Գ․ Օկոևը ևս հաստատեց․ ծննդկանի կյանքը փրկելու համար բժիշկ Շահվերդյանը պետք է հեռացներ արգանդը
2019 թ․ հուլիսի 2-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում վանաձորցի ծննդկանի մահվան մեջ մեղադրվող բժիշկ Դավիթ Շահվերդյանի գործով հարցաքննվեց դատաբժիշկ-գինեկոլոգ Գ․ Օկոևը։
Նա դատարան էր հրավիրվել ամբաստանյալ Դ․ Շահվերդյանի և նրա պաշտպան Ա․ Ոսկանյանի միջնորդությամբ։ Նրանք նշել էին, որ ավելի վաղ հարցաքննված փորձագետ Հ․ Չախոյանը նեղ մասնագիտական հարցերին չի պատասխանել, և անհրաժեշտություն էին տեսել հարցաքննելու նեղ մասնագետին։
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանն առարկել էր միջնորդության դեմ և նշել, որ փորձագետ Հայկազն Չախոյանը սպառիչ պատասխաններ է տվել, նաև դատարանին հիշեցրել էր գործը ողջամիտ ժամկետներում քննելու պարտականության մասին։
Այնուամենայնիվ դատարանը միջնորդությունը բավարարել էր և դատաբժիշկ-գինեկոլոգին հրավիրել հարցաքննության։
Քանի որ դատական ծանուցագիրը Գ․ Օկոևը ուշ էր ստացել և շուրջ երկու տարի առաջ տրված փորձագիտական եզրակացությունը նախապես ուսումնասիրելու հնարավորություն չէր ունեցել, նա նախ ժամանակ խնդրեց դրա համար։
Սկզբում հարցեր տվեց ամբաստանյալ Դ․ Շահվերդյանը։ Նրա հարցերը վերաբերում էին արձանագրված պատռվածքներին ու դրանց կլինիկական դրսևորումներին, արնահոսության բնույթին, բժշկի ենթադրվող գործողություններին այդ իրավիճակում։
Փորձագետը, հարցերին պատասխանելով, նշեց, որ արգանդի պարանոցի պատռվածքը, եթե հասել է արգանդի ստորին սեգմենտ, ուրեմն անցել է ամբողջ պարանոցով, եղել է վերջին աստիճանի։ Ապա վերահաստատեց նախորդ դատական նիստերին հարցաքննված փորձագետ Հայկազն Չախոյանի պնդումը, որ արյան փոխներարկումը, առանց արգանդը հեռացնելու, ինքնանպատակ է եղել։ «Մի կողմից կլցնես, մյուս կողմից դուրս կգա, չի լինի էդպես»,-նշեց փորձագետը։
Չնայած նրան, որ ըստ փորձագետի՝ վիճակը կատաստրոֆիկ էր, և արնահոսության բազմաթիվ աղբյուրներ կային, նա նշեց, որ նախ պետք էր անել այն ամենը, ինչ նախատեսված էր ուղեցույցով։ Գ․ Օկոևը չհերքեց, որ բժիշկ Դ․ Շահվերդյանը որոշ գործողություններ արել է, բայց դրանք թիրախային չեն եղել․ «Կարեր դնելը չի նշանակում, որ արնահոսությունը կդադարեր․ հնարավոր է՝ անոթը չկարվեր»։
Ըստ Գ․ Օկոևի՝ արյան մեծ կորուստը կանխելու համար վիրահատող բժիշկը որովայնահատման կգնար մի քիչ ավելի շուտ․ «Պետք էր բռնացնել այն պահը, երբ կայուն վիճակից հետո ճնշումն ու պուլսը սկսել են ընկնել»։
Դատարանի և մեղադրող դատախազի ճշտող հարցերին ի պատասխան՝ փորձագետը հաստատեց․ արնահոսության չդադարելու դեպքում բոլոր միջոցների արդյունք չտալու պարագայում միակ ելքը արգանդի հեռացումն էր, որը էապես կնվազեցներ արյան կորստի չափն ու կմեծացներ ծննդկանի կյանքը փրկելու հավանականությունը։

G. Okoyev also corroborated that doctor Shahverdyan should have removed the uterus in order to save the puerperant’s life
On July 2, 2019, forensic doctor – gynecologist G. Okoyev was interrogated in Lori region General Jurisdiction Court in the frame of the case of doctor Davit Shahverdyan accused of the death of the puerperant from Vanadzor.
He was invited to the Court through the petition made by the defendant D. Shahverdyan and hs defender A. Voskanyan. They mentioned that expert H. Chakhoyan, who had been interrogated earlier, did not answer narrow professional questions and hence they found it necessary to interrogate a narrow specialist.
The representative of the victim’s successor, HCA Vanadzor lawyer Ani Chatinyan had objected to the petition stating that expert Haykazn Chakhoyan had given comprehensive answers, she also reminded the Court about the obligation to examine the case within a reasonable timeframe.
Nevertheless, the Court upheld the petition and invited the forensic doctor-gynecologist to be interrogated.
Since G. Okoyev had received the notice sent by the Court late and had not had an opportunity to study the expert conclusion given around two years before, he first asked for time to do it.
First, defendant D. Shahverdyan gave questions. His questions concerned the recorded ruptures and their clinical manifestations, the nature of bleeding and the actions that a doctor is supposed to take in that situation.
Answering the questions, the expert mentioned that if the rupture of the uterine cervix had reached  the lower uterine segment, then it had gone through the whole cervix and reached the last stage. He then reaffirmed the statement made by expert Haykazn Chakhoyan - interrogated during the previous court sessions – that without removing the uterine, blood transfusion was an ultimate goal.  “You might fill the blood from one side and it will leave from the other side, it won’t work”, the expert mentioned.
Although according to the expert the situation was catastrophic and there were many sources of bleeding, he mentioned that first of all, everything envisaged by the guidebook had to be done. G. Okoyev did not deny that doctor D. Shahverdyan had taken certain actions, but they were not targeted.  “Suturing does not mean that bleeding will stop, the vessel might not be sutured”.
According to G. Okoyev, in order to prevent acute loss of blood, the surgeon would perform laparotomy a little earlier. “He had to catch the moment when after the stable condition, the pressure and heart rate began to drop”.
In response to the clarifying questions of the Court and the accusing prosecutor, the expert affirmed that in case all the measures proved ineffective and the bleeding did not stop, the only resort was the removal of the uterus, which would have considerably reduced the extent of blood loss and  increased the likelihood of saving the puerperant’s life.