«Նյութական միջոցների տրամադրում հոգեբուժական հաստատություններին» ծրագրի շրջանակում ՀՔԱՎ-ը նյութական միջոցներ տրամադրեց ՀՀ հոգեբուժական 7 հաստատության
May 10, 2021
COVID-19 | Գործունեություն | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Նորություններ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Նիդեռլանդների Հելսինկյան կոմիտեի ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող «Նյութական միջոցների տրամադրում հոգեբուժական հաստատություններին» ծրագրի շրջանակում Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ընդհանուր առմամբ 7800 հատ ձեռնոց, 19600 հատ դիմակ, ևս 110 հատ KN95 տեսակի դիմակ, 101 լիտր ախտահանող նյութ տրամադրեց ՀՀ հոգեբուժական 7 հաստատության։ 1-ական համակարգիչ տրամադրվեց նաև 5 հաստատության և ևս մեկ հաստատության բաժանմունքի՝ համացանցի հասանելիություն։
Այս ծրագրի շրջանակում նյութական միջոցներ են տրամադրվել Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոնին, Ավան հոգեկան առողջության կենտրոնինՀոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնին և Լոռու մարզային հոգենյարդաբանական դիսպանսերին, Արմաշի առողջության կենտրոնին ու Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնին, Սյունիքի մարզային նյարդահոգեբուժական դիսպանսերին։
Հաստատությունների ու նյութական միջոցների քանակի ու տեսակի ընտրությունը կատարվել է նախնական կարիքի գնահատման արդյունքում։

In the frame of the project “Provision of material means to psychiatric institutions”, HCA Vanadzor provided material means to 7 psychiatric institutions of the Republic of Armenia
May 10, 2021
COVID-19 | Activities | Publications | Human Rights in the State of Emergency | News | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
In the frame of the project “Provision of material means to psychiatric institutions”, implemented with the financial support of the Netherlands Helsinki Committee, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office provided a total of 7800 gloves, 19600 masks, 110 KN95 masks, 101 liters of disinfectants to 7 psychiatric institutions of the Republic of Armenia. 5 institutions received one computer each and a department of one institution was also provided with internet access.
In the frame of this project, material means have been provided to Gyumri Mental Health Center, Avan Mental Health Center, National Center for Mental Health Care and Lori Regional Psychiatric-Neurological Dispensary, Armash Health Center and Sevan Mental Health Center, Syunik Regional Neuro-Psychiatric Dispensary.
Selection of institutions, as well as the quantity and type of the material means was made as a result of initial needs assessment.