Քաղաքացին անհիմն կերպով ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության․ ոստիկանները կազմել են ապօրինի արձանագրություն
June 3, 2021
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աջակցությամբ Ա․ Պ․-ն հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան՝ ՀՀ ոստիկանության վարչական ակտն անվավեր ճանաչելու պահանջով․ հայցը բավարարվել է։
Դեռևս 2020  թ. ապրիլի 4-ին արտակարգ դրություն հայտարարվելուց հետո Ա․ Պ․-ն տնից դուրս գալիս իր հետ ունեցել է տեղաշարժման թերթիկ, և քանի որ առաջին անգամ էր լրացնում այն, մոտեցել էր ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Տարոնի բաժնի տեսուչներին՝ ճշտելու համար՝ արդյոք սահմանված կարգով է լրացված․ ըստ ոստիկանների՝ բացակայում էր միայն ամսաթիվը, այնուամենայնիվ, որոշ գրառումներ են կատարել։ Ա․ Պ․-ի այն հարցին, թե պատրաստվում են պատասխանատվության ենթարկել, պատասխանել են, որ ոչ, իսկ գրառումը միայն բաժնի պետին ցույց տալու համար է, որ քաղաքացին դիմել է իրենց, և իրենք օգնել են: Մինչդեռ հետագայում պարզվել է, որ Ա. Պ.-ն, հիմնվելով սուտ տեղեկությունների վրա, ստորագրել է իր նկատմամբ ոստիկանների կողմից կազմված վարչական ակտ սահմանելու ապօրինի արձանագրությունը
Այսպես՝ Ա․Պ․-ի նկատմամբ սահմանվել է 100․000 ՀՀ դրամի չափով տուգանք, որը «ՀՀ վարչական իրավախախտումերի» վերաբերյալ օրենքում փոփոխությունների, լրացումների արդյունքում նվազել է մինչև 10․000 ՀՀ դրամ․ այս ամենը անհիմն և ապօրինի համարելով՝ Ա․Պ․-ն դիմել է ՀՀ վարչական դատարան։
Հատկանշական է, որ Ա․ Պ․-ն ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության այն դեպքում, երբ արտակարգ դրության պայմաններում ՀՀ Պարետի կողմից խախտվել են ՀՀ Սահմանադրության որոշ նորմեր՝  անձանց ազատ տեղաշարժման իրավունքների սահմանափակմանը վերաբերող որոշումների ընդունմամբ,  երբ դրա իրավունքն ունի միայն երկրի օրենսդիր մարմինը՝ Ազգային ժողովը, որն այդ ժամանակահատվածում որևէ օրենք կամ օրենսդրական կարգավորում չէր ընդունել դրա վերաբերյալ։
Բացի դրանից՝ ըստ «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ  օրենքի 63-րդ հոդվածի 1-ին մասին «ա» կետի՝ օրենքի խախտմամբ, սխալ կիրառմամբ կամ մեկնաբանմամբ վարչական ակտը համարվում է անվավեր․ այսպես՝ ՀՀ վարչական դատարանը, հաշվի առնելով, որ  վարչարարությունը ըստ պատշաճի չի իրականացվել, 2021 թ․ ապրիլի 8-ին վճռեց բավարարել Ա․ Պ․-ի հայցը։
Այսպես՝ վարչարարության ոչ պատշաճ իրականացումը հանգեցնում է օրենքի խախտման, սխալ կիրառման կամ մեկնաբանման, ինչը հակասում է սահմանադրական նորմերին և շատ հաճախ պատճառ հանդիսանում անձանց նկատմամբ անհիմն կերպով վարչական պատասխանատվության սահմանելուն, այդ թվում՝ խոշոր չափի տուգանքի:

The citizen was groundlessly held administratively liable: the policemen made an illegal protocol
With the support of HCA Vanadzor, A.P. filed a lawsuit with the RA Administrative Court, claiming to recognize invalid the administrative act of the RA Police. The claim was upheld.
After the emergency state declared on 4 April 2020, A.P. left her house with the relevant movement sheet, and because she filled it in for the first time, she approached RA Police Lori Regional Department Taron Division inspectors to find out whether the movement sheet was filled in in the prescribed manner. According to the policemen, only the date was missing, however, they made some notes. A.P. asked whether they were going to hold her responsible, and the policemen answered that they were not, and the notes were only made to present to the head of the division and inform that a citizen applied to them and they helped her. However, later it turned out that A.P., relying on false information, signed an illegal protocol of an administrative act made by the policemen.
Thus, an AMD 100.000 fine was imposed on A.P., which was reduced to AMD 10.000 as a result of Addenda and Amendments to the RA Law On RA Administrative Offences. Finding all this ungrounded and illegal, A.P. applied to the RA Administrative Court.
It is noteworthy that A.P. was held administratively liable, while the RA Commandant violated certain norms of the RA Constitution in the conditions of the emergency state by making decisions on restricting the right to freedom of movement, given that only the legislative body, i.e., the National Assembly has that right; whereas the National Assembly did not adopt any law or legislative regulation on that issue.
Besides, as per Article 63 part 1 clause “a” of the RA Law on Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings, “Invalid shall be the unlawful non-void administrative act, which was adopted: (a) in violation of the law, including as a result of incorrect application or incorrect interpretation of the law”. Thus, on 8 April 2021, taking into account that administration was not carried out properly, the RA Administrative Court upheld A.P.’s claim.
Thus, improper administration leads to violation, incorrect application or interpretation of a law, which contradicts constitutional norms and often entails imposition of ungrounded administrative liability, including large fines.