Ոստիկանները չեն կարողացել մուտք գործել ռազմաբազայի տարածք և դատարան բերել Ռազգիլդեևին
COVID-19 | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Կյանքի իրավունք | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Նորություններ | Ջուլիետա Ղուկասյան | Ռազմավարական գործեր
Այսօր գյումրեցի Ջուլիետա Ղուկասյանի սպանության գործով հերթական դատական նիստն էր նշանակված։
Նիստը կրկին հետաձգվեց։ Այս անգամ էլ ոստիկանությունը չէր կարողացել մուտք գործել ռուսական ռազմաբազայի տարածք՝ ամբաստանյալին դատարան բերելու համար։ Ռազմաբազայի հրամանատար Ն. Մարտինյուկը գործուղման մեջ է,  իսկ Ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության ուղեկցող դասակին թույլ չեն տվել մուտք գործել ռազմաբազայի տարածք:
Այս մասին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանին հայտնել է Ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վ․ Ենգոյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ 102-րդ ռազմաբազայի հսկիչ անցագրային կետի հերթապահն է ոստիկաններին հայտնել, որ ռազմաբազայի հրամանատարը գործուղման մեջ է։ Իսկ թե ով է փոխարինում հրամանատարին և ով է իրավասու այդ հարցում, փաստորեն ոստիկաններին չեն հայտնել։
Ավելի վաղ՝ մարտի 19-ին, Ն․ Մարտինյուկը Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանին գրությամբ հայտնել էր, որ իրենց դիրքորոշումը չի փոխվել՝ ամբաստանյալին դատարան ներկայացնելու հարցում, իսկ դատարանի պահանջի կատարումը չի մտնում ռազմաբազայի հրամանատարի իրավասությունների մեջ։
Հիշեցնենք՝ նախորդ դատական նիստերին ամբաստանյալին դատարան չէին բերում, քանի որ ռազմաբազայի ղեկավարությունը անվտանգության երաշխիքներ էր պահանջում Ա․ Ռազգիլդեևի համար։
Ջ․ Ղուկասյանի իրավահաջորդի շահերը դատարանում ներկայացնում են ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը, ՀՔԱՎ փաստաբաններ Արայիկ Զալյանն ու Հայկ Հակոբյանը։
Նրանք ավելի վաղ դատարանին միջնորդել էին միջոցներ ձեռնարկել՝ այս քրեական գործի շրջանակներում արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտող հանգամանքները բացառելու համար, այն է՝ ռազմաբազայի կողմից ամբաստանյալին դատարան չներկայացնելը։  Ա․ Զալյանը դեռևս փետրվարի 4-ին կայացած դատական նիստի ժամանակ էր դիրքորոշում հայտնել, որ ամբաստանյալը անհարգելի պատճառով չի ներկայանում դատարան, և Քրեական դատավարության օրենսգրքի 303-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ միջնորդել էր բերման ենթարկել ամբաստանյալին։ Դատարանը, սակայն, մերժել էր միջնորդությունը։
ՀՔԱՎ-ը նաև հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պնդելով, որ ամբաստանյալին դատարան չներկայացնելը հանցագործություն է։

The policemen did not manage to enter the territory of the military base and bring Razgildeyev to the Court
COVID-19 | Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to life | Publications | Human Rights in the State of Emergency | News | Julieta Ghukasyan | Strategic Trials
Today, a court session was scheduled on Gyumri resident Julieta Ghukasyan’s murder case.
The session was postponed once again. This time, the police did not manage to enter the territory of the Russian military base to bring the defendant to the Court. The military base commander N. Martinyuk was on a work trip, while the accompanying platoon of Shirak regional Police Department was not allowed to enter the territory of the military base.
Shirak regional Police Department temporary head V.Yengoyan informed Shirak region General Jurisdiction Court about this. As he informed, the duty officer of military base No. 102 checkpoint informed the policemen that the military base commander was on a work trip. However, the policemen were not informed as to who replaced the commander and who was competent in that matter.
Earlier, on March 19, N. Martinyuk sent a note to Shirak region General Jurisdiction Court, informing that their position in regard to bringing the defendant to the Court had not changed, and the fulfillment of the Court’s requirements does not fall in the powers of the military base commander.
Let us remind that the defendant was not brought to the Court during the previous court sessions as the management of the military base required safety guarantees for A. Razgildeyev.
HCA Vanadzor Chairman Artur Sakunts and HCA Vanadzor lawyers Arayik Zalyan and Hayk Hakobyan represent J. Ghukasyan’s legal successor’s interests in Court.
Earlier, they had petitioned to take measures to eliminate the conditions that impede the administration of justice in the frame of this criminal case, i.e. the military base not bringing the defendant to the Court. During the court session held on February 4, A.Zalyan expressed his position that the defendant did not appear before the court based on an unreasonable excuse, and petitioned to apprehend the defendant in accordance with Article 303(2) of the Criminal Procedure Code. However, the Court rejected the petition.
HCA Vanadzor also made a report to the RA Prosecutor General’s Office claiming that not bringing the defendant to the Court is a crime.