ՈՒՂԵՑՈՒՅՑ ՀՀ-ում բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիների համար
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Սեփական
ՀՀ-ում բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքների և ազատության սահմանափակման ժամանակ հնարավոր գործողությունների
ՈՒՂԵՑՈՒՅՑ
Եթե Դուք Հայաստանի Հանրապետությունում ժամանակավոր կամ մշտական բնակություն հաստատած օտարերկրյա քաղաքացի եք, քաղաքացիություն չունեցող անձ կամ փախստական, ապա անհրաժեշտ է հիշել, որ ՀՀ-ն Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Եվրոպական կոնվենցիայի անդամ պետություն է, ՀՀ-ում գործում են Կոնվենցիայից բխող հիմնարար դրույթները, ուստի իրավունքի կամ ազատության սահմանափակման ցանկացած դեպքում ՀՀ-ում գործող երաշխիքների ուժով՝
1 Որևէ այլ պետության իրավասու մարմնի ներկայացուցիչ, անգամ եթե վերջինս ներկայացնում է ձեր քաղաքացիության պետությունը (դիցուք՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը, Բելառուսի Հանրապետությունը և այլն), իրավունք չունի մոտենալՁեզ, պահաջնել փաստաթղթեր, ՀՀ-ում ունեցած կարգավիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ կամ առավել ևս՝ փորձել սահմանափակել Ձեր իրավունքներն ու ազատությունները ՀՀ-ում․
Նման դեպքերում Դուք կարող եք իրականացնել հետևյալ իրավաչափ գործողությունները՝
• Պահանջել, որ Ձեզ մոտեցած ոստիկանը և/կամ ուժային մարմնի աշխատակիցը ներկայանա և ցույց տա ինքնությունը և աշխատանքային կարգավիճակը հավաստող փաստաթուղթ։
• Ֆիքսել, նկարել, հավաքագրել Ձեզ մոտեցած աշխատակցի արտաքինը, վերջինիս տվյալները, պաշտոնը, կարգավիճակը և այլ տեղեկություններ։
• Նկարահանել Ձեզ հետ տեղի ունեցող ամբողջ գործընթացն ու տեսագրությունը անհապաղ տարածել Ձեր սոցիալական էջերում կամ ուղարկել/տրամադրել Ձեր հարազատներին՝ հետագա հրապարակման նպատակով։
• Չենթարկվել այլ պետությունների իրավասու մարմինների ներկայացուցիչների կողմից առաջադրված որևէ պահանջի կամ հրահանգի, անգամ եթե վերջիններս ներկայացնում են Ձեր քաղաքացիության պետությունը։ Հիշե՛ք, որ գտնվելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, Դուք գտնվում եք բացառապես ՀՀ իրավազորության և պաշտպանության ներքո, միաժամանակ՝ միայն ՀՀ իրավասու մարմինների ներկայացուցիչները կարող են օրենքով սահմանված թույլատրելի միջոցների կիրառել։
• Այլ պետության իրավասու մարմինների աշխատակիցների կողմից Ձեր հանդեպ դրսևորած ցանկացած ոտնձգության պարագայում անհապաղ դիմել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ իրավապաշտպան կազմակերպությանը՝ թեժ գծի հետևյալ հեռախոսահամարներով՝
094-04-22-68
• Անհապաղ դիմել ՀՀ իրավասու մարմիններին և/կամ ոստիկանության մոտակա բաժանմունք։
• Չվախենալ, չտրվել սադրանքներին և սպառնալիքներին, անհրաժեշտության դեպքում դիմել նաև տարածքում գտնվող անձանց օգնությանն ու հիշել, որ այլազգի որևէ պաշտոնատար անձ, պետական մարմին կամ քաղաքացի չունի Ձեր հանդեպ ՀՀ տարածքում ներգործություն դրսևորելու որևէ իրավունք կամ իրավական հնարավորություն։
2 Իսկ եթե Ձեզ մոտեցել են ՀՀ իրավասու մարմինների աշխատակիցները, ապա դուք իրավունք ունեք՝
• Պահանջել, որ Ձեզ անհապաղ տրամադրվի լիցենզավորված թարգմանիչ։
• Պահանջել, որ լիցենզավորված թարգմանչի միջոցով Ձեզ հասկանալի լեզվով ներկայացվեն այն պատճառները, որոնց հիմքով Ձեզ կանգնեցրել են և/կամ ցանկանում են սահմանափակել Ձեր ազատությունը ՝ բերման ենթարկելով, ձերբակալելով և այլն
• Ձերբակալման դեպքում օգտվել Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով մեղադրյալին վերապահված իրավունքներից․
• Ձերբակալման դեպքում անհապաղ և անվճար ստանալ Ձեր իրավունքների մասին գրավոր ծանուցում և պարզաբանում․
• Ծանոթանալ այն փաստաթղթերին կամ նյութերին, որոնք անմիջականորեն առնչվում են Ձեր իրավունքներին և ազատություններին․
• Օգտվել զանգի Ձեր իրավունքից և պահանջել, որ Ձեր կողմից ընտրված մարդը տեղեկանա Ձեր գտնվելու վայրի և կարգավիճակի մասին․
• Ձեր ընտրությամբ ունենալ պաշտպան կամ պաշտպանվել ինքնուրույն, իսկ պաշտպանի ծառայության դիմաց վճարելու միջոցներ չունենալու դեպքում դուք իրավունք ունեց ստանալ պետական միջոցների հաշվին նշանակված պաշտպան․
• Պահպանել լռություն կամ տալ ցուցմունք, այդ թվում՝ պաշտպանի ներկայությամբ.
• Խորհրդապահական կարգով (կոնֆիդենցիալ), անարգել տեսակցել Ձեր պաշտպանի հետ՝ առանց տեսակցությունների սահմանափակման․
Միաժամանակ հիշեք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը՝
• Ի տարբերություն միջազգային ագրեսոր ճանաչված  Ռուսաստանի Դաշնության, Եվրոպական կոնվենցիայի անդամ պետություն է։ Կոնվենցիայի դրույթները ՀՀ իրավական համակարգի կարևոր մասն են կազմում և ՀՀ-ում՝
-Որևէ այլ պետության ուժային մարմնի ներկայացուցիչ Ձեզ մոտենալու, առավել ևս Ձեր իրավունքները սահմանափակելու իրավասություն չունի՛,
-իսկ ՀՀ ոստիկանության և/կամ ուժային այլ մարմինների ներկայացուցիչների կողմից մարդու իրավունքների ու ազատությունների սահմանափակումները ՀՀ-ում թույլատրելի են միայն օրենքով նախատեսված դեպքերում, կարգով և սահմաններում:
* Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հայտնում է, որ բոլոր այն օտարերկրյա քաղաքացիները կամ քաղաքացիություն չունեցող անձինք, ովքեր այժմ գտնվում են ՀՀ-ում և ունեն ՀՀ իրավասու մարմինների կամ իրենց քաղաքացիության պետության իրավասու մարմինների կողմից ՀՀ-ում հետապնդվելու խնդիրներ, կարող են դիմել Կազմակերպությանը՝ համապատասխան անվճար իրավական աջակցություն ստանալու համար։ Նշված անձինք իրավական օգնություն ստանալու նպատակով կարող են զանգահարել կազմակերպության իրավաբաններին՝ ստորև նշված համարներով

GUIDE on possible actions during restriction of rights and freedoms of foreign citizens residing in the Republic of Armenia
April 19, 2024
Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Legal Support | Legal Support | Publications | Own
If you are a foreign citizen, a stateless person or a refugee who permanently or temporarily resides in the Republic of Armenia, it is necessary to remember that the Republic of Armenia (hereinafter referred to as “the RA”) is a member state to the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, thus the fundamental provisions of the Convention apply in Armenia. Therefore, in any case of restriction of rights or freedoms, by virtue of the guarantees in force in the Republic of Armenia,
1․ Representatives of a competent authority of any other state, even if they represent the state of your citizenship (e.g. Russian Federation, Republic of Belarus, etc.) do not have the right to come up to you, demand documents, information on your status in the Republic of Armenia or attempt to restrict your rights and freedoms in the RA.
If the above-mentioned happens, you can take the following lawful activities:
• Demand from the police officer and/or law enforcement officer to introduce themselves and show an ID or a document certifying their position.
• Fix, take a photo of and collect information about the appearance of the officer who approached you, their data, position, status and other information.
• Video record the whole process taking place and immediately post the recording on your social network pages or send/provide it to your relatives with the purpose of publishing it later.
• Not to obey any demand or instruction/order issued by representatives of competent authorities of other states, even if they represent the state of your citizenship. Since, when in the Republic of Armenia, you are exclusively under the jurisdiction and protection of the RA; at the same time, only representatives of the RA competent bodies can have the authority to apply to you measures permitted by law.
• In case of any harassment manifested against you by representatives of competent bodies of other states, immediately apply to the human rights organization Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor at the following hotline numbers
• Immediately apply to the RA competent bodies and/or nearest Police department.
• Not to be afraid, give in to provocations and threats; if necessary, ask for help from those around you and remember that no foreign official, state body or citizen has the right or legal opportunity to take action against you in the RA territory.
2․ In case representatives of the RA competent authorities approach you, you have the right to
• demand that a licensed translator be provided to you immediately;
• demand that reasons why they stopped you and/or want to restrict your freedom (by apprehending, detaining, etc.) be presented to you by the licensed translator in a language you understand;
• in case of detention, exercise the rights established for the accused by the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia;
• in case of detention, immediately receive a complimentary written notification and clarification about your rights;
• familiarize yourself with the documents or materials directly related to your rights and freedoms;
• exercise your right to make a phone call and demand that the person of your choice be informed about your whereabouts and status;
• choose to have a defense attorney or defend yourself, and have a defense attorney appointed at the expense of state budget in case of not having financial means to pay for the defense attorney’s service;
• keep silent or give a testimony, including in the presence of the defense attorney;
• see your defense attorney confidentially and without any limitations on the number of meetings.
At the same time, remember that the Republic of Armenia
• is a member state to the European Convention unlike other states, for instance, the Russian Federation, internationally recognized as an aggressor.The Convention provisions are an integral part of the RA legal system. In addition, in the RA
-no law enforcement representative of a different state has the right to approach you or restrict your rights,
-and restrictions of human rights and freedoms by RA Police and/or other law enforcement representatives in the RA are permissible only in cases, manner and framework established by law.
* Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor hereby also states that all foreign citizens or stateless persons, who are currently in Armenia and face issues related to prosecution by the RA competent bodies or competent bodies of the state of their citizenship in the RA, can apply to the Organization to get free legal aid. The mentioned individuals can call HCAV lawyers at