Դեկտեմբերի 7: ԱՀ/ԼՂ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանը հաստատել է գերության մեջ գտնվող ավելի քիչ անձանց անուններ, քան հայկական կողմը ապացույցներ ունի
ՀՀ ՄԻՊ-ը հայտարարել է, որ զինծառայողների դիերի անարգանքի և գերեվարված անձանց նկատմամբ խոշտանգումներն ու անմարդկային վերաբերմունքը պատերազմական հանցագործություններ են: Նա անդրադարձել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության հայտարարությանը, թե հայկական կողմի զինծառայողների դիերի անարգանքի և գերեվարված անձանց նկատմամբ խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի մասին ադրբեջանական զինված ուժերին վերագրվող տեսանյութերի մեծ մասը կեղծ է։ Արման Թաթոյանը նաև վերահաստատել է, որ ՀՀ Կառավարությունը պետք է սկսի իրական արդյունքին միտված աշխատանք գերիների ու անհետ կորածների հարցերով։
Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող անձանց վերադարձն ու զոհվածների մարմինների փոխանցումը ՀՀ ՄԻՊ-ի ու Հայաստանում ներկայացված դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների հետ հանդիպման առանցքում ևս եղել է։
Ավելի վաղ ՄԻՊ-ը Հայաստանում Լիտվայի դեսպանի հետ հանդիպմանն իր եզրահանգումներն էր ներկայացրել՝ նշելով, որ Ադրբեջանի իշխանություններն արհեստական ձգձգում են գերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակման գործընթացը:
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանն ավարտել է պատերազմի ընթացքում հայ գերիների՝ զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ադրբեջանական վայրագությունների վերաբերյալ ապացույցների հետազոտման ու իրավական ձևակերպումների հերթական փուլը: Ադրբեջանական զինված ուժերի խոշտանգումներն ու դաժանությունները, անմարդկային վերաբերմունքը մեծ ծավալի են, առկա են պատերազմական հանցագործությունների ակնհայտ հատկանիշներ՝ էթնիկ ատելության շարժառիթներով:
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը տեղեկացրել է, որ ԱՀ/ԼՂ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանի հետ ավարտել են էթնիկ հայ գերիների ու զոհվածների մարմինների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունների, վայրագությունների վերաբերյալ 5-րդ փակ զեկույցը: Այն 5-րդն է՝ միայն խոշտանգումների ու դաժանությունների հարցերով և վերաբերում է նոյեմբերի 19-ից դեկտեմբերի 2-ն ընկած ժամանակահատվածին: Սկսվել են նաև 6-րդ զեկույցի պատրաստման աշխատանքները:
ԱՀ/ԼՂ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը ԶԼՄ-ների հետ զրույցում ասել է, շուրջ 40.000 անձ մնացել է անօթևան։ Մի մասը զավթված տարածքների բնակիչներ են, մյուս մասը՝ հանձնված բնակավայրերի: Նախնական տվյալներով՝ պատերազմի հետևանքով զոհվել է 55 և վիրավորվել 163 քաղաքացիական անձ:
ՀՀ ՄԻՊ-ը ՀՀ այրվածքաբանության ազգային կենտրոնում ձեռք է բերել նոր ապացույցներ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախում/ԼՂ քիմիական տարրեր (հնարավոր է՝ սպիտակ ֆոսֆոր) պարունակող զանգվածային ոչնչացման զինատեսակի կիրառության վերաբերյալ: Ըստ մասնագետ բժիշկների՝ կիրառված զինատեսակներից արտանետված նյութերը շնչուղիներով օրգանիզմ ներթափանցելու դեպքում առաջանում է ներքին օրգանների ախտահարում, ինչը կարող է հանգեցնել առողջության երկարատև քայքայման, ընդհուպ՝ մահվան:
ՄԻԵԴ-ը բավարարել է հայկական կողմից 13 գերիների մասով Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցի կիրառումը: Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն՝ նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Կառավարության դիմումի հիման վրա Ադրբեջանը ՄԻԵԴ-ին առաջին անգամ տրամադրել է մանրամասն տեղեկություն Ադրբեջանում պահվող մի շարք ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ:  ՄԻԵԴ-ը սահմանել է ժամկետ՝ մինչև դեկտեմբերի 11-ը՝ Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթեր և լուսանկարներ տրամադրելու համար:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչը  հայտնել է, որ ՄԱԿ-ը պատրաստ է աշխատել Ռուսաստանի հետ՝ ԼՂ-ում մարդասիրական կարիքների ծավալի համատեղ գնահատման համար:
ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը, աջակցելով երեխաների կրթության շարունակակությանը, տեղեկացնում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության օրերին վնասվել է ավելի քան 73 դպրոց և 14 մանկապարտեզ, 38. 815 աշակերտ մնացել առանց կրթության և կայուն ու անվտանգ միջավայրի:
ԱՀ/ԼՂ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 5-ին իր ֆեյսբուքյան էջում նշել է, որ Ադրբեջանն այս պահի դրությամբ հաստատել է գերության մեջ գտնվող ավելի քիչ անձանց անուններ, քան իրենց ապացույցներն են ցույց տալիս:
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը, հղում անելով ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակին, հայտնել է, որ թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմերը գերիների ցուցակները փոխանցել են Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին։  Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ավինյանն ընդունել է ԿԽՄԿ պատվիրակությանը և գերիների փոխանակման գործընթացում հայկական կողմն առաջարկում է կիրառել «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքը: Առաջարկվել է նաև ստեղծել մեխանիզմորով նոր գերիների հայտնաբերման պարագայում կողմերից յուրաքանչյուրը պարտավորվում է առանց նախապայմանների ետ վերադարձնել նրանց: Տիգրան Ավինյանը գերիների փոխանակման, անհետ կորածների ու զոհվածների դիերի հայտնաբերման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների վերաբերող հարցեր է քննարկել նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակությանը՝ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Մարտին Շյուպի գլխավորությամբ:
Human Rights Watch-ն էլ իր հերթական զեկույցում արձանագրել է, որ ադրբեջանական ուժերը գերեվարել են բազմաթիվ էթնիկ հայ զինվորականների: Ըստ զեկույցի՝ հայ գերիները ենթարկվել են բռնության ու նվաստացման: Այդ մասին վկայում են տեսանյութերը, որոնք հոկտեմբերից լայնորեն տարածվել են սոցիալական ցանցերում: Human Rights Watch-ը հատուկ նշում է արել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը հայ գերիների նկատմամբ կիրառել են հարկադրանք՝ ունենալով նրանց նվաստացնելու դիտավորություն:

December 7. The Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan says that Azerbaijan has confirmed the names of fewer captives than the Armenian side’s evidence shows
The RA Human Rights Defender reported that abuse of servicemen’s corpses , torture and inhumane treatment of persons taken captive are war crimes. He touched upon the statement by Prosecutor General’s Office of Azerbaijan that the majority of video materials ascribed to the Azerbaijani armed forces and showing abuse, torture and inhumane treatment of the Armenian side’s servicemen’s corpses is false. Arman Tatoyan also reaffirmed that the RA Government must start work aimed at real results on the issues of captives and missing persons.
The return of persons held captive in Azerbaijan and the transfer of the bodies of those killed was also the focus of the meeting of the RA Human Rights Ombudsman and heads of diplomatic missions and international organizations represented in Armenia.
Earlier, during the meeting with the Ambassador of Lithuania to Armenia, the Human Rights Defender presented his conclusions, noting that the Azerbaijani authorities were artificially delaying the process of exchange of captives and bodies of those killed.
The RA Human Rights Defender completed yet another stage of examination and legal formulations of evidence showing Azerbaijani atrocities against Armenian captives, i.e., servicemen and civilians. Torture, cruelties and inhuman treatment by the Azerbaijani armed forces are of great volumes, there are obvious features of war crimes with motives of ethnic hatred.
The RA Human Rights Defender Arman Tatoyan reported that together with the Republic of Artsakh/NK Ombudsman Artak Beglaryan, they had finished the 5th closed report on atrocities committed by the Azerbaijani armed forces against captured ethnic Armenians and bodies.
It is the 5th report covering only torture and cruelty and refers to the period from November 19-December 2. They have already started preparation of the 6th report.
In his conversation with the mass media, the Republic of Artsakh/NK Ombudsman Artak Beglaryan said that around 40,000 persons were left homeless. A part of them were residents of captured territories, and the other part were residents of settlements that were handed over. According to the preliminary data, as a result of the war, 55 civilians were killed and 163 civilians were wounded.
In the National Burn Center, the RA Human Rights Defender obtained new evidence on the use of mass destruction weapon containing chemical elements (possibly white phosphorus) by the Azerbaijani armed forces in Artsakh/NK. According to specialized doctors, if materials emitted from the used weapon enter the organism through the respiratory tract, they cause lesion of internal organs, which can lead to a long-term deterioration of health, even death.
The European Court of Human Rights upheld the application of the Armenian side to apply an interim measure against Azerbaijan regarding the 13 captives. The European Court claimed from the Azerbaijani Government documented information on the fact of their captivity, location, conditions where they are held and medical service.
The representative of Armenia before the ECHR reported that based on the RA Government’s application, for the first time Azerbaijan provided the ECHR with detailed information on a number of prisoners of war and civilians held in Azerbaijan. The ECHR set December 11 as the deadline for the provision of medical documents and photos of POWs and civilians held in Azerbaijan.
The UN Secretary General’s representative reported that the UN is ready to work with Russia to jointly assess the volume of humanitarian needs in NK.
Supporting the continuity of children’s education, UNICEF reports that during the Nagorno Karabakh conflict days, over 73 schools and 14 kindergartens were damaged and 38,815 pupils were left longing for school, a sense of stability and safety.
On December 5, the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan made a post on his Facebook page that “Azerbaijan has so far confirmed the names of fewer detainees than our indisputable evidence shows”.
Referring to the Office of the RA Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, the Armenian Unified Infocenter reported that both the Armenian and the Azerbaijani sides provided the International Committee of Red Cross with the lists of captives. Earlier, it was reported that Avinyan received the delegation of the ICRC and the Armenian side suggests applying the “all for all” principle in exchanging the war prisoners. It is also proposed to set up a mechanism under which each side should undertake to repatriate the newly identified prisoners without preconditions. Tigran Avinyan also discussed matters concerning the works aimed at exchange of POWs and finding missing persons and those killed with the delegation of the International Committee of the Red Cross headed by Martin Schüepp, Regional Director for Europe and Central Asia.
Human Rights Watch recorded in its report that the Azerbaijani forces have captured numerous ethnic Armenian servicemen. According to the report, Armenian POWs were subjected to violence and humiliation. This is evidenced by videos widely circulating in social networks since October. Human Rights Watch specially noted that the Azerbaijani armed forces compelled the Armenian POWs  with the apparent intent to humiliate.
See also: November 23. As of November 22, 350 Armenian servicemen’s corpses had been found or exchanged