Դատախազությունը կուսումնասիրի ռուսական բազայի դեմ դիմումը
Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Լրատվամիջոցները մեր մասին | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան | Նորություններ | Ռազմավարական գործեր | Տեսադարան
Ազատությունը գրում է՝
Գլխավոր դատախազությունը ընթացք է տվել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի դիմումին, որով իրավապաշտպան կազմակերպությունն ահազանգել էր ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի անօրինականության մասին։
«Աննախադեպ հանցագործություն է, որովհետև օրը ցերեկով մարդ է առևանգվում, զրկվում ազատությունից, պահվում անազատության մեջ արդեն 5 օր շարունակ՝ օրենքի խախտմամբ ու դրա իրավասությունը չունեցող անձանց կողմից», - ասաց փաստաբան Անի Զատինյանը:
Դեռևս պարզ չէ՝ դատախազությունը քրեական գործ կհարուցի, թե՝ ոչ՝ պարզելու՝ ինչո՞ւ են ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողները հենց փողոցից ձերբակալել Գյումրիում բնակվող Ռուսաստանի քաղաքացուն։ Այս պահին իրավապահները զբաղված են դիմումի հետ կապված տեխնիկական հարցերով։ Դրանից հետո միայն որոշում կկայացվի քննության մասին։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն անցած շաբաթ ահազանգել էր, որ Ուկրաինայի դեմ պատերազմելուց հրաժարված ու Գյումրի տեղափոխված Ռուսաստանի քաղաքացի Դմիտրի Սեդրակովին ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները ձերբակալել ու տարել են ռազմաբազայի տարածք. սա այն դեպքում, երբ Հայաստանում այս գործառույթն իրականացնում են բացառապես հայաստանյան իրավապահները՝ այն էլ ռուսական կողմի դիմումի դեպքում։
Սեդրակովն, ըստ հայաստանցի իրավապաշտպաններ, Ռուսաստանում պայմանագրային զինծառայող է եղել, սակայն Ռուսաստանի Ուկրաինա ներխուժումից հետո հրաժարվել է ծառայությունից ու տեղափոխվել Հայաստան։ Նա այժմ մեղադրվում է զորամասն ինքնակամ լքելու համար։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը դիմել է ՄԻԵԴ
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանն ասաց՝ այսօր դիմել են նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ), տեղեկացրել են, որ Ռուսաստանի քաղաքացին արդեն 5 օր է անօրինական զրկված է ազատությունից և պահվում է ռազմաբազայում, որը Հայաստանում ազատազրկման վայր չէ, և վերջապես, կա նրա արտահանձնման վտանգ։ Հետևաբար, Ստրասբուրգի դատարանից խնդրել են հրատապ միջոց կիրառել և պարտավորեցնել Հայաստանին չարտահանձնել Սեդրակովին Ռուսաստան։
«Հնարավոր էքստրադիցիան կանխելու, Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների վերահսկողությանը, մասնավորապես, իրավապահ մարմիններին հանձնելու խնդրանքով, քանի որ երկու դեպքում էլ անձը ուղղակիորեն կա իրական մեծ վտանգ, որ կենթարկվի անմարդկային, արժանապատվությունը նսեմացնող վերաբերմունքի», - ասաց փաստաբանը:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ղեկավար Դանիել Իոաննիսյանն, իր հերթին, վկայակոչում է դեռ 1997-ին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կնքված համաձայնագիրը, որով կարգավորվում է Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի գործունեությունը։ Ըստ այդմ, ռազմաբազան ինքը կարող է ձերբակալել միմիայն իր զինծառայողներին, այն էլ կան որոշակի վերապահումներ։ Իսկ Սեդրակովը ռազմաբազայի ծառայող չէ։
«Ռազմաբազայի 5-րդ հոդվածը, իմ վկայակոչած պայմանագրի, ասում է, որ ռազմաբազայի զինծառայողների կողմից կատարված հանցագործությունները որոշ դեպքերում, ոչ բոլոր դեպքերում, Ռուսաստանի Դաշնության իրավասության տակ են, մնացած բոլոր դեպքերը Հայաստանի իրավասության տակ են, իսկ այս դեպքն ընդհանրապես որևիցե կապ չունի իրանց իրավասության հետ», - ընդգծեց Իոաննիսյանը:
Ռուսական 102-րդ ռազմաբազայից կատարվածի վերաբերյալ մեկնաբանություն «Ազատությանը» մի քանի օր է չի հաջողվում ստանալ։ Հինգ տարի առաջ, երբ ռուսական բազայում ռազմական ոստիկաններ տեղակայվեցին, ռուսական կողմը վստահեցնում էր, որ նպատակը բացառապես զորամասերի ներսում զինվորականների ներքին կարգապահությանը հետևելն է։ Նրանք Հայաստանի տարածքում չպետք է մարդ ձերբակալեն ու պատասխանատվության ենթարկեն, ընդգծում են իրավապաշտպանները։

The Prosecutor General’s Office to examine application against the Russian military base
Right to Freedom and Personal Inviolability | Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Media about us | Right to Freedom from Torture | Publications | European Court of Human Rights | News | Strategic Trials | Multimedia
The Prosecutor General’s Office has started processing the application filed by Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, whereby the human rights organization raised concerns over illegality of Russian 102nd military base.
“It is an unprecedented crime, as a person has been abducted in the daytime, deprived of his liberty, and held deprived of his liberty for 5 days on end by violation of law and by persons who do not have such powers”, advocate Ani Chatinyan says.
It is yet unclear whether the Prosecutor General’s Office will initiate a criminal case to find out why the Russian military base servicemen arrested - on the street - the Russian citizen residing in Gyumri. Currently the law enforcement  is dealing with technical issues related to the application. A decision on investigation shall be made only after that.
Last week Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor raised concerns over the arrest of Russian citizen Dmitry Setrakov, who had refused to wage war against Ukraine and relocated to Gyumri. Setrakov was arrested by the Military Police officers and taken to the military base territory. This happened despite the fact that this function can be performed exclusively by Armenian law enforcement in Armenia based on an application by the Russian side.
According to Armenian law enforcement, Setrakov was a contractual serviceman in Russia, however, he refused to continue his service after Russia invaded Ukraine, and relocated to Armenia. He is currently charged with voluntarily deserting the military unit.
The human rights organization applied to the ECHR
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor advocate Ani Chatinyan says they have applied to the European Court of Human Rights(ECHR) today and informed the Court that the citizen of Russian Federation has been illegally deprived of liberty for 5 days and held in the military base, which is not a place of detention in Armenia, and that, ultimately, there is a risk of extradition.
Therefore, the Organization asked the Court of Strasbourg to  apply an interim measure and oblige Armenia not to extradite Setrakov to Russia.
“We requested to prevent potential extradition, and hand the citizen to the oversight of the Republic of Armenia authorities, in particular, law enforcement, since in both cases there is a real high risk that the person could be subjected to inhuman and degrading treatment”, the advocate said.
Head of the Union of Informed Citizen Daniel Ioannisyan, in his turn, invokes the agreement signed between Russia and Armenia back in 1997, which regulates activity of the Russian military base in Armenia. Accordingly, the military base can detain only its servicemen, with certain exceptions. However, Setrakov is not a serviceman of the military base.
“Article 5 of the agreement I invoked specifies that crimes committed by the military base servicemen fall within jurisdiction of the Russian Federation in some, but not all cases. And they fall within the jurisdiction of Armenia in all the other cases, and this case is not related to their jurisdiction at all”, Ioannisyan stressed.
For a few days now “Azatutyun” has not been able to get observations from the Russian 102nd military base regarding what happened. Five years ago, when military policemen were deployed in the Russian military base, the Russian side assured that it only aimed to observe internal discipline inside military units. Human rights activists stress that they must not arrest and hold anyone liable on the territory of Armenia.