Ապօրինություններ` Մատենադարանի տնօրենի կողմից․ արդարադատության օղակներից միայն Վերաքննիչ դատարանը քննության առավ բոլոր փաստերը
June 10, 2021
Այսպես` 2018 թ. հունվարի 19-ի անդրանիկ նիստի արձանագրությունը ստորագրվել է միայն նախագահի և քարտուղարի կողմից, այն դեպքում, երբ ըստ Կանոնադրության 41-րդ հոդվածի` արձանագրությունը պետք է ստորագրեին Խորհրդի նախագահը և Խորհրդի բոլոր անդամները։ Նույն խախտումը արձանագրվել է նաև 2018 թ․ մարտի 16-ի նիստին։ Այնուհետև՝ 2018 թ․ հուլիսի 27-ի արտահերթ նիստի ժամանակ, որին ներկա էին Խորհրդի 19 անդամներից 13-ը, օրակարգային է եղել նաև Կանոնադրության փոփոխությունը, համաձայն որի՝ Հոգաբարձուների խորհրդի անդամների թիվը դարձել է 23, ինչը, սակայն, որևէ ծանրակշիռ հիմնավորում չի ունեցել։ Բացի դրանից՝ ի տարբերություն նախորդ երկու նիստերի՝ արձանագրությունը ստորագրվել է ներկա անդամներից 10-ի կողմից` որոշումը համարելով ընդունված, որը հակասում է Կանոնադրությանը, որում փոփոխություն կատարելու համար անհրաժեշտ է ձայների ⅔-ը։
Ավելին՝ Մատենադրանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանը, ցանականլով ամեն կերպ հասնել կանոնադրական փոփոխության, ապօրինաբար և ակնհայտ ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստր է ներկայացրել ոչ թե Հոգաբարձուների խորհրդի 2018 թվականի հուլիսի 27-ի արտահերթ նիստի արձանագրությունը, այլ դրանից կատարված քաղվածքը՝ հայտնելով սխալ տեղեկատվություն, թե իբրև արձանագրությունը ստորագրել են արտահերթ նիստին մասնակցած Հոգաբարձուների խորհրդի բոլոր 13 անդամները։
Հաշվի առնելով բոլոր փաստերը՝ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական բաժին։ Հետաքննիչ Ս․ Սարգսյանի՝ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշում ստանալուց հետո բողոք է ներկայացվել Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանի դատախազ Վ․ Հ․ Ջանազյանին՝ պահանջելով վերացնել  քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը և հարուցել քրեական գործ․ բողոքը մերժվել է։
Անհիմն համարելով կայացված երկու որոշումները՝ բողոք է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, որը, հաշվի չառնելով բոլոր փաստերը, մերժել է բողոքը։
Այնուհետև Դատարանի որոշման դեմ ՀՔԱՎ աջակցությամբ բողոք է ներկայացվել Վերաքննիչ դատարան, որը, քննելով ներկայացված բոլոր հիմքերը և գտնելով, որ առերևույթ առկա են հանցագործության հատկանիշներ, 2021 թ․ մայիսի 6-ին բողոքը բավարարել է․ Ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կայացված որոշումը չհիմնավորված և չպատճառաբանված համարելով՝ գործը ուղարկվել է նոր քննության։
Այս գործը առանցքային և կարևոր նշանակություն ունի, քանի որ արդարադատություն իրականացնող մարմինները, ակնհայտ թերություններ և բացթողումներ ունենալով, հաշվի չեն առնում գործի համար էական իրավական և փաստական հիմքերը, ինչը արգելք է արդարության վերականգման գործընթացի համար։

Illegalities by the Director of Matenadaran: out of all the justice administration circles, only the Appeal Court examined all the facts
The protocol of the first session held on 19 January 2018 was signed only by the President and the Secretary, whereas according to Article 41 of the Charter, the protocol should have been signed by all the members and President of the Board.The same violation was registered also during the session held on 16 March 2018. Later, during the snap session held on 27 July 2018, in which 13 out of 19 members of the Board participated, Charter amendment was also on the agenda. According to the amendment, the number of the Board of Trustees became 23, but it was not properly substantiated. Besides, in contrast to the previous two sessions, the protocol was signed by 10 of the current members and the decision was accepted, which contradicts the Charter, as it needs  ⅔ of the votes to be amended.
Moreover, trying to reach charter changes at every cost, Matenadaran’s Director Vahan Ter-Ghevondyan illegally and obviously submitted to the State Register Agency of Legal Entities an an extract of the protocol of the Board of Trustees’ snap session held on 27 July 2018 (instead of the protocol itself) and gave false information that the protocol had been signed by all the 13 members of the Board of Trustees who participated in the snap session.
Taking all the facts into account, a crime report was made to the RA Police Central Division.  After receiving investigator S. Sargsyan’s decision on refusing to initiate a criminal case, an appeal was made to Kentron and Nork Marash Administrative District Prosecutor V.H.Janazyan, claiming to quash the decision on refusing to initiate a criminal case, and initiate a criminal case. The appeal was rejected.
Considering those two decisions ungrounded, an appeal was made to Yerevan city General Jurisdiction Court, which rejected it without taking into account all the facts.
Further, with the support of HCA Vanadzor, the Court’s decision was appealed in the Appeal Court. The Appeal Court examined all the grounds and found that there were prima facie crime elements. On 6 May 2021, the appeal was upheld. The General Jurisdiction Court decision was recognized as ungrounded and unreasoned, and the case was referred for a new examination.
This case is of crucial importance, since with obvious shortcomings and omissions, the bodies administering justice do not take into account the legal and factual grounds of the case, which impedes the process of restoration of justice.