ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի դիրքորոշումը «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ Օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ
June 28, 2023
Գործունեություն | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Հրապարակումներ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
2023թ․ մայիսի 5-ին իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում  հանրային քննարկման է դրվել «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։ Նախագծով առաջարկվում է լուծել գործնականում առաջացած մի շարք խնդիրներ, որոնք կապված են վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի վերադասի (կամ) անմիջական ղեկավարի փոփոխության, ինչպես նաև Նախարարի կամ համայնքի ղեկավարի փոփոխության դեպքում, վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի և նախարարի ու համայնքի ղեկավարի տեղակալի՝ համապատասխան պաշտոններում որպես ժամանակավոր պաշտոնակատարներ պաշտոնավարելու կառուցակարգի կիրառման հետ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրևասենյակը դեռևս 2021թ․ սեպտեմբերի 3-ին հրապարակել է դիրքորոշում՝ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերի վերաբերյալ, անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյո՞ք վերադասի կամ անմիջական ղեկավարի փոփոխությունը հանրային ծառայողի ծառայության դադարեցման հիմք սահմանելը համահունչ է աշխատանքի ազատ ընտրության մաս կազմող՝ աշխատանքից ազատելու արգելքի՝ Օրենքի 12-րդ հոդվածում ամրագրված հանրային ծառայության սկզբունքներին, ինչպես նաև ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին ։ Մասնավորապես նշվել է, որ վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի քաղաքական վերադասի (կամ) անմիջական քաղաքական ղեկավարի փոփոխության դեպքում վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի հետ աշխատանքային հարաբերությունների լուծումը միայն նորանշանակ ղեկավարի կամայական, սուբյեկտիվ հայեցողությամբ, առանց օբյեկտիվ հիմքի, համահունչ չէ Օրենքի 12-րդ հոդվածով սահմանված հանրային ծառայության սկզբունքներին, քանի որ հանրային ծառայությունը հիմնվում է արժանիքների և մասնագիտական ընդունակությունների վրա հիմնված գործառույթների կատարման, հանրային ծառայության կայունության և անհիմն միջամտության հիմնարար սկզբունքների վրա, իսկ վերադասի կամ անմիջական ղեկավարի փոփոխությունը հանգեցնում է կամայական միջամտության, պետական կամ հանրային ծառայության անկայունության և հանրային ծառայողի պարտականությունների կամ վարքագծի հետ չկապված պատճառներով ծառայության դադարեցման։ Բացի այդ, պետական համակարգի գործունեությունն ապահովող տարբեր բաղադրատարրերի, այդ թվում՝ հանրային ծառայության կարևորագույն հատկանիշներից է կայունությունը և շարունակականությունը։ Թույլ տալով հանրային ծառայողներին շարունակել արժանիքահեն, կարիերան առաջընթացով բնութագրվող և մասնագիտական գործունեություն պահանջող աշխատանքի իրականացումը նաև հաջորդ կառավարությունների և քաղաքական ուժերի փոփոխության դեպքում՝ ոչ միայն նպաստում է կարողությունների, այլ նաև ինստիտուցիոնալ հիշողության պահպանմանը ։
Հայտնում ենք, որ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերը հակասում են «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 12-րդ հոդվածին, «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասին, Սահմանադրության 57-րդ և 81-րդ հոդվածներին և Եվրոպական սոցիալական խարտիայի 24-րդ հոդվածներին։ Այսպիսով, անհրաժեշտ է վերանայել նշված իրավակարգավորումները՝ դրանք համապատասխանեցնելով ՀՀ Սահմանադրությանը և աշխատանքային իրավունքի պաշտպանության ոլորտում ձևավորված միջազգային իրավական չափանիշներին։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հանրային քննարկման դրված նախագիծը անմիջականորեն վերաբերում է վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի վերադասի (կամ) անմիջական ղեկավարի փոփոխության կառուցակարգի կիրառման հետ կապված հարաբերություններին՝ կրկին ներկայացնում ենք առավել վաղ ներկայացված դիրքորոշումներն ու առաջարկությունները:

On 5 May 2023, the draft law on making amendments to the RA Law on Public Service was put for public discussion in the unified website for draft legal acts. The draft proposes to solve a number of issues that emerge in practice with respect to the use of mechanisms of temporary tenure of the deputy employee holding an administrative position and deputy minister or deputy community head in case of the change of the superior or immediate manager of the person holding the administrative position, as well as change of the Minister or the community head.
Back on 3 September 2021, HCAV published its position regarding part 2 and part 3 of Article 6 of the RA Law on Public Service, addressing the issue whether determining the change of a superior official or the immediate manager as grounds for terminating the service of a public servant is in line with the public service principles of the dismissal prohibition – a component of free choice of employment – as enshrined in Article 12 of the Law, as well as international obligations undertaken by the RA. In particular, it was noted that termination of employment relations with a person holding an administrative position in case of change of that person’s political superior or immediate manager solely at the arbitrary, subjective discretion of the newly appointed manager, without objective grounds, is not in line with the public service principles established under Article 12 of the Law, since public service is based on performance of functions based on merits and professional competencies, fundamental values of public service stability and exclusion of ungrounded interference, while change of the superior official or direct manager leads to arbitrary interference, instability of state or public service and termination of service for reasons unrelated to the public servant’s obligations or conduct. In addition, stability and sustainability is one of the essential features of various components (including public service) ensuring the state system. If public servants are allowed to continue value-based work characterized by career progress and requirements of professional activity also during the rule of the next government or in case of changes in political forces, it not only contributes to maintenance of capacities, but also institutional memory.
We hereby record that part 2 and part 3 of Article 6 of the Law on Public Service contradict Article 12 of the Law on Public Service, part 2 of Article 6 of the Law on Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings, Article 57 and Article 81 of the Constitution, and Article 24 of the European Social Charter. Thus, it is necessary to review the mentioned legal regulations by making them in line with the RA Constitution and international legal standards in terms of labor rights.
Taking into account the condition that the draft put for public discussion concerns the relations related to the use of the mechanism of change of the superior official or immediate manager of a person holding an administrative tenure, we hereby present our previous positions and proposals.