Դատարանը բավարարել է ցմահ դատապարտյալ Արթուր Քոչարյանի ներկայացուցիչների բողոքը՝ պարտավորեցնելով վերացնել տուժողի իրավունքների խախտումները
Արթուր Քոչարյան | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Հրապարակումներ | Նորություններ
2019 թվականի հոկտեմբերի 14-ին 2005 թվականից ցմահ դատապարտված Արթուր Քոչարյանի գործով վարույթն իրականացնող մարմինն ընդունել էր որոշում՝ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ քրեական գործով վարույթը կարճելու և քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին: Ա. Քոչարյանի խնդրին ՀՔԱՎ-ն անդրադարձել է նախորդ հրապարակումներում:
Որոշման դեմ Ա. Քոչարյանի պաշտպաններ, ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբաններ Արայիկ Զալյանը և Անի Չատինյանը բողոք են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին: Գլխավոր դատախազության` Հատուկ քննչական ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության պետի որոշմամբ այն մերժվել էր:
Գտնելով, որ վարույթն իրականացնող մարմնի որոշումն ընդունվել է քրեադատավարական նորմերի խախտմամբ, հանգեցրել Ա. Քոչարյանի իրավունքների և ազատությունների խախտման և ենթակա է վերացման, փաստաբանները դիմում-բողոք են ներկայացրել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Վկայակոչելով Սահմանադրության, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի մի շարք հոդվածներ, Ա. Զալյանը և Ա. Չատինյանը ներկայացված բողոքում ծանրակշիռ հիմնավորումներ են ներկայացրել: Դրանք որոշիչ կարող էին լինել գործի ելքի հարցում, եթե հաշվի առնվեին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից:
Բողոքում, մասնավորապես, ներկայացվել են Ա. Քոչարյանի՝  խոշտագումներից  զերծ մնալու, ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքների խախտումները հավաստող փաստարկներ:
Բացի նյութական իրավունքների խախտումների հիմնավորումներից` ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբանները մատնանշել են նաև վատ վերաբերմունքի գործերով քննությանն անհրաժեշտ դատավարական պայմանները չպահպանելու փաստը։
Վարույթն իրականացնող մարմինը չի իրականացրել լրիվ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննություն, այնպիսի գործողություններ, որոնք միտված կլինեին հանցագործության ու մեղավորների բացահայտմանն ու  պատժելուն:
Իր տրամադրության տակ ունենալով քրեական գործով տուժողների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին ցուցմունքներ՝ քննիչը պատշաճ ջանասիրություն չի ցուցաբերել՝ վատ վերաբերմունքի և անազատության մեջ պահվելու իրավունքի խախտման փաստը ճանաչելու, արդյունավետ քննություն անցկացնելու և միջադեպի ողջ մանրամասները պարզելու ուղղությամբ:
Փաստաբաններն առանձնակի անդրադարձել են գործով վկաների ցուցմունքներին: Գործի նյութերի ուսումնասիրությունից  տպավորություն է ստեղծվում, որ վարույթն իրականացնող մարմինը նրանց չի հարցաքննել: Պարզապես կազմվել են միմյանց կրկնող արձանագրություններ՝ նույն տպագիր բլանկի վրա:
Դրանց նույնաոճ, անփույթ, նույն բառերով ու նախադասություններով շարադրանքը վկայում է ձևական բնույթի քննության իրականացման մասին: Քննիչն անհիմն մերժել է գործով անցնող ամբաստանյալներից մեկին հարցաքննելու բազմաթիվ միջնորդությունները: Մինչդեռ այն կարող էր էապես փոխել գործի ելքը: Բացի սրանից՝ իրավական գնահատական չի տրվել նաև Ա. Քոչարյանի և մյուսների գործով անցնող բոլոր դատավորների և մեղադրանքը պաշտպանող դատախազների անգործությանը, ովքեր, դատարանում տեղեկանալով բռնության, ծեծի և ստիպողաբար ցուցմունքներ կորզելու մասին հայտարարություններին, համարժեք քայլեր չեն ձեռնարկել: Ներկայացված և բազմաթիվ այլ քննչական ու դատավարական գործողություններ էական դերակատարում կարող էին ունենալ թե՛ գործի ելքի, թե՛ խոշտանգման, անմարդկային ու նվաստացնող վերաբերմունքի բացահայտման գործում:
Ըստ փաստաբանների՝ իրականացված քննչական ու դատավարական գործողություններն իրենց բնույթով ու կատարման տեխնիկայով չեն հանգեցրել հանցագործության բացահայտմանը. կարևոր հանգամանք, որը պետք է դառնա դատական քննության առարկա և արդյունավետ քննություն ապահովելու պարտականությունը դրվի  վարույթն իրականացնող մարմնի վրա:
Շուրջ 1 տարի ուսումնասիրելով բողոքն ու վերջինիս առնչվող նյութերը, լսելով կողմերին՝ Դատարանը գտել է, որ այն հիմնավոր է ու ենթակա է բավարարման:
Վկայակոչելով ՀՀ Սահմանադրության ու քրեական դատավարության օրենսգրքի մի շարք հոդվածներ՝ Դատարանն արձանագրել է, որ յուրաքանչյուրն ունի իր իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ դատական պաշտպանության իրավունք:
Հիշատակելով նման գործերով ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի և ՄԻԵԴ իրավական դիրքորոշումներից՝ Դատարանը նաև կարևորել է, որ քննություն վարելու՝ պետության պոզիտիվ պարտավորությունը ենթադրում է, որ այն պետք է անցկացվի արագ և մանրամասն: Իրավասու մարմինները պետք է գործադրեն լրջագույն ջանքեր՝ բացահայտելու կատարվածը և չկայացնեն չպատճառաբանված, թույլ հիմնավորումներով շտապողական որոշումներ: Նրանք պարտավոր են ձեռնարկել բոլոր ողջամիտ քայլերը՝ ապահովելու միջադեպի հետ կապված բոլոր ապացույցները, այդ թվում՝ բժշկական, ականատեսների հարցաքննություն և այլն:
Այս առումով Դատարանն առանձնակի ուշադրություն է դարձրել վարույթը կարճելու մասին որոշման պատճառաբանությանը, ըստ որի՝ «…չեն հիմնավորվել ՌՈ աշխատակից քննիչների  կողմից Ա. Մեսրոպյանի սպանության քրեական գործով խոստովանական ցուցմունք տալու համար Արթուր Քոչարյանին, Ավետիք Թումանյանին և Սուրիկ Չոբանյանին բռնության, ծեծի ենթարկելու հանգամանքները, սպառվել են նոր ապացույցներ ձեռք բերելու բոլոր հնարավորությունները»:
Վերոգրյալի հիման վրա Դատարանն արձանագրել է Ա. Քոչարյանի իրավունքների խախտման հանգամանքը: Պատճառաբանությանը, թե քրեական գործով սպառվել են նոր ապացույցներ ձեռք բերելու հնարավորությունները, Դատարանը նկատել է, որ այն չի բխում  քրեական գործով առկա նյութերից և իրավակարգավորումներից:
Անդրադառնալով քննության առարկա որոշմամբ արձանագրված՝ խոշտանգումների վերաբերյալ չափանիշների պահպանման և կատարման հարցին՝ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից,  Դատարանը եզրահանգել է, որ նախաքննության մարմինը պատշաճ կերպով չի ապահովել արդյունավետ քննության չափանիշները և գործով անհրաժեշտ ապացույցները՝ չիրականացնելով մանրամասն քննություն: Սա հակասում է Վճռաբեկի արտահայտած դիրքորոշմանը, այն է՝ խոշտանգումների կամ վատ վերաբերմունքի գործերով առանցքային նշանակություն ունի ոչ թե ենթադրյալ զոհի ներկայացրած տեղեկության հաստատումը, այլ այդ տեղեկության մանրամասները պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումների համալիրը, ինչն էլ հնարավորություն կտա լիարժեք պատկերացում կազմելու դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ:
Դատարանն արձանագրել է, որ, ի թիվս քննչական ու դատավարական գործողությունների, դատահոգեբանական փորձաքննություն չնշանակելը (ինչպես փաստաբաններն են նշել բողոքում) ինքնին վկայում է, որ տարվել է թերի քննություն: Տարբեր անձանց նույնաբովանդակ ցուցմունքներն էլ օբյեկտիվորեն ստեղծում են ձևական լինելու մասին պատկերացում:
Դատարանը եզրահանգել է, որ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից չեն պահպանվել գործի լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի չափանիշների միաժամանակյա առկայության պահպանմամբ քննություն իրականացնելու, ինչպես նաև Վճռաբեկի՝ խոշտանգումների գործերով արդյունավետ քննություն վարելու վերաբերյալ արձանագրված չափանիշները:
Հիմք ընդունելով, որ քննիչը չի ձեռնարկել բոլոր միջացառումները՝ մեղավորներին բացահայտելու և պատժելու համար՝ խախտելով Ա. Քոչարյանի նկատմամբ խոշտանգումների դեպքով օբյեկտիվ, ամբողջական ու բազմակողմանի քննություն իրականացնելու իրավունքը,  դատարանը որոշել է բավարարել ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբաններ Ա. Զալյանի և Ա. Չատինյանի բողոքը: Որոշմամբ դատարանը պարտավորեցրել է նաև վարույթն իրականացնող մարմնին վերացնել Ա. Քոչարյանի իրավունքների խախտումները:
Վերահսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից դատարանի որոշումը բողոքարկվել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան։

The Court upheld the appeal by life-sentenced Artur Kocharyan’s representative and obliged to eliminate the violations of the injured party’s rights
On 14 October 2019, the body conducting the proceedings of Artur Kocharyan, who received a life sentence in 2005, made a decision to discontinue the proceedings and not to conduct criminal prosecution against military police officers. HCA Vanadzor has touched upon A. Kocharyan’s issue in previous publications.
HCA Vanadzor advocates Arayik Zalyan and Ani Chatinyan, who are A. Kocharyan’s defenders, appealed the decision to the RA Prosecutor General. The Head of the Department of Supervision over Pretrial Proceedings in the RA SIS of the Prosecutor General’s Office decided to refuse it.
Finding that the decision of the body conducting the proceedings was made by violation of criminal procedural norms and caused violation of A. Kocharyan’s rights and freedoms and is subject to elimination, the advocates submitted an appeal-complaint to Yerevan General Jurisdiction Court.
Invoking a number of Articles of the Constitution, European Court of Human Rights and RA Criminal Procedure Code, A.Zalyan and A.Chatinyan presented compelling substantiationsin the submitted appeal. They could have been crucial in terms of the outcome of the case, had they been taken into account by the body conducting the proceedings.
In particular, the appeal contained arguments evidencing violations of A. Kocharyan’s right to be free from torture and his right to liberty and security.
Besides the substantiations of violations of material rights, HCA Vanadzor advocates pointed out the fact that procedural conditions necessary for investigation of ill-treatment cases were not observed.
The body conducting the proceedings did not conduct full, comprehensive and objective investigation, actions that would be aimed at the discovery of the crime and punishment of those guilty.
Having at hand testimonies on ill-treatment against the injured party of the criminal case, the investigator did not take proper efforts to recognize the fact of the violation of the right to be free from ill-treatment and the right to personal liberty, to conduct an effective investigation and discover all the details of the incident.
The advocates particularly touched upon the testimonies of the witnesses. The study of the materials of the case created an impression that the body conducting the proceedings had not interrogated them. They simply made duplicate protocols on the same printed blank.
The same style and sloppy formulations, the same words and sentences indicate that the investigation conducted was of perfunctory nature. The investigator groundlessly refused numerous petitions to interrogate one of the defendants of the case. Whereas, it could essentially change the outcome of the case. Besides, no legal assessment was given to the inaction of all the judges of the case and the prosecutors protecting the accusation, who learnt in the court about the allegations of forced extortion of testimonies by violence and beating, but did not take proportional steps.  The presented and many other investigative and procedural actions could have an essential role both for the outcome of the case and for the discovery of torture, inhuman and degrading treatment.
According to the advocates, the implemented investigative and procedural actions, by their nature and technique of implementation, did not lead to the discovery of the crime, which is an important condition to become a subject of judicial investigation, and the obligation to ensure effective investigation must be placed upon the body conducting the proceedings.
Having studied the appeal and the related materials for about 1 year and having heard the parties, the Court found that it was grounded and subject to be upheld.
Invoking a number of articles of the RA Constitution and the Criminal Procedure Code, the Court recorded that everyone has the right to effective judicial protection of their rights and freedoms.
Invoking the positions of the RA Cassation Court and the ECHR in similar cases, the Court also attached importance to the condition that the state’s positive obligation to conduct the investigation must be implemented quickly and properly. The competent bodies must make the most serious efforts to discover what happened and not to make unjustified and ill-grounded hasty decisions. They must take all the reasonable steps to ensure all the proofs related to the incident, including medical ones, as well as interrogation of witnesses, etc.
In this regard, the Court paid particular attention to the reasoning of the decision to discontinue the proceedings, according to which, “…the circumstances that the Military Police employees subjected Artur Kocharyan, Avetik Tumanyan and Surik Chobanyan to violence and beating to extort a confession testimony in the criminal case have not been substantiated, all the opportunities to obtain new proofs have been exhausted”.
Based on the aforementioned, the Court recorded the condition of violation of A. Kocharyan’s rights. The Court noted that the reasoning as if all the opportunities to obtain new proofs had been exhausted did not stem from the materials of the criminal case and the relevant legal regulations.
The Court touched upon the matter of the observance and implementation of torture investigation standards by the body conducting the proceedings and concluded that the preliminary investigation body had not properly ensured the standards of effective investigation and the proofs necessary for the case by not conducting a detailed investigation. This contradicts the position of the Court of Cassation, which is as follows, “in the frame of  torture or ill-treatment cases, it is not the confirmation of the information presented by the alleged victim that has key importance, but rather, the complex of the measures taken  to discover the details of that information, which will make it possible to have the full picture of the circumstances of the case”
The Court recorded that among investigative and procedural actions, not assigning a forensic psychological expertise (as the advocates have mentioned in the appeal) itself indicates the conduction of incomplete investigation. The testimonies of the same content given by different persons objectively create the perception that they are perfunctory.
The Court concluded that the body conducting the proceedings had not ensured the conduction of the investigation fully, objectively and comprehensively at the same time, as well as the standards (recorded by the Cassation Court) of conducting effective investigation into torture cases.
The Court decided to uphold the appeal made by HCA Vanadzor advocates A. Zalyan and A. Chatinyan on the grounds that the investigator had not taken all the measures to discover and punish those guilty by thus violating A.Kocharyan’s right to have a full, objective and comprehensive investigation into the case of torture against him. By the decision, the Court also obliged the body conducting the proceedings to eliminate the violations of A.Kocharyan’s rights.
The Prosecutor conducting supervision appealed the Court’s decision to the RA Court of Criminal Appeals.