Հայտարարություն Հայաստանի Հանրապետությունում վարժական հավաքների իրականացման գործընթացի վերաբերյալ
Այլ | Գործունեություն | Համատեղ | Հայտարարություններ | Պետական կառույցներ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2022 թվականի սեպտեմբերի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ընդունել է «Վարժական հավաքներ հայտարարելու եւ դրա ապահովման համար ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմինների տրանսպորտային միջոցները ներգրավելու մասին» N 1484-Ն որոշումը, որն ուժի մեջ է մտել հաջորդ օրը:
Նշված որոշման համաձայն`
1. հայտարարվել է պահեստազորի առաջին խմբի առաջին և երկրորդ կարգերում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների վարժական հավաքներ` 2022 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 22-ը
2. վարժական հավաքներին ներգրավվելու է մինչև 3680 քաղաքացու, որոնցից 3310-ը՝ շարքային և կրտսեր ենթասպայական կազմերի, 80-ը` ավագ ենթասպայական կազմի, 290-ը` սպայական կազմի պահեստազորայիններ՝ համազորային, մոտոհրաձգային, կապի, հետախուզական, ինժեներական, հրթիռահրետանային մասնագիտություններով:
3. վարժական հավաքների ապահովման համար 2022 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 22-ը ռազմատրանսպորտային պարտականություններ ունեցող մարմիններից ներգրավվելու է մինչև 320 միավոր տրանսպորտային միջոց՝ համաձայն հավելվածի:
4. սահմանվել է, որ վարժական հավաքները հայտարարվում են պահեստազորայինների ռազմական ունակությունների կատարելագործման, մասնագիտական վերապատրաստման և պատրաստման, բարձրագույն կրթություն ունեցող ենթասպայական կազմից պահեստազորի սպաների պատրաստման, կնքված պայմանագրի համաձայն մարտական հերթապահության ներգրավման նպատակով:
Վերոնշյալ որոշման ընդունումից հետո պահեստազորում հաշվառված անձանցից ահազանգեր են ստացվում բազմաթիվ խնդիրների վերաբերյալ, որոնց մասին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2022 թվականի հոկտեմբերի 4-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ:
Արձանագրում ենք, որ բացի նրանից, որ վարժական հավաքներին ներգրավելու մասին ծանուցագիրը պահեստազորում հաշվառված անձանց տրամադրվում է համապատասխան կարգի խախտմամբ, վերջիններս չեն ենթարկվում նաև օրենքով սահմանված բժշկական հետազոտությունների եւ փորձաքննության, ինչն անթույլատրելի է և ուղղակիորեն խախտում է նշված խմբի անձանց՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված պատշաճ վարչարարության և առողջության պահպանման իրավունքները՝ ի սկզբանե վարժական հավաքներին քաղաքացիներին ներգրավելուն ուղղված վարչարարությունը դարձնելով ոչ իրավաչափ։
Բացի դրանից՝ օրենսդրորեն սահմանված չեն վարժական հավաքներին ներգրավվող քաղաքացիների ընտրության այնպիսի չափանիշներ, որոնք հաշվի կառնվեն նույն մասնագիտության դեպքում քաղաքացիներին վարժական հավաքներին ներգրավելու առաջնահերթությունները, ինչպես օրինակ՝ ընտանեկան դրությունը (երկու եւ ավելի անչափահաս երեխաների, ընտանիքում հաշմանդամություն ունեցող անձանց առկայությունը եւ անձի միակ կերակրողը լինելու փաստը, վարժական հավաքին ներգրավված անձի աշխատանքի բնույթը եւ այլն) և այլ պայմաններ: Նման չափանիշների բացակայությունը կարող է առաջացնել կոռուպցիոն ռիսկեր՝ պայմանավորված անձանց վարժական հավաքին ներգրավելու հայեցողական մոտեցմամբ, ազգակցական կապի առկայությամբ կամ այլ հանգամանքներով:
Գտնում ենք, որ
• Համապատասխան իրավական ակտով պետք է ամրագրվեն վարժական հավաքներում ներգրավվող քաղաքացիների ընտրության առաջնահերթությունները՝ ըստ մասնագիտությունների՝ հաշվի առնելով անձանց ընտանեկան դրությունը, աշխատանքի բնույթը եւ այլ հանգամանքներ:
• Մինչ վերը նշվածն օրենսդրորեն ամրագրելը՝ ներկայումս հայտարարված վարժական հավաքներին ներգրավվող քաղաքացիների ընտրության գործընթացը կազմակերպել՝ ըստ վերոգրյալ սկզբունքների:
«Լակմուս» ԻԱՀԿ
Հայտարարությունը բաց է միանալու համար։ Հայտարարությանը միանալու համար խնդրում ենք ուղարկել ձեր կամ ձեր ներկայացրած կազմակերպության տվյալները communication@hcav.am էլփոստի հասցեին։

Statement regarding the drill call-up in the Republic of Armenia
On 26 September 2022, the Government of the Republic of Armenia made decree N 1484-Ն on “Declaring a drill call-up and engaging transport means of bodies with military transport obligations to ensure the drill call-up”, which entered into force the next day.
According to the aforementioned decree,
• drill call-up of reservist privates, non-commissioned officers and officers of the first and second ranks of the first group of the reserve is declared from 27 September 2022 until 22 November 2022;
• up to 3680 citizens will be involved in the drill call-up, 3310 of whom will be private and junior non-commissioned reservists, 80 will be senior non-commissioned reservists, 290 will be officer reservists with the professions of all-arms, motor-rifle, communication, intelligence, engineering, rocket-artillery;
• according to the annex, up to 320 transportation means will be involved from the bodies with military transportation obligations from 27 September 2022 until 22 November 2022 to ensure the drill call-up;
• it was established that the drill call-up is declared in order to develop military abilities of the reservists, conduct their professional training and ensure professional preparedness, prepare officers out of non-commissioned officers who have higher education, involve in combat duty according to the contract signed.
After issuing the aforementioned decree, those enlisted in the reserve raised various issues, regarding which HCAV made a statement on 4 October 2022.
We hereby record that in addition to the fact that reservists receive the notice on being involved in the drill call-up by violation of the relevant procedure, they also do not undergo medical examinations and expert examinations as prescribed by law, which is inadmissible and directly violates the right of the mentioned group to proper administration and health safeguarded by the RA Constitution, by making illegal the administration aimed at involving citizens in drill call-up at the very outset.
In addition, the legislation does not establish criteria for involving citizens in the drill call-up that would take into account priorities of involving citizens with the same profession, such as family status (two or more underage children, existence of a person with disabilities in the family, the fact of being the sole breadwinner, the nature of the work of the person involved in the gathering, etc.) and other conditions. The lack of such criteria can generate corruption risks conditioned by the arbitrary approach to involving persons in drill call-ups,  kinship or other conditions.
We find that
• A relevant legal act must enshrine priorities in terms of choosing citizens to be involved in the drill call-up according to professions, taking into account their family status, nature of their work and other conditions.
• Before legislatively enshrining the aforementioned, it is necessary to organize the process of choosing the citizens to be involved in the declared drill call-up according to the above-mentioned principles.