Ի՞նչ եղանակով են փաստաթղթեր ստանում և փոխանցում զինկոմիսարիատները՝ արտակարգ դրության պայմաններում
Արտակարգ դրության պայմաններում պետական կառույցները սահմանափակել են թղթային տարբերակով դիմումների ընդունումը։ Մենք փորձեցինք ճշտել, թե ինչպես են կազմակերպում աշխատանքները զինկոմիսարիատները։
Մեր զանգերի արդյունքում կարողացանք ճշտել, որ Արագածոտնի ու Վայոց Ձորի զինկոմիսարիատները դադարեցրել են փաստաթղթաշրջանառությունը։
Հաջողվեց կապ հաստատել նաև Լոռու, Գեղարքունիքի, Արարատի, Սյունիքի մարզերի  զինկոմիսարիատների հետ, նրանք դեռևս շարունակում են դիմումները և առողջական վիճակին վերաբերող փաստաթղթերը ստանալ թղթային տարբերակով։
Չնայած որոշ զինկոմիսարիատներ դեռևս պահպանում են թղթային տարբերակով փաստաթղթաշրջանառությունը, բայց նաև տեղեկացանք, որ բոլոր զինկոմիսարիատների հետ առցանց փաստաթղթաշրջանառությունը կարելի է կազմակերպել ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական էլփոստի միջոցով․ նախարարությունից նամակները կվերահասցեագրեն համապատասխան մարմիններին։ Քաղաքացիները ևս փաստաթղթերը կարող են ստանալ ՊՆ էլփոստով։

How do military commissariats receive and transfer documents in the state of emergency?
State structures have restricted the acceptance of paper documents due to the state of emergency. We tried to find out how military commissariats organize their work.
As a result of our phone calls, we managed to find out that Aragatsotn and Vayots Dzor military commissariats have ceased the circulation of documents.
We also managed to get in touch with military commissariats of Lori, Gegharkunik, Ararat and Syunik regions. They still continue receiving applications and health state documents in paper version.
Though  some military commissariats still maintain circulation of paper documents, we were also informed that it is possible to organize online circulation of documents at the official email address of the RA Ministry of Defense: the Ministry will forward the letters to the relevant bodies. Citizens, too, may receive documents  by MoD email.