ՏԻՄ ընտրություններ․ Օրենսդրություն և պրակտիկա
Գործունեություն | Ընտրական գործընթաց | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | ՏԻՄ գործունեություն
Փետրվարի 22-ին ՀՔԱՎ գրասենյակը կազմակերպել էր ՏԻՄ ընտրություններ․ Օրենսդրություն և պրակտիկա խորագրով հանրային քննարկումը։ Քննարկման բանախոսներն էին
• Արթուր Սաքունց
• Վարդինե Գրիգորյան
• Սոնա Այվազյան
• Արմեն Սմբատյան
• Աղասի Եսայան
• Դանիել Իոաննիսյան
• Գևորգ Քոթանջյան
• Լևոն Բարսեղյան
• Թագուհի Ղազարյան
• Հայկ Գրիգորյան
• Մարիամ Հովեյան
Քննարկման ամփոփ նկարագրությունը ստորև՝
2021թ. ի վեր տեղական ինքնակառավարման ոլորտում  էական փոփոխություններ են տեղի ունեցել․ համամասնական ընտրակարգը տարածվել է գրեթե բոլոր համայնքների վրա, իսկ համայնքների միավորման արդյունքում 915 համայնքների փոխարեն մնացել են 71-ը։ Այս փոփոխությունների երկարաժամկետ ազդեցությունը կարող է գնահատվել միայն ռեսուրսների և գործառույթների ապակենտրոնացման համատեքստում։ Մինչ այդ կարող ենք գնահատել միայն ընտրական գործընթացները, ընտրական օրեսնդրության փոփոխությունների արդյունավետությունն ու առկա բացերը։
Ժողովրդավարական պետությունում ընտրական իրավունքի հիմնական բնորոշիչներից են ընտրությունների պարտադիրությունն ու պարբերականությունը։ Այս սկզբունքը ենթադրում է ընտրությունների անցկացման ժամկետների կանխատեսելիություն, որը կօգներ մրցակցող ուժերին և քաղաքացիներին՝ հասկանալ, գնահատել և ձևակերպել փոխադարձ ակնկալիքները։ Եթե իր վերջնանպատակի իմաստով համայնքների միավորումը կարող է դրական գնահատվել, ապա կարճաժամկետ առումով այն ոչ միանշանակորեն վերաձևեց ոչ միայն համայնքներն այլև այդ համայնքների բնակիչների ընտրական իրավունքն ու քաղաքական - քաղաքացիական մասնակցության հնարավորությունները։
Համայնքների վարչատարածքային նոր բաժանումը դարձավ որոշիչ՝ ընտրությունների նշանակման ժամկետների առումով։ Զուգորդվելով համամասնական ընտրակարգի ներդրման հետ՝ խոշորացումը հանդիպեց դիմադրության՝ թե ընտրողների ցածր մասնակցությամբ, թե մասնակից ուժերի ընդվզման դրսևորումներով, երբ ձևավորվում էին դաշինքներ ու կուսակցություններ մեկ անձի շուրջ՝ ընդգծելով մեծամասնական ընտրակարգի նախապատվությունը։
Համամասնական ընտրակարգի կիրառումը բարդ և բազմաշերտ երևույթ է, որի դրական և բացասական կողմերը խորքային անդրադարձի և հասցեագրման կարիք ունեն։
Դրական
Բացասական
• Կուսակցությունների քաղաքական պատասխանատվության և ինստիտուցիոնալ կարողության կանխավարկած
• Կուսակցությունների անպատրաստություն՝ հանդես գալու տեղական մակարդակում, թե ռեսուրսների, թե քաղաքականության առումով
• Կանանց համաչափ մասնակցություն
• Կանանց արհեստական ներգրավում և կամայական հեռացում
• Քվեարկության պարզեցված կարգ
• Առանձին թեկնածուի օգտին քվեարկելու անհնարինություն
• Ընտրական ցուցակով թիմային և համակարգված հանդես գալու հնարավորություն
• Առանձին թեկնածուի իրավունքների ստորադասում քաղաքական թիմին
• Քաղաքական ֆինանսավորման կենտրոնացվածություն
• Ֆինանսավորման վերահսկողության գործիքների անբավարարություն և անհամաչափություն
Կայացած ժողովրդավարությամբ պետությունները հաշվի են  առնում պաշտոնավարման առավելության (incumbency advantage) անխուսափելիությունը և միաժամանակ ձգտում են օրենսդրական կարգավորումներով նվազեցնել այդ առավելության անցանկալի դրսևորումները՝ վարչական ռեսուրսի չարաշահումը։ Անկախ դիտորդ դաշինքը Հայաստանում ՏԻՄ ընտրությունների մշտադիտարկման ընթացքում բազմիցս արձանագրել է, որ թեկնածուները (երբեմն նաև արդեն իսկ առաջադրված թեկնածուները) նշանակվում են համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Այսինքն պաշտոնավարման առավելությունը նրանց տրվում է արհեստականորեն։  Նրանց  լիազորությունների իրականացումը և հաղորդակցության համայնքային միջոցները ծառայում են որպես քարոզչության գործիք: Երևանի ավագանու դեպքում մենք ականատես եղանք մեկ այլ արտառոց երևույթի, երբ նույնիսկ քաղաքապետի պաշտոնակատար չհանդիսացող անձին տրվեցին պաշտոնին չհամապատասխանող լայն լիազորություններ ու հանրայնացում՝ ընտրություններում նրա համար մեկնարկային առավելություն ապահովելու նպատակով:
Ընտրական գործընթացներում վարչական ռեսուրսի օգտագործման առավել խնդրահարույց ու դատապարտելի  ձևը իրավապահ և դատական համակարգի անհարկի միջամտությունն է, որն արձանագրվել է մի քանի համայնքներում՝ դառնալով քաղաքացիների կամարտահայտման ուղղակի խոչընդոտ։ Այս միջամտությունները նպաստել են ոչ միայն առանձին համայնքներում ընտրովի մարմինների աշխատանքի փաստացի պարալիզացման, այլ նաև ընտրական գործընթացների նկատմամբ վստահության ընդհանուր հետընթացի։ Մասնավորապես Վանաձոր համայնքում այս միջամտությունը հանգեցրել է ընտրված ավագանու գործունեության խեղաթյուրման և համայնքի ղեկավարի ընտրության անհնարինության։ Ընդ որում այս դեպքում հստակ է դառնում, որ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ ձևավորելու քաղաքացիների բացառիկ իրավունքը ստորադասվում է իշխող քաղաքական ուժի նախապատվություններին:
Հետագա բարեփոխումների առաջնահերթությունները
• Քաղաքական ֆինանսավորման նկատմամբ վերահսկողության ջանքերը պետք է առավել ներդաշնակեցվեն՝ ապահովելով նախընտրական փուլի և կուսակցության  ընթացիկ գործունեության ֆինանսավորման ամբողջական վերահսկողությունը։
• Բացառել իրավապահ կամ ուժային մարմինների միջամտությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների ձևավորմանը կամ օրինական գործունեությանը
• Ապահովել ընտրական և ընտրություններին առնչվող դատական վեճերի հրատապ լուծումը և բացառել ընտրովի մարմնի գործունեության սահմանափակումը
• Վարչական ռեսուրսի չարաշահման կանխարգելման մեխանիզմները պետք է առավել ուժեղացվեն` ա) քարոզչության ողջ ընթացքում հանրային պաշտոն զբաղեցնող թեկնածուների ամբողջական արձակուրդի, բ) նախընտրական փուլում այլ՝ ոչ ընտրական ժամանակահատվածների համեմատ բյուջետային մուտքերի և ելքերի հավասարակշռությունն ու կանխատեսելիությունն ապահովելու միջոցով
• Կանխել խմբակցությունում կանանց ներկայացվածության բացառումը՝ արգելելով մանդատի փոխանցումը մյուս սեռի թեկնածուին սահմանված նվազագույն քվոտայից պակաս լինելու դեպքում
• Ընտրված ավագանու կողմից կոալիցիա չձևավորելու և համայնքի ղեկավարի թեկնածուի շուրջ քաղաքական համաձայնության չգալու դեպքում՝ ապահովել համայնքի ղեկավարի ընտրությունը քաղաքացիների ուղիղ քվեարկությամբ՝ կարճ ժամանակում երկրորդ փուլի անցկացման միջոցով՝ բացառելով ավագանու գործունեության անհարկի խոչընդոտումը և նոր ընտրությունների կամայական նշանակումը։

Below is the discussion summary:
Essential changes have taken place in the local governance sphere since 2021: the proportional electoral system applies to nearly all communities, and due to unification of communities, there are 71 communities remaining out of 915. The long-term impact of these changes can be assessed only in the context of decentralization of resources and functions. Before that, we can only assess electoral processes, effectiveness of changes, and gaps  in the electoral legislation.
Compulsory and regular nature of elections is one of the main characteristic features of suffrage in a democratic state. This principle assumes foreseeability of election terms which would help competing forces and citizens to understand, assess and formulate mutual expectations. If unification of communities can be assessed as a positive development in the sense of its final goal, in the short term it vaguely reshaped not only communities but also the right to vote and political-civil participation opportunities of residents of these communities.
The new administrative-territorial division of communities became decisive in terms of dates of appointment of elections. Accompanied with introduction of the proportional representation, enlargement encountered resistance through low voter turnout and manifestations of rebellion by participating forces, when alliances and parties were formed around one person, stressing the preference of the majoritarian electoral system.
Application of the proportional electoral system is a complex multi-layer phenomenon whose pros and cons need a deep review.
pros cons
Presumption of political responsibility and institutional capacity of partiesUnpreparedness of parties to act at the local level both in terms of resources and policies
Women’s proportional participationArtificial engagement and arbitrary removal of women
Simplified voting procedureImpossibility to vote for an individual candidate
An opportunity to act as a team, as specified on the electoral list, in a coordinated manner   Subordinating an individual candidate’s rights to the political team
Centralized political fundingInsufficient and disproportionate  funding oversight tools
States with well-established democracy take into account the inevitability of incumbency advantage and meanwhile strive to reduce undesirable manifestations of the advantage, i.e., abuse of administrative resources. During monitoring of the local government elections in Armenia, the Independent Observer Alliance has recorded, many times, that candidates (sometimes also nominated candidates) are appointed as temporary deputy head of the community. This means that incumbency advantage is artificially given to them. Implementation of their powers and public communication means serve as a campaign tool. In the case of the Council of Elders of Yerevan city, we witnessed another strange phenomenon when a person, who was not even an acting mayor, was provided with broad powers and coverage to ensure his initial advantage at the starting stage.
Undue interference of law enforcement and the judicial system is a more problematic and denounced way of using administrative resources in electoral processes. This was recorded in several communities, becoming a direct obstacle to citizens’ expression of will. These interferences contributed to not only factual paralyzation of the work of elective bodies in some communities, but also a general setback of trust in electoral processes. In particular, in the Vanadzor community this interference resulted in distortion of the activity of the elected Council of Elders and the impossibility of electing the head of the community. Moreover, in this case it becomes evident that citizens’ exclusive right to form a local government is subordinated to preferences of the ruling political force.
Priorities of further reforms
• Efforts aimed at oversight of political financing should be more harmonized to ensure full oversight of funding of the pre-election stage and the party’s ongoing activity;
• Exclude interference of law enforcement or security agencies in formation or legal activity of the local government;
• Ensure urgent solution to electoral disputes and judicial disputes related to elections and exclude restriction of elected bodies;
• Mechanisms for preventing abuse of administrative resources must  further be strengthened  through a) full vacation of the candidate holding a public office, b) ensuring balance and foreseeability of budget inputs and outputs during the pre-election stage as compared to other non-election periods;
• Prevent exclusion of women’s representation in the fraction by prohibiting transfer of the mandate to a candidate of a different sex in case of quota less than the established minimum
• In case the elected Council of Elders does not form a coalition and a political consensus is not achieved around a community head candidate, ensure election of the community head through direct voting of citizens by conducting a second stage within a short period of time and excluding undue interference in the activity of the Council of Elders and arbitrary appointment of new elections.