Զորակոչիկներին հորդորում են առողջական վիճակի հետազոտությունները անցնել վճարովի հիմունքներով
ՀՀ կառավարության որոշմամբ 2023 թվականի ամառային զորակոչը հայտարարվել է ապրիլի 17-ից մինչև հուլիսի 31-ը ներառյալ։
Զորակոչի շրջանակներում մինչ օրս Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ է դիմել 16 զորակոչիկ, որոնց մեծ մասի՝ 67 %-ի հիմնական խնդիրը կապված է առողջական վիճակի հետազոտությունների ոչ պատշաճ իրականացման հետ։
Ինչպես նախորդ տարիներին, այժմ ևս զորակոչիկները դիմում են այլ խնդիրներով ևս, մասնավորապես՝ ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության տարածքային ստորաբաժանումների և բժշկական հաստատությունների կողմից իրենց առողջական վիճակի հետազոտության վերաբերյալ փաստաթղթերի չտրամադրման, ՀՀ կառավարության 2018 թ. ապրիլի 12-ի N-404-Ն որոշմամբ սահմանված պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության տարկետման հիմքերի վերաբերյալ խորհրդատվության և այլ հարցերով։
2023 թ.  ամառային զորակոչին, առաջին անգամ, բացի նշված խնդիրներից, Կազմակերպությունը ստանում է ահազանգեր նաև այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության տարածքային ստորաբաժանումների բժշկական հանձնաժողովները զորակոչիկներին հետազոտությունների ուղեգրելու համար «բավարար հիմնավոր չեն համարում» նրանց գանգատները և հորդորում են անցնել բժշկական հետազոտություններ սեփական ֆինանսական միջոցներով։ Նշված հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա որոշում է կայացվում զորակոչիկներին բժշկական հետազոտության ուղեգրելու անհրաժեշտության վերաբերյալ։
Որոշ դեպքերում զորակոչիկները սեփական միջոցներով հետազոտություններ անցնելուց հետո տարածքային ստորաբաժանումների կողմից ուղեգրվում են հետազոտությունների նույն բժշկական հաստատություններ։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը նման մոտեցումը համարում է անընդունելի, քանի որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածը սահմանում է, որ քաղաքացիներին զինվորական հաշվառման վերցնելու, պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի, ներառյալ` զորահավաքային զորակոչի, պայմանագրային զինվորական ծառայության և վարժական հավաքի ներգրավելու դեպքերում քաղաքացիների հետազոտումը, փորձաքննությունը և բուժումը կատարվում են առաջնահերթ ու անվճար` պետության երաշխավորած բժշկական օգնության և սպասարկման շրջանակներում»։
Կազմակերպությունը մշտապես բարձրաձայնել է Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի կողմից որոշում կայացնելիս զորակոչիկների սեփական միջոցներով անցած բժշկական հետազոտությունների արդյունքները հաշվի առնելու կարևորությունը, սակայն քաղաքացիներին վճարովի հետազոտություններ անցնելու պարտադրանքը կամ ցուցումները ակնհայտորեն հակասում են օրենսդրությամբ սահմանված կարգին։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը  շարունակում է անվճար իրավական աջակցություն տրամադրել ինչպես զորակոչիկներին, այնպես էլ զինծառայողներին, պահեստազորում հաշվառված անձանց և նրանց հարազատներին։
Անվճար իրավական աջակցություն ստանալու համար կարող եք դիմել ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի Պաշտպանության և անվտանգության բնագավառի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության բաժնի համակարգող Նազելի Մովսեսյանին՝

Conscripts called on to undergo paid health examinations
Based on the RA Government’s decision, summer 2023 call-up is conducted from April 17 till July 31 included.
During the call-up, 16 conscripts have applied to Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor so far, and the main problem of the majority of them (67%) is related to improper health examinations.
This year, as in past years, conscripts have been applying with other problems, such as the Territorial Divisions of the RA MoD Conscription and Mobilization Service and medical institutions not providing documents on their health examination, consultation regarding grounds for deferral from compulsory military service as established under the RA Government’s decision N 404-N of 12 April 2018, etc.
For the first time, during summer 2023 call-up, in addition to the mentioned problems, the Organization has received information that the medical commission of Territorial Divisions of the RA MoD Conscription and Mobilization Service do not consider conscripts’ complaints as “sufficient grounds” to refer them to examinations and call on them to undergo medical examinations with their own financial means. Based on the results of these examinations, they make a decision regarding the need to refer the conscripts to medical examinations.
In some cases, after undergoing medical examinations with their own financial means, conscripts are referred by territorial subdivisions to undergo examinations in the same medical institutions.
HCAV considers such an approach inadmissible, since Article 17 of the RA Law on Military Service and Status of Servicemen establishes that in case of enlisting citizens for military service, call-up for compulsory military service, including mobilization call-up, engagement of citizens in contractual military service and training gatherings, expert medical examination and treatment are provided as a priority and free of charge in the frame of state-guaranteed medical aid and service.
The Organization has always voiced the importance of the Central Medical Commission taking into account the results of medical examinations that conscripts undergo with their own financial means, however, forcing or instructing citizens to undergo paid examinations obviously contradicts the procedure established by legislation.
HCAV continues providing free legal support to conscripts and military servicemen, as well as persons registered in the reserve and their relatives.
If you need free legal support, you can apply to Nazeli Movsesyan, Coordinator of the Department of Oversight of Defence and Security Sector, at: