Ռազմական օմբուդսմենի ինստիտուտի ներդրումը Հայաստանի Հանրապետությունում․ ուսումնասիրություն
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Հրապարակումներ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը իր իրավապաշտպան գործունեության շրջանակում  մշտապես արձանագրել է զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրները և կարևորել դրանց լուծման ուղղությամբ առաջարկությունների մշակումը։
ՀՔԱՎ-ը, հիմք ընդունելով միջազգային լավագույն փորձը, որդեգրել է մոտեցում, որի համաձայն՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային մեխանիզմների զարգացումը պետք է ուղեկցվի մասնագիտացված օմբուդսմենների ձևավորմամբ։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դեռևս 2016-ին «ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ իր գնահատականում շեշտել էր ռազմական օմբուդսմենի ստեղծման անհրաժեշտությունը։ Այսօր էլ այս առաջարկը շարունակում է մնալ արդիական, իսկ զինված ուժերում իրավունքների պաշտպանության խնդիրները մինչ օրս կրում են համակարգային բնույթ։
Այդ իսկ պատճառով Ռազմական օմբուդսմենի ինստիտուցիոնալ կառույցի արդյունավետության վերաբերյալ այս ուսումնասիրությամբ ՀՔԱՎ-ը կրկին անդրադառնում է առկա խնդիրներին և ներկայացնում առաջարկություն՝ համակարգային փոփոխություններ նախաձեռնելու նպատակով։ Ուսումնասիրությունն իրականացվել է 2020 թ․-ին։
Անդրադարձ կա ինչպես Ռազմական օմբուդսմեն հասկացությանը, այնպես էլ ինստիտուտի ներդրման միջազգային փորձին, իրավական կարգավորումներին, գործառույթներին և ՀՀ-ում ռազմական օմբուդսմենի ինստիտուտի ձևավորման նախընտրելի ձևին։

Study: Introduction of the institute of the Military Ombudsman in the Republic of Armenia
During its human rights activity, Helsinki Citizens’ Assembly - Vanadzor has always recorded human rights problems in the Armed Forces and attached importance to development of recommendations to solve them.
Based on the best international practice, HCA Vanadzor adopted the approach, according to which development of national human rights mechanisms should be accompanied by the formation of specialized ombudsmen.
Back in 2016, in the assessment of the RA Draft Law “On the RA Human Rights Defender”, HCA Vanadzor stressed the importance of establishing a military ombudsman. This recommendation still persists, as human rights issues continue to have systemic nature in the Armed Forces.
That is why, through this study of the effectiveness of the institutional structure of the military ombudsman, HCA Vanadzor again addresses the current issues and presents a recommendation to initiate systemic changes. The study was carried out in 2020.
The study addresses the concept of Military Ombudsman, international practice of introducing the institute, legal regulations, functions, as well as the preferred way of forming a military ombudsman in the Republic of Armenia.