Հակառակ նախարարի հայտարարություններին՝ Քրեակատարողական ծառայությունը չի կարողանում ապահովել ՔԿՀ-ներում դատապարտյալների անվտանգությունը
October 31, 2018
ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունը 2018 թ. օգոստոսի 7-ին հերթական անգամ հրաժարվել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ դատապարտյալ Ա. Ի.-ին տեղափոխել «Արթիկ» ՔԿՀ՝ պատճառաբանելով, թե վերջինս թշնամական հարաբերություններ ունի «Արթիկ» ՔԿՀ մի շարք դատապարտյալների հետ, և անվտանգության խնդիրներ կառաջանան:
Բայց թե կոնկրետ ում հետ և ինչպիսի խնդիրներ կան, ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունը չի մեկնաբանում:
Մինչդեռ դատապարտյալ Ա. Ի.-ի կինը, որն այդ հարցով դիմել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ, պնդում է, որ դատապարտյալը «Արթիկ» ՔԿՀ որևէ դատապարտյալի հետ թշնամական հարաբերություններ չունի, անվտանգության խնդիր առավել ևս չկա:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2018թ. սեպտեմբերի 6-ին դիմել է ՀՀ Արդարադատության նախարարություն՝ Քրեակատարողական ծառայության կայացրած որոշումները համապատասխան պատճառաբանություններով ներկայացնելու հարցով: Նախարարին ուղղված գրության մեջ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը նշել է, որ դատապարտյալ Ա. Ի.-ին այլ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելը մերժելու որոշման մեջ չի հստակեցվում, թե կոնկրետ որ դատապարտյալների հետ և ինչպիսի խնդիրներ ունի Ա. Ի-ն, չի մեկնաբանվում նաև, թե որոնք են այդ թշնամական հարաբերությունների պատճառները:
Նախարարին ուղղված գրությամբ շեշտել ենք նաև, որ եթե անգամ առկա են թշնամական հարաբերություններ ու դրանից բխող անվտանգության խնդիրներ, ապա յուրաքանչյուր քրեակատարողական հիմնարկ ունի համապատասխան միջոցներ, մարդկային և նյութական ռեսուրսներ՝ պատշաճ ձևով դատապարտյալի անվտանգությունն ապահովելու համար:
2018թ. սեպտեմբերի 26-ին թվագրված գրությամբ ՀՀ ԱՆ Քրեակատարողական ծառայության պետի առաջին տեղակալ Մ. Միքայելյանը կրկին նույնաբովանդակ պատասխան է տվել այն մասին, որ Ա. Ի.-ն լարված միջանձնային հարաբերություններ ունի մի շարք դատապարտյալների հետ, և վերջինիս անվտանգության ապահովման նկատառումներով ներկայումս հնարավոր չէ նրա տեղափոխությունը «Արթիկ» ՔԿՀ:
Նկատենք, որ Քրեակատարողական ծառայությունը կրկին վերացական պատասխան է տվել և փաստացի շրջանցել է դիմումի բուն հարցը՝ որոշումների պատճառաբանական մասն ապահովելու վերաբերյալ՝ կրկին տալով չպատճառաբանված պատասխան:
Լարված հարաբերութուններ ունենալու հիմնավորմամբ դատապարտյալի տեղափոխումը մերժելը հակասում է նախարար Ա. Զեյնալյանի այն հայտարարություններին, թե ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում իրավիճակը փոխվել է. վերացել է բանտախցի եւ մահճակալի համար գումարի գանձումը, կալանավորներին թղթախաղի մեջ պարտադրված ներքաշելու գործընթացը, «զոն նայողներ» այլևս չկան:
Դատելով Քրեակատարողական ծառայության տված պատասխաններից՝ կարելի է ենթադրել, որ նախարարի հայտարարություններն իրականությանը չեն համապատասխանում, և որ «Արթիկ» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող անձանց նկատմամբ բացակայում է վերահսկողությունը և ՀՀ ԱՆ ՔԿԾ-ն չի կարողանում ապահովել «Արթիկ» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող անձանց անվտանգությունը։
Այսօր՝ 2018թ. հոկտեմբերի 31-ին, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակն այս հարցով կրկին դիմել է ՀՀ արդարադատության նախարար Ա. Զեյնալյանին:

In contrast to the Minister’s announcements, the Penitentiary Service cannot ensure the safety of convicts in penitentiary institutions
On August 7, 2018, the RA Ministry of Justice Penitentiary Service once again refused to transfer ‘Nubarashen’ penitentiary institution’s convict A.I. to ‘Artik’ penitentiary institution, reasoning that the latter has hostile relations with a number of convicts of ‘Artik’ penitentiary institution and hence security problems will arise.
However, the RA Ministry of Justice Penitentiary Service does not comment as to what problems there are and with whom they are connected.
Meanwhile, convict A. I.’s wife, who has applied to Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor with this question, claims that the convict does not have hostile relationship with any of the ‘Artik’ penitentiary institution’s convicts, and therefore there might not be any security problems.
On September 6, 2018, HCA Vanadzor applied to the RA Ministry of Justice with the question of presenting Penitentiary Service decisions with respective arguments. In the letter to the Minister, HCA Vanadzor mentioned, that in the decision of refusing to transfer convict A.I. to another penitentiary institution, it is not clarified as to what problems A.I. had and with which convicts exactly they were, moreover, the reasons for these hostile relations are also not explained.
In the letter addressed to the Minister, we also emphasized that even if there are hostile relations and ensuing security problems, each penitentiary institution has corresponding measures, human and material resources to properly ensure the safety of convicts.
In the letter dated September 26, 2018, the RA Ministry of Justice Penitentiary Service first deputy head M. Mikayelyan again replied with a similar content, stating that A.I. had tense interpersonal relations with a number of convicts and currently it was impossible to transfer him to ‘Artik’ penitentiary institution for the sake of ensuring A.I.’s safety.
It should be noted that the Penitentiary Service again gave an abstract answer and by giving an ungrounded answer, actually evaded the application’s main question of providing arguments on the decisions.
Refusing to transfer convicts on the grounds of having tense relationship contradicts minister A. Zeynalyan’s statements that the situation in the RA penitentiary institutions has changed – charges for the cell and bed, urging prisoners to get involved in card games have been abolished and there are no ‘zone supervisors’ anymore.
Judging from the responses given by the Penitentiary Service, it can be assumed that the Minister’s announcements do not correspond to reality and that there is no control over persons serving sentences in ‘Artik’ penitentiary institution and the RA Ministry of Justice Penitentiary Service can not provide safety of persons serving sentence in ‘Artik’ penitentiary institution.
Today, on October 31, 2018, HCA Vanadzor again applied to the RA Minister of Justice A. Zeynalyan with this question.