ՀՀ վարչապետը կատարեց ՀՀ վարչական դատարանի որոշումը
Աշխատանքային իրավունքներ | Գործունեություն | Ընթացիկ հայտարարություններ | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Հաջողության պատմություններ | Նորություններ | Ռազմավարական գործեր
2023թ․ դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ վարչապետ Ն․ Փաշինյանի որոշմամբ, հիմքում՝ Վերաքննիչ վարչական դատարանի թիվ ՎԴ/9814/05/2 վճիռը, Նանե Ասատրյանը վերականգնվեց Վայոց ձորի մարզպետի տեղակալի պաշտոնում։
Հիշեցնենք, որ 2021 թ.-ի  հուլիսին  Վայոց Ձորի մարզպետի տեղակալ Նանե Ասատրյանը ազատվել էր աշխատանքից։ Աշխատանքից ազատվելիս Նանե Ասատրյանը գտնվում էր հղիության 7-րդ ամսում:
Ն․Ասատրյանն իր իրավունքների պաշտպանության համար դիմել էր ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ: «Արժանապատիվ աշխատանք հիմա՛» ծրագրի շրջանակներում, հանձին իրավաբան Տիրուհի Վարդանյանի, ՀՔԱՎ-ը ստանձնել էր Ասատրյանի իրավունքների պաշտպանությունը և դիմել ՀՀ վարչական դատարան, քանի որ խախտվել էին միջազգային պայմանագրերով, ՀՀ ներպետական օրենսդրությամբ երաշխավորված աշխատող կանանց մայրության պաշտպանվածության և աշխատանքի իրավունքները:
ՀՀ վարչական դատարանի 03.03.2022 թվականի վճռով հայցը մերժվել էր: Վճռի դեմ ներկայացվել էր վերաքննիչ բողոք, որը ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանի 03.03.2023 թվականի որոշմամբ բավարարվել է: Վերաքննիչ վարչական դատարանը որոշում է կայացրել Նանե Ասատրյանին աշխատանքի վերականգնելու և չաշխատած ժամանակահատվածի համար վճարման ենթակա աշխատավարձը վճարելու մասին:
Ներկայացվող գործի նշանակությունը ոչ միայն սոսկ Ն․Ասատրյանի աշխատանքային խախտված իրավունքի վերականգնումն է, այլև  փաստը, որ ՀՀ վարչապետը կատարեց  Վերաքննիչ վարչական դատարանի որոշումը։ Սա իրապես եզակի դեպք է ՀՀ անկախության ողջ պատմության մեջ, երբ կառավարության ղեկավարը կատարում է դատարանի որոշումը։
Նանե Ասատրյանի իրավունքների պաշտպանության համար ՀՔԱՎ-ի կողմից  նախաձեռնած բոլոր մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ստորև՝

The RA Prime Minister executed the RA Administrative Court ruling
On 6 December 2023, according to the RA Prime Minister’s decision issued based on the Administrative Court ruling N AC/9814/05/2,  Nane Asatryan was reinstated in the position of Vayots Dzor Deputy Governor.
In July 2021, Vayots Dzor Deputy Governor Nane Asatryan was dismissed. At that point Nane Asatryan was 7 months into pregnancy.
N. Asatryan applied to HCA Vanadzor requesting to protect her rights. In the frame of Decent Work Now project, HCA Vanadzor, represented by Tiruhi Vardanyan, undertook to protect Asatryan’s rights and applied to the RA Administrative Court, as working women’s right to maternity protection and labor rights safeguarded under international agreements and the RA domestic legislation were violated
The application was rejected by judgment of the RA Administrative Court on 03.03.2022. The judgment was appealed, and the appeal was upheld by the RA Administrative Court of Appeal judgment of 03.03.2023. The Administrative Court of Appeal ruled to reinstate Nane Asatryan in her position and pay the amount of salary subject to be paid for the period of idleness
The importance of this case lies not only in the restoration of N. Asatryan’s violated labor right, but also the fact that the RA Prime Minister executed the decision of the Administrative Court of Appeal. This is indeed a rare case throughout the history of the RA independence, when the Government head implements a court ruling.
Below you can find links to publications on HCAV work aimed at protecting Nane Asatryan’s rights:
• Former Deputy Governor dismissed during her pregnancy is fighting for her rights
• The Appeal Court made a decision on reinstatement of Nane Asatryan in the position of Deputy Governor of Vayots Dzor and payment of the salary subject to be paid for the period of idleness
• 2-year-long court case aimed at restoring violated labor rights of Vayots Dzor Deputy Governor Nane Asatryan was completed successfully