Զորակոչիկների իրավունքները շարունակում են խախտվել՝ փոխահատուցումների հարցում պետության ոչ պատշաճ մոտեցման պատճառով
June 2, 2020
2020 թվականի մայիսի 14-ին ՀՔԱՎ գրասենյակը գրությամբ դիմել էր պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին՝ խնդրելով տեղեկություններ այն մասին՝ թե արտակարգ դրության ընթացքում, երբ արգելված է հանրային տրանսպորտի աշխատանքը, պաշտպանության նախարարությունն ինչ միջոցներ է ձեռնարկում զորակոչիկների՝ հաշվառման վայրի զինկոմիսարիատներ հասնելու, ինչպես նաև բուժզննություններ անցնելու ուղղությամբ:
Առիթը զորակոչիկ Ա. Բ.-ի հարազատի՝ ՀՔԱՎ –ին հասցեագրված դիմումն էր, որին  անդրադարձել էինք մեր նախորդ հրապարակումներում, որում նշել էինք, որ ելնելով արտակարգ դրությունից` զորակոչիկների, այդ թվում և` Ա.Բ-ի համար խնդիր է զինկոմիսարիատ, բուժզննության համար բուժհաստատություններ ներկայանալը: Հանրային տրանսպորտի բացակայության պայմաններում ոչ բոլորն են ի վիճակի օգտվելու տաքսի ծառայության մեքենաներից՝ 1 ուղղության համար վճարելով 3000-4000 դրամ: Ավելի վաղ հայտնել էինք նաև անվտանգության կանոնները չպահպանելու վերաբերյալ ահազանգերի մասին, որ ստացվել էին՝ Աբովյանի զինկոմիսարիատի հետ կապված:
Մայիսի 20-ին ՀՔԱՎ գրությանն արձագանքել էր պաշտպանության նախարարության գլխավոր քարտուղարը: Պատասխանում, մասնավորաբար, նշված էր, որ համաձայն կառավարության որոշման՝ 2020 թ. մայիսի 18-ից միջհամայնքային հանրային տրանսպորտի աշխատանքը վերսկսված է, ինչով պայմանավորված էլ՝ զինվորական հաշվառման ու պարտադիր զինծառայության  ենթակա զորակոչիկները կարող են անարգել մեկնել մարզերի ու մայրաքաղաքի բուժկենտրոններ՝ բուժհետազոտությունների:
ՊՆ-ի գլխավոր քարտուղարը միաժամանակ հիշեցրել էր, որ Կառավարության 2018թ.-ի համապատասխան որոշմամբ՝  հիվանդանոցային հետազոտման կամ բուժման ուղեգրվող նախազորակոչային ու զորակոչային տարիքի անձանց ճանապարհածախսը հատուցում է սպասարկող պոլիկլինիկան՝ ըստ  առողջապահության նախարարի սահմանած չափի:
Անգամ հանրային տրանսպորտի աշխատանքի վերսկսկման պարագայում ՀՔԱՎ գրասենյակը չունի տեղեկություններ այն մասին, թե պետությունն ինչ քայլեր է ձեռնարկում՝ այն զորակոչիկների համար անվտանգ  դարձնելու ուղղությամբ, արդյո՞ք պատրաստվում է վերանայել փոխհատուցումների կարգն ու արժանապատիվ փոխհատուցում տրամադրել Ա.Բ.-ին և նրա կարգավիճակում հայտնված այն զորակոչիկներին, ովքեր հնարավորություն չունեն ծանուցման ժամկետներում ներկայանալ զինկոմիսարիատ կամ ապրում են հեռավոր բնակավայրերում ու, երբեմն ոչ իրենց մեղքով, ստիպված են մի քանի անգամ բուժզննության գնալ մայրաքաղաքի տարբեր բուժհաստատություններ:
ՀՔԱՎ գրասենյակի խաղաղասիրական ծրագրերի համակարգող Արմինե Սադիկյանը, որը նաև զինծառայողների իրավունքների հարցերով խորհրդատու-դասընթացավար է, ասում է, որ  խնդիրը վաղուց է  հասունացել. «Երբ զորակոչիկն ըստ ուղեգրի մարզից գնում է մայրաքաղաքի որևէ բժշկական կենտրոն, փոխհատուցվում են միայն մայրաքաղաք հասնելու ծախսերը, իսկ եթե զորակոչիկը, ոչ իր մեղքով, իհարկե, ստիպված է ժամեր անցկացնել բուժհաստատությունում ու նույն օրը չի հասցնում ավարտել բուժզննությունները, կրկին այնտեղ գնալու խնդիր է առաջանում: Ահա այստեղ է, որ զորակոչիկները բախվում են ֆինանսական լուրջ խնդիրների: Բացի այն, որ ուղեգրով տրվող փոխհատուցումները չնչին են ու ոչ համարժեք հաշվարկված ներկա փոխադրումներին՝ զորակոչիկներից շատերն ի վիճակի չեն օգտվել տաքսի ծառայություններից, որովհետև դա լրացուցիչ ֆինանսական բեռ է նրանց ընտանիքների համար՝ հատկապես արտակարգ դրության այս ընթացքում»:
Նշենք, որ իր այս մտահոգությունները ՀՔԱՎ գրասենյակը տարիներ շարունակ բարձրաձայնել է ոլորտին առնչվող իր զեկույցներում: «2018 թ. ձմեռային և 2019 թ. ամառային զորակոչերի ընթացքում զորակոչիկների իրավունքների վիճակի մասին» զեկույցում, մասնավորապես, նշվում է, որ շարունակում է ամբողջովին չլուծված մնալ բուժզննության ներկայանալու համար անհրաժեշտ տրանսպորտային ծախսերի փոխհատուցման խնդիրը: Անգամ այն դեպքերում, երբ տրանսպորտային ծախսերը փոխհատուցվում են՝ չեն բավարարում ուղեգրված բոլոր բուժհաստատություններ հասնելու և տունդարձի համար. «...հեռավոր բնակավայրերից Երևանում բուժզննության ուղեգրված լինելու համար տրամադրվում է տրանսպորտային փոխհատուցում 1 անգամ: Եթե բժշկական հաստատության կամ բժշկի, մասնավորապես՝ մասնագետների՝ տեղում չլինելու, աշխատանքային օրն ավարտվելու կամ անհրաժեշտ սարքավորման բացակայության կամ անսարքության պատճառով, հետազոտությունը չի իրականացվում, նման իրավիճակները հավելյալ ծախսեր են պահանջում քաղաքացուց՝ կրկին վերադառնալու և ներկայանալու համար, բայց այդ դեպքում արդեն  տրանսպորտային ծախսերը չեն փոխհատուցվում»:
Խնդրի վերաբերյալ ՀՔԱՎ գրասենյակը նաև առաջարկներ էր արել. ապահովել հեռավոր բնակավայրերից ուղեգրված զորակոչիկների որակյալ հետազոտությունը հնարավորինս սեղմ ժամկետում՝ նույն օրը, եթե հիվանդության բնույթը չի պահանջում  լրացուցիչ միջոցառումներ, ինչպես նաև բուժհաստատություն ուղեգրվելու պարագայում զորակոչիկներին և նրանց ուղեկցող անձին՝ տրամադրել բավարար ֆինանսական միջոցներ՝ տրանսպորտից օգտվելու, հարկ եղած դեպքում՝ նաև մայրաքաղաքում գիշերակացի ծախսերը հոգալու նպատակով:
Վերստին արձանագրում ենք, որ զորակոչիկների իրավունքները խախտվում են. փոխահատուցումների մասով պետությունը պատշաճ մոտեցում չի ցուցաբերում: Ամառային զորակոչի նախաշեմին խնդիրն առավել հրատապ է, որովհետև չկա երաշխիք, թե արտակարգ դրության պայմաններում, երբ մեծ հավանականություն կա, որ հանրային տրանսպորտի աշխատանքը կրկին կարգելվի, երկրի պաշտպանական գերատեսչությունը ինչ քայլեր է ձեռնարկելու՝ զորակոչիկների տրանսպորտային խնդիրներն ապահովելու ուղղությամբ:
Եթե զորակոչի գործընթացում Ձեր իրավունքները խախտվում են, դիմե՛ք ՀՔԱՎ գրասենյակ՝ հետևյալ կոնտակտներով․

Conscripts’ rights continue being violated as the state has an improper approach in regard to reimbursement matters
On 14 May 2020, HCA Vanadzor sent a note to the Minister of Defense Davit Tonoyan, requesting information in regard to the measures taken during the state of emergency (when  the work of public transport is prohibited) for conscripts to reach military commissariats of their registration address, as well as to undergo a medical examination.
The cause was conscript A.B.’s relative’s application to HCA Vanadzor, which we touched upon in our previous publications. In those publications we mentioned that due to the state of emergency, conscripts, including A.B., have problems reaching military commissariats, and medical institutions to undergo a medical examination. In the absence of public transport, not everyone is able to make use of taxi service cars and pay 3,000-4,000 drams for one way. Earlier we also made a publication in regard to the alarms  on not adhering to safety rules in Abovyan military commissariat.
On May 20, Secretary General of the Ministry of Defense responded to HCA Vanadzor letter. In particular, it was mentioned in the response that according to the Government’s decision, on 18 May 2020, intra-community public transport recommenced working and thus, conscripts subject to military enlistment and compulsory military service can, without any obstacles, go to medical centers of the regions and the capital city to undergo medical examinations.
At the same time, MoD Secretary General reminded that according to the Government’s relevant decision of 2018, the serving polyclinic reimburses the travel expenses of pre-conscription and conscription age persons referred to treatment and medical examination, by the amount established by the Minister of Health.
Even in the condition that public transport recommenced, HCA Vanadzor has no information as to the steps taken by the state to make it safe for conscripts, whether the state is planning to review the procedure of compensations and provide decent compensation to A.B. and other conscripts in his situation, who do not have the possibility to appear in the military commissariats in the time period of the notification or live in far residence places and who, sometimes, not by their fault, have to visit various medical institutions of the capital for a few times to undergo medical examinations.
Armine Sadikyan, Coordinator of Peacebuilding Projects of HCA Vanadzor and also advisor-trainer on servicemen’s rights, says that the problem is long overdue, “When a conscript goes from the region to a medical center in the capital according to the referral, only the expenses of the travel to the capital city are compensated. But if the conscript, not by his fault, of course, has to wait for hours in the medical institution and does not manage to complete the medical examination on the same day, he has to go there once again. And here, conscripts face serious financial problems. Besides the condition that compensations of the referral are little and not proportionate to the current transportation, many conscripts are unable to take a taxi, as it is an additional financial burden on their families, especially during this state of emergency”.
It should be mentioned that for years on end, those concerns were raised in HCA Vanadzor relevant reports concerning the sphere. The report “On the state of the rights of conscripts during winter 2018 and summer 2019 call-ups” particularly mentions that the problem of reimbursement for transport means in order to appear for a medical examination continues remaining completely unsolved. Even in cases when transportation expenses are reimbursed, it does not suffice to reach all the medical institutions, where the conscript is referred, and to return home, “…in case of being referred to Yerevan for a medical examination from remote residence places, transportation expense is provided once. If the examination is not conducted because the doctor, and in particular, the relevant specialists are not in the medical institution, the working day is over, or the necessary equipment is not there or does not work, such situations require additional expenses from the citizen in order to come back. This time, however, transportation expenses are not reimbursed”.
HCA Vanadzor also made recommendations in regard to the problem: to provide quality examination of conscripts referred from remote areas in the shortest possible time,i.e. on the same day, if the nature of the disease does not require additional measures; as well as to provide enough financial means to the conscript and the accompanying person to use transportation means and cover night accomodation in the capital (if necessary) in case of being referred to a medical institution.
Once again we record that conscripts’ rights are violated, as the state does not manifest a proper approach in regard to reimbursement. On the eve of summer call-up, the problem is more urgent, as there is no guarantee what steps will be taken by the Defense Ministry to solve transportation problems of conscripts, especially in the state of emergency, when it is highly likely that public transport be prohibited.
If your rights are violated during the call-up, you can apply to HCA Vanadzor at the following contacts: