Առողջական խնդիրներ ունեցող զինծառայողը վաղաժամ զորացրվել է՝ ավելի բարդացած խնդիրներով
Առողջության պաշտպանվածության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Նորություններ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Առողջական խնդիրներով զորակոչված, ապա Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի աջակցության արդյունքում զինծառայության ընթացքում երկու անգամ վիրահատված զինծառայող Արմեն Թադևոսյանը զորակոչվելուց ամիսներ անց վաղաժամ զորացրվել է:
Արմեն Թադևոսյանը բազմաթիվ առողջական խնդիրներով զինծառայությանը պիտանի էր ճանաչվել և զորակոչվել 2018թ. ամառային զորակոչի ընթացքում և զորակոչվելուց հետո տեղափոխվել հոսպիտալ: Չնայած նրան, որ ըստ բժշկական փաստաթղթերի՝ Արմեն Թադևոսյանի առողջական խնդիրները հրատապ լուծման կարիք ունեին, ըստ հոր հայտնած տվյալների, նրա հետազոտությունները կրել են ձևական բնույթ, և ընդամենը ցուցվել էր պլանային վիրահատություն՝ հրատապ լուծման փոխարեն:
Ընդհանուր տվյալների ուսումնասիրությունից պարզվել էր, որ առկա են ձախ շրջանի երակային համակարգի պաթոլոգիաներ. առկա է արյան շրջանառության և օրգանների կամ վերջույթների ֆունկցիաների առնվազն չափավոր արտահայտված խանգարում, իսկ որոշակի հետազոտությունների արդյունքում արձանագրվել էր առողջական վիճակի վատթարացում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի դիմելուց հետո 2018թ. հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին զինծառայողը 2 անգամ վիրահատվել է՝ նախ ձախակողմյան վարիկոցելեի կապակցությամբ, ապա աջ ստորին վերջույթի վարիկոզ լայնացած երակների վիրահատական հեռացում է կատարվել:
2019 թ.-ի փետրվարին որոշում է կայացվել Արմեն Թադևոսյանին վաղաժամ զորացրելու մասին: Վերջինս ճանաչվել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայությանը:
Հիշեցնենք, որ դեպքի մասին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը տեղեկացել էր 2018թ. սեպտեմբերի 19-ին armtimes.com լրատվական կայքից:

The serviceman who had health problems was discharged ahead of time with even more complicated problems
Right to Protection of Health | Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | News | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
Armen Tadevosyan – who had health problems - was conscripted and later operated on twice during the military service due to the support of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor. Months after the conscription, he was discharged ahead of time.
Armen Tadevosyan, who had many health problems, was recognized fit for military service and conscripted during summer 2018 call-up, after which he was taken to hospital. Despite the fact that according to medical documents Armen Tadevosyan’s health problems need urgent solutions, as the new data show, his medical examinations were of formal nature and instead of urgent solution, a scheduled operation was instructed.
The study of the general data shows that there are pathologies of the left ventricle – there is at least moderately expressed disorder of functions of extremities or organs and blood circulation. Moreover, as a result of some examinations, deterioration of health was recorded.
During October and November, 2018, after HCA Vanadzor applied to the RA Minister of Defense, the serviceman was operated on twice. The first operation was performed on the left side varicocele, the second operation was performed to remove varicose veins of the right lower extremity.
In February, 2019, a decision was made to discharge Armen Tadevosyan ahead of time. He was recognized unfit for military service.