was appointed in the frame of this criminal case․
Despite these substantiations, V. Karapetyan, the investigator conducting the proceedings, rejected the petition to appoint a forensic psychological examination, and refused to provide the victim with all the materials of the case, considering them confidential materials of the preliminary investigation.
Investigator Karapetyan also substantiated refusal to appoint a forensic psychological examination by stating that the case proceedings were resumed and that the petition presented no reasonable grounds for appointing a forensic psychological examination.  In the meantime, the investigator also recorded, “The body conducting the proceedings stated that a prima facie case of torture was perpetrated against S.G., credibility of his testimonies did not generate any doubt, whereas, the person to be involved as the accused is unknown”. It is unclear how the investigator records the condition of having been subjected to torture, finds the relevant testimonies credible, and cannot find the persons described in those testimonies, though the victim clearly pointed out who the perpetrators were.
Moreover, the investigator does not find any reasonable grounds for appointing a forensic psychological examination, though the European Court of Human Rights stated that while investigating a case of ill-treatment, the body conducting the proceedings should disclose existence of fear, anxiety and a sense of inferiority, and its impact on the victim’s will, which means that in the context of torture, not only physical, but also psychological aspects are taken into account, whereas a forensic medical examination only allows for disclosing physical aspects. This means that on the one hand, the investigator records that torture was perpetrated, and on the other hand, they cannot find the one who perpetrated torture.  This evidences that the investigation was not effective, and the investigator did not take sufficient efforts, especially given that there are obvious facts that were also addressed in the report compiled by HCA Vanadzor. The victim also clearly pointed out the perpetrators. By suspending the criminal case proceedings, the investigator is trying to protect police officers against criminal liability, and the victim is being deprived of the opportunity to familiarize with the criminal case materials, and it is not known when and in what conditions the case will resume.