Վարչապետին կամ Կառավարությանը ենթակա մարմինների և դրանց պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև մարզպետների վարչական ակտերի, գործողությունների կամ անգործությունը վարչական վերադասության կարգով բողոքարկելու վերաբերյալ օրենսդրական առաջարկություն
July 7, 2020
2020 թվականի հունվարի 21-ին ընդունվել է ««Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» 2018 թվականի մարտի 23-ի ՀՕ-260-Ն օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքը, որով սահմանվել է, որ «Վարչապետին կամ Կառավարությանը սույն օրենքով նախատեսված ենթակա մարմինների և դրանց պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև մարզպետների վարչական ակտերը, գործողությունները կամ անգործությունը կարող են բողոքարկվել ակտն ընդունած մարմնին կամ դատական կարգով»[1]։
Իրականացված օրենսդրական փոփոխությունը խնդրահարույց է անձի իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության տեսանկյունից։
Վերադասության կարգով բողոքարկումը կամ վերանայումը հնարավորություն է տալիս արտադատական միջոցով վերացնել վարչական ակտն ընդունած մարմնի կողմից թույլ տրված խախտումները և դրանով իսկ նպաստում օրինականության և համաչափության սկզբունքների պահպանմանը։ Վերադասության կարգով բողոքարկման իրավունքի ինստիտուտը ստեղծում է հավասարակշռություն անձի և պետություն միջև փոխհարաբերություններում՝ դրանով իսկ խթանելով հասարակության մասնակցությունը իշխանության կողմից իրականացվող գործընթացներին և արդյունավետ փոխհարաբերակցությունը։
ՀՀ սահմանադրական դատարանը թիվ ՍԴՈ-719 որոշմամբ արտահայտել է  իրավական դիրքորոշում առ այն, որ «բողոքարկման ինստիտուտի ողջ տրամաբանությունը` ընդհանրապես, և արդարադատության համակարգի ներսում՝ մասնավորապես, հանգում է նրան, որ մի օղակի ապօրինի վարքագծի վիճարկումը հասցեագրված լինի բացառապես վերադաս ատյանին: Այս տրամաբանությամբ է կառուցված ՀՀ արդարադատական համակարգի ներսում բողոքարկման ողջ մեխանիզմը»: ՀՀ սահմանադրական դատարանի նշված դիրքորոշման վերլուծությունից պարզ է դառնում, որ ցանկացած պարագայում, անկախ նրանից գործ ունենք դատական, թե վարչական մարմնի կայացրած ակտի հետ, բողոքարկման ինստիտուտի արդյունավետության մասին կարող ենք խոսել այն ժամանակ, երբ բողոքի հասցեատեր սուբյեկտը վերադաս մարմինն է։
ՀՀ Սահմանադրության 75-րդ հոդվածի պահանջն է, որ հիմնական իրավունքները և ազատությունները կարգավորելիս՝ օրենքները սահմանեն այդ իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ իրականացման համար անհրաժեշտ կազմակերպական կառուցակարգեր և ընթացակարգեր: Հետևաբար, այս տեսանկյունից ՀՀ սահմանադրական դատարանը կարևորում է ոչ միայն իրավունքի իրացման կարգի օրենքով նախատեսման փաստը սոսկ, այլև նման կարգի արդյունավետությունը, այսինքն՝ օրենքի նորմերում բովանդակվող իրավակարգավորիչ այնպիսի միջոցների, ձևերի առկայությունը և դրանց գործադրման հնարավորությունը, որոնք կերաշխավորեն սահմանադրորեն կանխորոշված նպատակի լիարժեք իրացումը՝ կոնկրետ դեպքում հաշվի առնելով նաև Սահմանադրության 78, 79, 80 և 81-րդ հոդվածների պահանջները[2]:
Քաղաքացիների համար պետական ​​մարմինների որոշումների վերանայման հնարավորության սահմանումը կարևոր տարր է ինչպես ժամանակակից ժողովրդավարական հասարակության, այնպես էլ լավ/բարեխիղճ կառավարման համար: Դատարաններին դիմելը և վարչական ակտերի դատական կարգով ​​վերանայումը պետության էական տարրերն են, որոնք հիմնված են օրենքի գերակայության և իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի վրա[3]: Իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության միջոցների տեսանկյունից դատական պաշտպանության իրավունքը՝ որպես կոնվենցիոն իրավունք, առավել արդյունավետ միջոց է համարվում: ՀՀ սահմանադրական դատարանը ՍԴՈ-871 որոշմամբ ընդգծել է, որ միջազգային իրավունքի սկզբունքների և նորմերի իրավակարգավորման ուղղվածության ուսումնասիրությունը վկայում է այն մասին, որ վերջիններս մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության եղանակների առնչությամբ նախապատվությունը տալիս են իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության դատական կարգին` որպես առավել արդյունավետ միջոցի՝ որոշ դեպքերում չբացառելով իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության արտադատական կարգը։ Այնուամենայնիվ, վերանայման այլ ուղիներ, որոնք ավելի արագ, մատչելի (մեծ ծախսեր չպահանջող) և պակաս ձևական են, հավասարապես կարևոր են ֆիզիկական անձանց համար, մասնավորապես` ներքին պետական ​​(կամ վարչական) վերանայումներ, որոնք իրականացվում են հենց պետական ​​կառավարման մարմինների կողմից[4]:
Դատարան դիմելու իրավունքի իրացման համար կարող է նախատեսվել իրավունքների պաշտպանության արտադատական միջոցների պարտադիր սպառման պայման։ Եթե ուսումնասիրենք մինչդատական վարույթի նկատմամբ հսկողության ձևերը և քննարկվող խնդիրը տեղափոխենք քրեական արդարադատության ոլորտ, ապա անհրաժեշտ է արձանագրել ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի մոտեցումը, որի համաձայն՝ «որպես մինչդատական վարույթի նկատմամբ հետագա դատական վերահսկողության կառուցակարգի գործադրման նախապայման՝ դատախազական հսկողության սահմանումը պայմանավորված է անձի իրավունքների և ազատությունների անօրինական կամ անհամաչափ սահմանափակումները հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում և արդյունավետ վերացնելու օրենսդրի կամքով: Բացի այդ, մինչդատական վարույթի օրինականության երաշխավորմանն ուղղված հսկողական և վերահսկողական տվյալ միջոցների զուգակցումը հետապնդում է մեկ այլ իրավաչափ նպատակ. անձանց շահերի քրեաիրավական պաշտպանությունն իրականացնելով արտադատական կառուցակարգի գործադրմամբ՝ հնարավորինս սահմանափակել դատական գործիքակազմի ներգրավումը և զերծ մնալ ավելորդ հանրային-իրավական միջոցների վատնումից»:
Այսպիսով, արդյունավետ արտադատական կառուցակարգերի նախատեսումը կարող է լուծել դատարանների ծանրաբեռնվածության խնդիրը և բարենպաստ պայմաններ ստեղծել մարդու իրավունքների պաշտպանության համար։
Ամրագրելով դատական պաշտպանության իրավունքի առանցքային նշանակությունը, սահմանադրական և միջազգային նորմերով ճանաչումը, այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ է արձանագրել ներպետական և միջազգային ատյանների  մոտեցումը, որի համաձայն՝ իրավունքների պաշտպանության արտադատարանական միջոցներն էական նշանակություն ունեն խախտումները սկզբնական փուլում արձանագրելու և վերացնելու գործում։ Այդ նպատակին հասնելու համար իրավունքների պաշտպանության արտադատարանական միջոցները պետք է լինեն արդյունավետ, մատչելի և նպաստեն լավ/բարեխիղճ կառավարմանը (good governance)։
Փոփոխություն և լրացում նախատեսող օրենսդրական ակտի կարգավորման պայմաններում ստեղծվում է մի իրավիճակ, որ Վարչապետին կամ Կառավարությանը ենթակա մարմինների և դրանց պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև մարզպետների վարչական ակտերը, գործողությունները կամ անգործությունը վիճարկելու վարույթով գործը քննելու և որոշում է կայացնելու նույն վարչական մարմինը, ինչը հակասում է ՀՀ սահմանադրական դատարանի թիվ ՍԴՈ-719 որոշմամբ սահմանված բողոքարկման ինստիտուտի էությանը և տրամաբանությանը, բողոքարկման ինստիտուտի կենսական և կարևորագույն բաղադրատարր կազմող աստիճանակարգության սկզբունքին: Ավելին՝ նախատեսվող իրավակարգավորման արդյունքում չի ապահովվում արդյունավետության և օբյեկտիվության լրացուցիչ երաշխիքը, քանի որ վերադաս վարչական մարմնի առկայության պայմաններում վարչական ակտը վերանայում է այդ ակտն ընդունած մարմինը: Արդյո՞ք հնարավոր է ակնկալել օբյեկտիվություն և անկողմնակալություն վարչական մարմնի կողմից իր իսկ կայացրած վարչական ակտի վերանայման հարցում։ Նման իրավակարգավորման պարագայում՝ միանշանակ բացակայելու է առնվազն ակնողմնակալության օբյեկտիվ չափորոշիչը, այն է՝ այդ հարցում ողջամիտ կասկածները բացառող բավարար երաշխիքների առկայությունը[5]:
«Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ վարչարարության համաչափությունը նշանակում է, որ վարչարարությունը պետք է ուղղված լինի ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենքներով հետապնդվող նպատակին, և դրան հասնելու միջոցները պետք է լինեն պիտանի, անհրաժեշտ և չափավոր[6]։ ՀՀ Սահմանադրության 78-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Հիմնական իրավունքների և ազատությունների սահմանափակման համար ընտրված միջոցները պետք է պիտանի և անհրաժեշտ լինեն Սահմանադրությամբ սահմանված նպատակին հասնելու համար: Սահմանափակման համար ընտրված միջոցները պետք է համարժեք լինեն սահմանափակվող հիմնական իրավունքի և ազատության նշանակությանը»:
Միջամտությունը իրավունքին պետք է լինի անհրաժեշտ ժողովրդավարական հասարակության մեջ: Որպեսզի միջամտությունն անհրաժեշտ լինի, այն պետք է բավարարի անհապաղ սոցիալական անհրաժեշտության պահանջը, միևնույն ժամանակ համաչափ լինի հետապնդվող օրինական նպատակին[7]. սա նշանակում է, որ միջամտությունը պետք է հիմնված լինի արդարացված պատճառների վրա, որոնք և՛ տեղին են, և՛ բավարար[8]: Համաչափության սկզբունքը հատկապես կարևոր է[9], քանի որ հետապնդվող օրինական նպատակի համար օգտագործված միջոցների համաչափությունը ժողովրդավարական հասարակության հետևանք է[10]։ Այս հայեցակարգը հատկապես կարևոր է մարդու իրավունքներից ժամանակավոր կամ մշտական շեղումների առումով։[11]
Վերադասության կարգով բողոքարկման իրավունքն ապահովում է հավասարակշռություն քաղաքացու և պետաիշխանական լիազորություններով օժտված մարմնի միջև։ Սահմանելով բողոքարկման երկու տեսակ՝ թույլ է տրվում  համաչափության սկզբունքի խախտում, քանի որ վերադասությամբ բողոքարկման կարգը հակակշիռ բնույթ է կրում՝ թույլ չտալով վարչական մարմնին կայացնելու կամայական և անօրինական ակտեր։ Ինչպես նաև անօրինական գործողություններ կատարած կամ անգործություն ցուցաբերած մարմինը (կամ պաշտոնատար անձը) իր իսկ դեմ բերված բողոքը չի կարող  պատշաճ քննել։ Վերադասության կարգով բողոքի քննության վերացումը հակասում է պատշաճ վարչարարության իրավունքի էությանը[12]՝ ստեղծելով իրական վտանգներ անձի՝ վարչական մարմինների կողմից իրեն առնչվող գործերի անաչառ, արդարացի և ողջամիտ ժամկետում քննության իրավունքի իրացման հարցում։
«Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին»  ՀՀ օրենքով սահմանվում է նաև վարչական բողոք բերելու հիմքը և կարգը։ Մասնավորապես՝ զուգորդվող վարչական ակտերի միջամտող դրույթները, ինչպես նաև վարչական մարմնի գործողությունը կամ անգործությունը կարող են բողոքարկվել անձանց կողմից (իրենց իրավունքների պաշտպանության նպատակով) դատական և վարչական կարգով (վարչական բողոքը ներկայացվում է ակտն ընդունած մարմին կամ վերադաս մարմին)[13]։
Ակներև է, որ առաջանում է անհամապատասխանություն (որոշակիության սկզբունքի խախտում[14]) երկու օրենքների կարգավորումների միջև, ինչի արդյունքում չի կարող պատշաճ իրացվել արդյունավետ պաշտպանության միջոց ունենալու իրավունքը։
ՀՀ սահմանադրական դատարանը մի շարք որոշումներով անդրադարձել է իրավական որոշակիության սկզբունքին, նշելով՝ «… իրավական որոշակիության տեսանկյունից օրենսդրության  մեջ օգտագործվող հասկացությունները պետք է լինեն հստակ, որոշակի և չհանգեցնեն տարաբնույթ մեկնաբանությունների կամ շփոթության[15]»: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նշել է, որ «օրենքի կանխատեսելիության, հստակության և որոշակիության սկզբունքի երաշխավորումը կոչված է կանխելու կամայականության վտանգը[16]», հետևաբար «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին»  ՀՀ օրենքի 70-րդ հոդվածի և «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» ՀՀ օրենքի 7․1 հոդվածի միջև առաջանում է հակասություն առ այն, որ Վարչապետին կամ Կառավարությանը ենթակա մարմինների և դրանց պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև մարզպետների վարչական ակտերը, գործողությունները կամ անգործությունը մի օրենքով կարող է բողոքարկվել նաև վերադասության կարգով, իսկ մյուս օրենքով՝ միայն դատական կամ տվյալ մարմնին դիմելով։ Անհասկանալի է նաև իրավակիրառ պրակտիկայի այսպիսի ներդրումը իրավաչափության տեսանկյունից, քանի որ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին կամ նախարարություններին ենթակա մարմիներին վերադասության կարգով բողոք ներկայացնելու կարգը պահպանված է[17]։ Նման պարագայում անընդունելի է անձի իրավունքները սահմանափակող նորմ կիրառել այն դեպքում, երբ նմանատիպ այլ դեպքերում կիրառվում է այլ կարգ։
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ առաջարկում ենք «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» ՀՀ օրենքի 7․1-րդ հոդվածի 1-ին մասում «ակտը ընդունած մարմին» բառերը փոխարինել «վերադաս վարչական մարմին» բառերով։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը օրենսդրական առաջարկությունը ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողով և ՀՀ արդարադատության նախարարություն։
[1] Հասանելի է՝ https://www.arlis.am/DocumentView.aspx?docid=138719
[2] Տե՛ս ՀՀ սահմանադրական դատարանի 2018թ․ ՍԴՈ-1420 որոշումը, կ․4.3:
[3] THE ADMINISTRATION AND YOU. A handbook Principles of administrative law concerning relations between individuals and public authorities, Council of Europe, 2018, p. 47.
[5] Gautrin and others v. France, ՄԻԵԴ-ի 1998թ. մայիսի 20-ի գործը, կետ 56։
[6] Տես՝ «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի»  մասին ՀՀ  օրենք, հոդված  8։
[7] ECtHR, 26 March 1979, Sunday Times v. the United Kingdom, Series A No. 30, § 62; 24 Nov. 1986, Gillow v. the United Kingdom, Series A No. 109, § 55.
[8] ECtHR, 22 Oct. 1981, Dudgeon v. the United Kingdom, Series A No. 45, § 51 s.
[9] ECtHR, 26 May 1993, Brannigan and Mc Bride v. the United Kingdom, Series A No. 258-B, § 32.
[10] ECtHR, 7 Dec. 1976, Handyside v. the United Kingdom, Series A No. 24 § 49.
[11] https://www.echr.coe.int/LibraryDocs/DG2/HRFILES/DG2-EN-HRFILES-01(2005).pdf
[12] Տե՛ս ՀՀ Սահմանադրության 50-րդ հոդվածը։
[13] Տե՛ս «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի»  մասին ՀՀ օրենք, գլուխ 10, հոդվածներ 69-րդ և 70-րդ։
[14] Հիմնական իրավունքները և ազատությունները սահմանափակելիս օրենքները պետք է սահմանեն այդ սահմանափակումների հիմքերը և ծավալը, լինեն բավարար չափով որոշակի, որպեսզի այդ իրավունքների և ազատությունների կրողները և հասցեատերերն ի վիճակի լինեն դրսևորելու համապատասխան վարքագիծ:

Legislative proposal on appealing to a superior administrative body the administrative acts, actions or inaction of bodies and their officials subject to the Prime Minister or to the Government, as well as governors
On 21 January 2020, RA Law “On making an amendment and an addendum to the RA Law HO-260-N “On state administration system bodies”of 23 March 2018” was adopted. The adopted Law provided that “Administrative acts, actions or inaction of bodies and their officials subject to the Prime Minister or Government as provided for by this law, as well as governors, may be appealed to the body who adopted the act or in a judicial procedure”[1].
The implemented legislative amendment is problematic in terms of effective protection of an individual’s rights.
Appeal to a superior body or the relevant review makes it possible to eliminate the violations made by the body who adopted the administrative act and thus, contributes to observation of principles of legality and proportionality. The institute of appealing to a superior body creates balance in person-state relations and thus promotes the participation of society in processes implemented by the authorities, and effective correlation.
In DCC-719 decision, the RA Constitutional Court expressed a legal position that “the logic of the institute of appealing in general, and inside the system of justice in particular, entails that the litigation of illegal conduct of one circle be addressed exclusively to a superior instance. The whole mechanism of appealing of the RA justice system is built on this logic”. The analysis of the mentioned position of the RA Constitutional Court makes it clear that in any circumstance, irrespective of the fact whether we deal with a judicial act or an act made by an administrative body, we can speak about the effectiveness of the institute of appeal, when the appeal is addressed to a superior body.
Article 75 of the RA Constitution requires that when regulating basic rights and freedoms, laws shall define organisational mechanisms and procedures necessary for effective exercise of these rights and freedoms. Therefore, the RA Constitutional Court considers it important not only to ensure that the law provides for the procedure of implementation of the right, but also the effectiveness of such a procedure, that is, the availability of such law-regulating measures, forms and the possibility of their enactment, which guarantee the full implementation of the constitutionally determined goal, in a particular case taking into account also the requirements of Articles 78, 79, 80 and 81 of the Constitution[2].
Defining the possibility of reviewing decisions of state bodies on citizens is an important element both for modern democratic society, as well as for good/conscientious governance. Appeals to the courts and judicial review of administrative acts are essential elements of a state governed by the rule of law and the separation of powers [3]. In terms of means of protection of rights and freedoms, the right to judicial protection, as a Convention right, is considered as a more effective means. In DCC-871 decision, RA Constitutional Court stresses that the study of the direction of legal regulation of principles and norms of international law indicates that in relation to the ways of protecting an individual’s and a citizen’s fundamental rights and freedoms, they give preference to the judicial procedure of protecting rights and freedoms as a more effective means, not excluding extra-judicial procedure of protecting rights and freedoms in certain cases. However, other avenues of review, which are quicker, cheaper and less formal are equally important for individuals, namely internal (or administrative) reviews undertaken by the public authority [4].
Expiration of extra-judicial means can be defined as a compulsory requirement for the implementation of the right to apply to court. If we study ways of control over pretrial proceedings and transfer the problem under discussion to the sphere of criminal justice, the approach of the RA Court of Cassation should be recorded. According to the above-mentioned approach, “as a precondition for the realization of the mechanism of further judicial supervision over pretrial proceedings, establishment of prosecutorial control is related to the legislator’s will to eliminate illegal or disproportional restrictions of a person’s rights and freedoms in the shortest possible time and effectively. Besides, combination of these control and supervision measures aimed at guaranteeing the legality of pretrial proceedings pursues another legitimate goal: to limit the involvement of judicial toolkit as much as possible and to avoid unnecessary public-legal measures by implementing criminal legal protection of persons’ interests through extrajudicial mechanisms”.
Thus, envisaging effective extrajudicial mechanisms can solve the issue of overload of courts and create favorable conditions for the protection of human rights.
Enshrining the crucial importance of the right to judicial protection, as well as its recognition in constitutional and international norms, it is still necessary to record the approach of domestic and international instances, according to which, extrajudicial means of protection of rights are essential in terms of recording and eliminating violations in the initial stage. To reach that aim, extrajudicial means of protection of rights must be effective and accessible and must contribute to good governance
In the regulation of the act envisaging an amendment and an addendum, a situation is created, according to which, the case proceedings of litigation of administrative acts, actions or inaction by bodies (and their officials) subject to the Prime Minister or the Government, as well as by governors, shall be investigated and a relevant decision shall be made by the same administrative body. This contradicts the essence and logic, as well as the vital and most important principle of hierarchy of the institute of appeal as defined RA Constitutional Court in the decision DCC-719. Moreover, as a result of the envisaged legal regulation, additional guarantee of effectiveness and objectivity is not ensured, since in the conditions of the existence of a superior administrative body, the administrative act is reviewed by the body which adopted that very act. Is it possible to expect objectivity and impartiality when an administrative body reviews an administrative act adopted by itself? In the condition of such a legal regulation, there will definitely be a lack of at least the objective criterion of impartiality, i.e. sufficient guarantees eliminating reasonable doubts in that matter[5].
According to RA Law “On fundamentals of administration and administrative proceedings”, proportionality of administration means that administration shall pursue the aims set by the Constitution and laws of the Republic of Armenia, and the means for achieving these aims shall be suitable, necessary and moderate [6]. According to Article 78 of the RA Constitution, “The means chosen for restricting basic rights and freedoms must be suitable and necessary for achievement of the objective prescribed by the Constitution. The means chosen for restriction must be commensurate to the significance of the basic right or freedom being restricted”.
The interference in the right must be necessary in a democratic society. For the interference to be necessary, it must meet the requirement of urgent social need, and at the same time be proportional to the legal aim pursued [7]. This means that the interference must be based on justified reasons, which shall be both appropriate and sufficient [8]. The principle of proportionality is particularly important [9], as the proportionality of means employed in relation to the legitimate aim pursued is the corollary of a democratic society [10]. This concept is especially important with regard to human rights derogations, whether the latter are temporary or permanent[11].
The right to appeal to a superior body ensures a balance in the relations between a citizen and the body carrying state governing powers. By defining two types of appeal, a violation of the principle of proportionality occurs, since the procedure of appealing to a superior body has a counterbalance nature by not allowing the administrative body to make arbitrary and illegal acts. Also, the body (or the official) that took illegal actions or manifested inaction cannot properly examine the appeal brought against them. Elimination of the examination of an appeal made to a superior body contradicts the essence of the right to proper administrative action [12] , creating legal risks in terms of the exercise of a person’s right to have cases related to him/her investigated impartially, fairly and in a reasonable timeframe by administrative bodies.
RA Law “On fundamentals of administration and administrative proceedings” also provides for the ground and the procedure of making an administrative appeal. In particular, the interfering provisions of related administrative acts, as well as the action or inaction of an administrative body may be appealed by persons (for the purpose of protection of their rights) in administrative or judicial procedure (the administrative appeal shall be made to the body who adopted the act or to a superior body)[13]․
It is obvious that there is discrepancy (a violation of the principle of certainty [14]) between the regulations of the two laws, as a result of which the right to an effective remedy cannot be effectively exercised.
The RA Constitutional Court has touched upon the principle of legal certainty in a number of decisions, “…in terms of legal certainty, the concepts used in the Constitution must be precise, definite and must not lead to different interpretations or confusion[15]”. The European Court of Human Rights mentioned that “guarantee of the predictability, precision and certainty of law is aimed at preventing the risk of arbitrariness” [16]. Therefore, there is a contradiction between Article 70 of the RA Law “On fundamentals of administration and administrative proceedings” and Article 7.1 of the RA Law “On State administration system bodies”. And the contradiction is that according to one law, administrative acts, action or inaction of bodies subject to the Prime Minister or the Government and the officials of the mentioned bodies, as well as governors, may be appealed also to a superior body, and according to the other law, they can be appealed only in a judicial procedure or by applying to that body. In terms of legality, introduction of such law enforcement practice is also incomprehensible, as the procedure of appealing to bodies subject to local self-government bodies or ministries (as to superior bodies) is maintained [17]․ In such a condition it is inadmissible to use a norm restricting a person’s rights in case when in other similar cases another procedure is applied.
Based on the aforementioned, we propose to replace the phrase “the body who adopted the act” with “superior administrative body” in the first part of Article 7.1 of the RA Law “On state administration system bodies”.
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor presented the legislative proposal to the RA National Assembly and RA Ministry of Justice.