Նոյեմբերի 3: Ադրբեջանն Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ կիրառել է արգելված նոր զինատեսակ՝ նախատեսված զանգվածային ոչնչացման և տարածքների հրկիզման համար
November 3, 2020
ՀՀ/ԼՂ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը տեղեկացրել է նոյեմբերի 2-ի լույս 3-ի գիշերն ընդհանուր առմամբ խաղաղ բնակավայրերում պահպանվել է հարաբերական հանգիստը։ Սակայն լուսադեմին ադրբեջանական զինուժը վերսկսել է գործողությունները և «Սմերչ» կայանքից կրակ բացել ԱՀ/ԼՂ-ի Մարտունի և Շուշի քաղաքների ուղղությամբ։ Տուժածներ չկան։
Ավելի ուշ Ծառայությունը տեղեկացրել է, որ մարտական գործողություններին զուգահեռ ադրբեջականական զինուժը շարունակել է կրակի տակ պահել նաև խաղաղ բնակավայրերը։
Օրվա ընթացքում թշնամական ուժերը ռազմական ավիացիա են կիրառել ԱՀ/ԼՂ-ի Մարտունի քաղաքի ուղղությամբ, հրետակոծել Շուշի քաղաքը։ Իսկ Շահումյանի շրջանում կիրառել են РСЗО տեսակի հրթիռ։ Նախնական տվյալներով տուժածներ չկան։
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ ԱՀ/ԼՂ-ի տարածքում հայտնվել է ադրբեջանական զինուժի կողմից արձակված նոր զինատեսակ։ Ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ այն այրող կասետային զենք է` մոտ 40 սմ երկարությամբ, որի կիրառումը խաղաղ բնակչության ուղղությամբ արգելված է Ժնևյան և միջազգային կոնվեցիաներով։ Այս զինատեսակը նախատեսված է զանգվածային ոչնչացման և տարածքների հրկիզման համար։
Արցախի տեղեկատվական շտաբը լուսանկարներ է հրապարակել ու տեղեկացրել, որ Ադրբեջանի զինուժը նոյեմբերի 3-ին դարձյալ հրետակոծել է ԱՀ/ԼՂ-ի Շուշի քաղաքը:
ԱՀ/ԼՂ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը տեղեկացրել է, որ  Արցախի առնվազն 1815 հա անտառների հրդեհումը պատերազմական հանցագործություն է: Քաղաքացիական բնակավայրերի և օբյեկտների թիրախավորմանը զուգահեռ՝ հատկապես վերջին օրերի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը դիտավորյալ հրդեհում են Արցախի անտառածածկ տարածքները՝ ըստ նախնական տվյալների՝ հիմնականում սպիտակ ֆոսֆորի արգելված զինատեսակի կիրառմամբ:
Փաստահավաք առաքելության շրջանակներում պարզվել է, որ ադրբեջանական կողմից Արցախի անտառների դիտավորյալ հրդեհումը կրում է համատարած բնույթ և ընդգրկում է բոլոր շրջանները: Նախնական տեղեկություններով՝ հրդեհի է մատնվել արդեն 1815 հա անտառածածկ տարածք, սակայն տարբեր վայրերում հրդեհները շարունակվում են, և առկա է ծավալների արագ աճի միտում:
Հաշվի առնելով հրդեհված անտառների ծավալն ու աշխարհագրական ընդգրկվածությունը՝ ԱՀ/ԼՂ-ի բնակչությունը կանգնած է բնապահպանական աղետի առաջ, որը խարխլում է տարածաշրջանում բնապահպանական անվտանգությունը և երկարաժամկետ վտանգավոր հետևանքներ է պարունակում Արցախի բնակչության կյանքի ու առողջության համար: Բացի դրանից՝ ադրբեջանական զինված ուժերն այդ հանցավոր մեթոդաբանությամբ նպատակ ունեն վնասել անտառներում ապաստանած քաղաքացիական բնակչությանը: Պաշտպանն ընդգծում է, որ ադրբեջանական զինուժի կողմից Արցախի անտառների դիտավորյալ հրդեհումը պատերազմական հանցագործություն է և կոչ անում միջազգային հանրությանը գործնական քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանական հանցագործությունները դատապարտելու և պատասխանատուներին պատժելու ուղղությամբ:
ԱՀ/ԼՂ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանն ընդունել է «Մեկ ազատ աշխարհ» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահին և Իսլանդիայի խորհրդարանի պատգամավորի:
Նա ներկայացրել է սեպտեմբերի 27-ից ադրբեջանական զինուժի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող վայրագությունները, որոնք ուղեկցվում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով ու պատերազմական հանցագործություններով:
Ներկայացնելով հավաքագրված փաստերը՝ Ա. Բեգլարյանը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության և օբյեկտների, ինչպես նաև հումանիտար գործառույթներ իրականացնող անձանց և կառույցների թիրախավորման դեպքերին:
ՄԻՊ-ն ընդգծել է, որ համաշխարհային իրավապաշտպան համայնքը պետք է արձանագրի տեղի ունեցող հանցագործությունները և ակտիվ քայլեր ձեռնարկի իրականությունը քաղաքական որոշում կայացնող շրջանակներին հասանելի դարձնելու և գործնական արձագանքներ երաշխավորելու համար:
Իսլանդիայի խորհրդարանի պատգամավորը և «Մեկ ազատ աշխարհ» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահը շեշտադրել են, որ պատերազմը և ադրբեջանական հանցագործությունները պետք է օր առաջ դադարեն՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը համարելով առաջնահերթություն: Նրանք ընդգծել են, որ անկախ որևէ կարգավիճակից ու հանգամանքից՝ Արցախի բնակիչները պետք է լինեն միջազգային պաշտպանության ներքո՝ հաշվի առնելով նաև մարդու իրավունքների համընդհանրության սկզբունքը:
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Միշել Բաչելետը մտահոգություն է հայտնել ԼՂ-ի հակամարտության ընթացքում բնակելի շրջանների նկատմամբ չտարբերակված հարձակումների կապակցությամբ՝ նախազգուշացնելով, որ նման գործողությունները կարող են ռազմական հանցագործություն լինել: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Բաչելետի մամուլի ծառայությունը: «Գերագույն հանձնակատարն անհանգստություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և նրա շուրջ բնակեցված շրջաններում չտարբերակված հարձակումների կապակցությամբ, ինչը հակասում է միջազգային մարդասիրական իրավունքին, և նախազգուշացրել է, որ դրանք կարող են ռազմական հանցագործություններ լինել»-ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ ՄԻՊ-ը մի քանի ապացույց է հրապարակել ֆեյսբուքյան էջում ու  տեղեկացրել, որ շարունակում է ձեռք է բերել օբյեկտիվ բնույթի նոր ապացույցներ այն մասին, որ ադրբեջանցիներն ապօրինաբար տիրանում են հայկական կողմի գերիների սոցիալական ցանցերի օգտահաշիվների գաղտնաբառերին ու սկսում են կառավարել այդ էջերը: Ապացույցները վկայում են, որ սոցիալական ցանցերի այդ էջերը կամ օգտահաշիվներն ակտիվացվում են ադրբեջանական IP (Internet Protocol) տիրույթից՝ հաճախ յուրաքանչյուր անգամ մուտք գործելով տարբեր սարքերով՝ համակարգիչ, բջջային հեռախոս, Ipad: Դա անում են տարբեր օրերի ու ժամերի։ Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այդ հայկական էջերից շարունակվում է տարածվել ատելություն, Հայաստանում և Արցախում հասարակական ու քաղաքական ներքին թշնամանք հրահրող, հասարակությունում լարվածություն, խուճապ ու տագնապ առաջացնող նյութեր:
Այս և մյուս բոլոր նյութերը փաստագրված են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից՝ միջազգային մարմիններին ըստ իրավասության ուղարկելու նպատակով:
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան առաքելությունը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. հիվանդանոցները չպետք է հարձակման ենթարկվեն։ Բժիշկները չպետք է հարձակման ենթարկվեն։ Հիվանդները չպետք է հարձակման ենթարկվեն։ Սակայն Ղարաբաղյան հակամարտությունը կործանում է առողջապահական համակարգը։ Դա անընդունելի է։
Մինչ օրս  ադրբեջանական ագրեսիային զոհ է գնացել ընդհանուր թվով 49 խաղաղ բնակիչ. 46-ը՝ ԱՀ/ԼՂ-ում,  3-ը՝ ՀՀ-ում:

November 3. Azerbaijan used a new banned weapon in the direction of the peaceful population of Artsakh/NK. The weapon is intended for mass destruction and arson
The Republic of Artsakh/NK State Service of Emergency Situations reported that the night of November 2-November 3 was generally calm. At dawn, however, the Azerbaijani armed forces resumed actions and fired in the direction of the towns of Martuni and Shushi of Artsakh/NK from Smerch MLR system. No affected civilians have been reported.
Later, the Service reported that in parallel with combat actions, the Azerbaijani armed forces continued keeping peaceful settlements under fire. During the day, the enemy forces deployed military aviation in the direction of the town of Martuni of Artsakh/NK and shelled the town of Shushi. Moreover, they used MRL system in Shahumyan region. According to the preliminary data, no one was affected.
The Armenian Unified Infocenter reported that a new type of weapon fired by the enemy forces appeared in the territory of the Republic of Artsakh/NK. The study revealed that it was a weapon with a length of about 40 cm, the use of which in the direction of the civilian population is prohibited in accordance with the Geneva and other international conventions. This weapon is intended for mass destruction and comprehensive arson.
NKR Infocenter posted photos and reported that on November 3, the Azerbaijani armed forces again shelled Shushi town of the Republic of Artsakh/NK.
The Republic of Artsakh/Nagorno Karabakh Ombudsman reported that deliberate burning of at least 1815 hectares of forests in Artsakh/NK by Azerbaijan is a war crime. In parallel with the targeting of civilian communities, the Azerbaijani armed forces, especially in recent days, have been deliberately burning the forested areas of Artsakh/NK. According to preliminary data, they mainly use banned white phosphorus weapons.
Within the framework of the fact-finding mission of the Artsakh/NK Human Rights Defender, it was revealed that the deliberate burning of the forests of Artsakh/NK by the Azerbaijani side is widespread and covers all regions. According to preliminary data, 1815 hectares of forest area have already been burnt, but fires continue in various areas, and there is a tendency for rapid growth.
Given the size and geographical coverage of the burned forests, the population of the Artsakh Republic/NK is facing an environmental catastrophe, which undermines the environmental security in the region and contains long-term dangerous consequences for the life and health of the people of Artsakh/NK. Moreover, the Azerbaijani armed forces, with these criminal methods, intend to harm the civilian population sheltered in the forests.
The Ombudsman emphasizes that the deliberate burning of the forests by the Azerbaijani armed forces is a war crime, and calls on the international community to take practical steps to condemn the Azerbaijani crimes and punish those responsible.
The Republic of Artsakh/NK Human Rights Defender Artak Beglaryan received the Member of the Parliament of Iceland and the President of the “One Free World International” human rights organization.
The Ombudsman presented the atrocities committed by the Azerbaijani armed forces against the people of Artsakh since September 27, which are accompanied by gross violations of international humanitarian law and war crimes.
Presenting the facts collected during the Ombudsman’s fact-finding mission, Artak Beglaryan referred in detail to the cases of Azerbaijan targeting the civilian population and objects in Artsakh/NK, as well as persons and institutions with humanitarian functions.
The Human Rights Defender emphasized that the global human rights community should record all those crimes and take active steps to make the reality available to political decision-makers, and ensure practical responses.
The Member of the Parliament of Iceland and the President of the “One Free World International” human rights organization, stressed that the war and Azerbaijani crimes must be stopped as soon as possible, making the protection of human rights a priority. They highlighted that regardless of the status and circumstances, the people of Artsak/NKh should be under the international protection, taking into account the principle of universality of human rights.
UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet today expressed alarm at continuing indiscriminate attacks in populated areas during the Nagorno-Karabakh conflict and warned they may amount to war crimes.  Bachelet’s press service made a statement regarding this, “UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet today expressed alarm at continuing indiscriminate attacks in populated areas in and around the Nagorno-Karabakh conflict zone, in contravention of international humanitarian law, and warned they may amount to war crimes”.
The Human Rights Defender of Armenia posted new evidence on his Facebook page and reported that continues to obtain objective new evidence that Azeris continue illegally seizing the passwords of the Armenian war prisoners’ social networks and starting to manage those pages. Evidence shows that these social network pages or accounts are activated from the Azerbaijani IP (Internet Protocol) domain, each time accessing with different devices: computer, mobile phone, iPad.
The study shows that hatred and materials, provoking public and political enmity in Armenia and Artsakh/NK, causing tension, panic and anxiety in the society, continue to spread from these Armenian pages. These and all other materials are duly documented by the Human Rights Defender of Armenia in order to send them to relevant international bodies.
International Committee of the Red Cross in Armenia posted on their Facebook page, “Hospitals must not be attacked. Doctors must not be attacked. Patients must not be attacked. But the Nagorno-Karabakh conflict is destroying health care. This is unacceptable”.
To date, as a result of the Azerbaijani aggression, overall 49 civilians have been killed: 46 in the Republic of Artsakh/NK and 3 in the Republic of Armenia.