Բռնություն իրականացրած ոստիկանները հերթական անգամ պատասխանատվության չեն ենթարկվել․ ՀՔԾ որոշում
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ) որոշմամբ՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հանցակազմի բացակայության հիմքով ոստիկանների նկատմամբ հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճվել է։
2021 թ․ հունիսի 2-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել  ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին առ այն, որ Կազմակերպություն էր դիմել Վանաձոր քաղաքի բնակիչ Ա․Հ․-ն։ Նրա խոսքերով՝ 2021 թ․ մայիսի 30-ին Վանաձոր քաղաքի Բաթումի փողոցում նկատել է, թե ինչպես է քաղաքացիական համազգեստով ոստիկանը իր ընկերոջը՝ Ս․Հ․-ին, վերջինիս մեքենայով բերման ենթարկում Ոստիկանության Վանաձոր քաղաքի Տարոնի բաժին, որտեղ ականատես է եղել իր ընկերներին՝ Ս․Հ․-ին և Հ․Մ․-ին, ոստիկանների կողմից ֆիզիկական բռնության ենթարկելուն, այնուհետև, Ա․Հ․-ին ոտիկանության աշխատակիցները դուրս են հրավիրել բաժնից։ Նույն օրը բերման է ենթարկվել նաև Է․Մ․-ն․ ինչպես Ս․Հ․-ն և Հ․Մ․-ն, նույնպես գողություն կատարելու կասկածանքով։
Դատաբժշկական եզրակացությամբ նրանց մոտ հայտնաբերվել են տարբեր մարմնական վնասվածքներ։
2021 թ․ հունիսի 14-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հովածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում Ս․ Հ․-ն, Հ․Մ․-ն և Է․ Մ․-ն ճանաչվել են տուժող, սակայն հրաժարվել են ցուցմունքներ տալ ու մասնակցել քննչական գործողությունների, ինչը հետագայում մեկնաբանվել է ի վնաս վերջիններիս։
Ակնհայտ է, որ տուժողների մոտ հայտնաբերվել են մարմնական վնասվածքներ, որոնք, ըստ Ա․Հ․-ի, առաջացել են հենց ոստիկանների կողմից հարվածներ հասցնելու պատճառով, սակայն ըստ ոստիկանների՝ տուժողների մարմնական վնասվածքները հետևանք են բերման ենթարկելու ժամանակ նրանց՝ ոստիկանների օրինական պահանջներին չենթարկվելուն, ինչի պատճառով նրանց նկատմամբ կիրառվել են մարտական հնարքներ, հագցվել են ձեռնաշղթաներ․ այդ ընթացքում նրանք կատարել են տարբեր անկանոն շարժումներ, ինչի արդյունքում դիպել են մեքենայի տարբեր հատվածներին և գետնին։ Ոստիկանները հիմնականում նույնաբովանդակ ցուցմունքներ են տվել՝ պնդելով՝ բաժնում ոչ ոք ծեծի չի ենթարկվել, և այդ օրը Ա․Հ․-ին բաժնում չեն տեսել։
Հատկանշական է նաև, որ ՀՀ ոստիկանության կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչություն և Ոստիկանության Տարոնի բաժին կատարված հարցումներով պարզվել է, որ Ոստիկանության Տարոնի բաժնում տեղադրված տեսանկարահանող սարքերի ձայնագրությունները չեն պահպանվել։
Այսպիսով՝ Ա․Հ․-ի հայտնած տեղեկությունները դիտարկվել են որպես կասկածներ, որոնք չեն հիմնավորվել նախաքննության շրջանակներում և մեկնաբանվել են հօգուտ պաշտոնատար անձանց։
Արդյունքում՝ 2021 թ․ օգոստոսի 2-ին կայացվել է որոշում՝ դեպքին մասնակից ոստիկանների արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին։
Կարող ենք արձանագրել, որ, փաստացի, գործի օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննություն չի իրականացվել, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության անգործությամբ, ցուցաբերված ակնհայտ անհետևողական և շահագրգիռ մոտեցմամբ՝ դեպքի մանրամասները չեն բացահայտվել։ Բացի դրանից՝ իրավական պետության էությանը ոտնձգող արարքներ և հակաօրինական գործողություններ իրականացրած, իրենց պաշտոնի և կարգավիճակի հետ անհամատեղելի գործունեություն ծավալած ոստիկանների  պատասխանատվություն չկրելը խոսում է  ՀՀ ոստիկանության համակարգում առկա արմատական խնդիրների մասին։

Policemen who did acts of violence once again not held liable. SIS decision
The RA Special Investigation Service (SIS) made a decision to discontinue the criminal case proceedings - initiated against policemen - based on the lack of corpus delicti of abuse of office.
On 2 June 2021, Artur Sakunts, Head of Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, made a crime report to the RA Prosecutor General Artur Davtyan, as Vanadzor resident A.H. had applied to the Organization. In A.H.’s words, on 30 May 2021, on Batumi street in Vanadzor, he noticed how a plain clothes policeman apprehended his friend S.H., by his car, to Vanadzor town Taron Police Division. There, A.H. witnessed how his friends S.H. and H.M. were subjected to violence by policemen, after which, the policemen asked A.H. to leave the division. On the same day, E.M. was also brought to the police division under suspicion of having committed robbery, just as in case of S.H. and H.M.
The medical forensic conclusion stated that they had various body injuries.
On 14 June 2021, a criminal case was initiated under Article 309 part 2 of the RA Criminal Code in the RA Special Investigation Service. In the frame of this case, S.H., H.M. and E.M. were recognized as victims, yet they refused to give testimony and take part in investigation activities, which was later interpreted to the detriment of those persons.
It is obvious that body injuries were revealed that, according to A.H., were caused by policemen beating them. However, according to the policemen, those body injuries were caused since they did not obey policemen’s legal demands while apprehending them, as a result of which combat maneuvers were used and they were handcuffed. During this process, they did different irregular movements and  hit different parts of the car and the ground. The policemen mainly gave similar testimonies, claiming that no-one was beaten in the division and they did not see A.H. in the division that day.
It is noteworthy that as a result of information inquiries addressed to the RA Police Department of Communication and Information Technology and Police Taron Division, it was found out that the recordings of the audio-video recorders installed in Taron Police division were not saved.
Thus, the information provided by A.H. was observed as suspicions that were not substantiated in the frame of the preliminary investigation and was interpreted in favor of the officials.
As a result, on 2 August 2021, a decision was made to discontinue the criminal case and not to conduct criminal prosecution based on the absence of corpus delicti in the policemen’s actions.
We can record that factually, no objective, complete and comprehensive investigation was conducted into the case and the details thereof were not revealed due to the inaction and explicitly inconsistent and biased approach of the RA Special Investigation Service. Besides, radical issues in the RA Police system are evidenced by the fact that no liability was imposed on policemen who committed illegal acts - inconsistent with their position and status - breaching the essence of a state governed by the rule of law.