Զանգվածային լրատվության միջոցներով թմրամիջոց գործածող անձանց, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը և թմրամիջոցներին առնչվող այլ հրապարակումների մշտադիտարկման արդյունքները․ 2018-2019 թթ.
August 12, 2020
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | ԶԼՄ մշտադիտարկում | Խտրականությունից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Հրապարակումներ | Պետական կառույցներ | Սեփական | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2011 թ.-ից մշտադիտարկում է ԶԼՄ-ները, հավաքագրում և վերլուծում թմրամիջոց գործածող անձանց, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և թմրամիջոցների վերաբերյալ այլ հրապարակումները։ Մշտադիտարկման նպատակն է բացահայտել թմրամիջոց գործածող անձանց հանդեպ պետական քաղաքականության բնույթը՝ պետական մարմինների կողմից հրապարակվող տեղեկությունների բովանդակության գնահատման միջոցով, ինչպես նաև հանրային վերաբերմունքի ձևավորման վրա ոլորտին առնչվող հրապարակումների հնարավոր ազդեցությունը։
Այս տեղեկանքում գրասենյակն ամփոփել է 2018-2019 թթ. մշտադիտարկման արդյունքները՝ 2017 թ.-ի  տվյալների համադրությամբ։
Մշտադիտարկվել են 16 ինտերնետային էջ. 4-ը՝ police.am, moh.am, prosecutor.am, mlsa.am՝ պետական մարմինների և news.am, a1plus.am, lragir.am, 168.am, 7or.am, epress.am, ilur.am, galatv.am, armlur.am, politik.am, operativ.am, hhpress.am լրատվական կայքերը։
Ընդհանուր առմամբ 2018-2019 թթ․ հավաքագրվել է թմրամիջոց գործածող անձանց, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը և, առհասարակ, թմրամիջոցներին վերաբերող 3.034 հրապարակում, որոնցից 544-ը տարածվել է պետական մարմինների պաշտոնական կայքերով, 2.490-ը՝ ԶԼՄ-ների։ 2018 թ.-ի հրապարակումները 981-ն են, 2019 թ․-ինը՝ 2.053։
Պետական մարմինների կայքերով 2018-2019 թթ․ հրապարակումների գերակշիռ մասը՝ 515-ը կամ մոտ 95 %-ը, տարածել է ՀՀ ոստիկանությունը: Դատախազության կայքում հրապարակվել է 10 նյութ, ՀՀ առողջապահության նախարարության կայքում՝ 19։ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կայքում թմրամիջոց գործածող անձանց, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության կամ թմրամիջոցներին վերաբերող այլ հրապարակումներ չեն եղել:
Դիտարկվել են նաև հրապարակումների տարածման աղբյուրն ու բնույթը: Ըստ այդմ, հավաքված նյութերի մեծ մասն ունեցել է իրավական ուղղվածություն: Հրապարակումների աղբյուրների առումով՝ կարևոր ենք համարում ընդգծել, որ պետական մարմինների պաշտոնական կայքերով և ԶԼՄ-ներով 2018-2019 թթ․ թմրամիջոցների ոլորտի լուսաբանումներում շարունակվել է նախորդ տարիների օրինաչափությունը. գերակշռողը իրավական բնույթի նյութերն են, իսկ թմրամիջոց գործածող անձանց աջակցման, թմրամիջոցների գործածման կանխարգելման հարցում կարևոր նշանակություն ունեցող առողջապահական, սոցիալ-վերականգնողական ծառայությունների, ծրագրերի, միջոցառումների մասին տեղեկություններ, որպես այդպիսին, չեն եղել։
Հրապարակումերը գնահատվել են թմրամիջոց գործածող անձանց և նրանց խնդիրների նկատմամբ հանրային վերաբերմունքի ձևավորման վրա ունեցած, ինչպես նաև թմրամիջոցների և դրանց գործածման նկատմամբ հնարավոր ազդեցության տեսանկյունից: Ըստ այդմ՝ դասակարգվել որպես՝ դրական, բացասական վերաբերմունք ձևավորող և չեզոք բնույթի:
2018-2019 թթ․ ընթացքում աճել է ԶԼՄ-ների կայքերում թմրամիջոցներ օգտագործողների հանդեպ դրական վերաբերմունքի ձևավորմանը նպաստող հրապարակումների թիվը, բացասական վերաբերմունքի ձևավորմանը նպաստող հրապարակումները, նախորդ տարվա համեմատությամբ, նվազել են։
Հարկ է նշել, որ թեև ՀՀ առողջապահության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունները ՀՀ ոստիկանության և այլ գերատեսչությունների հետ համատեղ ՀՀ Կառավարության «Հայաստանի Հանրապետությունում թմրամոլության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի 2019 թվականի միջոցառումների ծրագրին և ժամանակացույցին հավանություն տալու մասին» 27 սեպտեմբերի 2018 թվականի N 1017-Լ որոշմամբ հաստատված գործողությունների կատարման պատասխանատուներն են, վերջիններիս պաշտոնական կայքերով այդ ծրագրերի իրականացման մասին 2019 թ․-ին պատշաճ, կանոնավոր տեղեկություն չի տարածվել, ինչպես և՝ նախորդ տարիներին հաստատված ծրագրերի վերաբերյալ, ինչը դարձյալ խոսում է ոլորտում նշված գերատեսչությունների ոչ հաշվետու ու թափանցիկ աշխատանքի մասին։
Ինչ վերաբերում է ԶԼՄ-ներով հրապարակումներին, որոնց համար տեղեկության աղբյուր է հանդիսացել ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, այս դեպքում ևս, ԶԼՄ-ները, որպես կանոն, տարածել են նախարարության կայքի հրապարակումները (մյուս դեպքերում դրանք վերաբերել են պալիատիվ օգնության շրջանակներում թմրամիջոցների նշանակմանը, ազատ վաճառքի, շրջանառության և օգտագործան լուրերի հերքմանը, ՀՀ-ում թմրամիջոցների գործածման վիճակագրությանը, շտապ բուժօգնության ծառայության աշխատակիցների կողմից թմրամիջոց գործածող անձանց սպասարկման դժվարություններին)։
Ուշագրավ է 2019 թ․-ին Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնի հրապարակման տարածումը լրատվամիջոցների կողմից, որում նշվում է մարիխուանայի՝ առողջության վրա բացասական հետևանքների մասին և կոչ է արվում բացառել հոգեներգործուն նյութերի գործածումը և ձևավորել առողջ կենսակերպ:
Անդրադառնալով հրապարակումների բառամթերքին ու ձևակերպումներին՝ 2018 թ.-ի 981 հրապարակումներից 29-ը, 2019 թ.-ի 2.053 հրապարակումներից 115-ը պարունակել են կարծրատիպային բառապաշար: Համեմատության համար նշենք, որ 2017 թ.-ին կարծրատիպային ձևակերպումներով հրապարակումները կրկնակի էին՝ մոտ 6 %, ինչը 2018 թ.-ին նվազել է: 2019 թ.-ին,  սակայն, վերստին արձանագրվել է  2017 թ.-ի ցուցանիշը։
Պետական մարմինները տեղեկության աղբյուր են հանդիսացել կարծրատիպային եզրույթներ պարունակող լրատվական հրապարակումներից 2018 թ.-ին՝ 12-ի, իսկ 2019 թ.-ին՝ 55-ի համար։ Կարևոր ենք համարում նշել, որ կարծրատիպային բառերով հրապարակումներ տարածվել են նաև պետական մարմինների կայքերով՝ 2018 թ.-ին՝ 5, 2019 թ.-ին՝ 29 հրապարակում։
Ըստ մեր դիտարկումների՝ կարծրատիպային եզրույթներ պարունակող հրապարակումները ևս կարող են նպաստել թմրամիջոց գործածող անձանց հանդեպ խարանի և կարծրատիպերի ձևավորմանը։
Արձանագրենք, որ թմրամիջոց օգտագործող անձանց հանդեպ ակնհայտ բացասական կամ դրական վերաբերմունքի ձևավորմանը նպաստող հրապարակումները 2018 թ.-ին նվազել են, իսկ 2019 թ.-ին՝ առհասարակ բացակայել։ Միաժամանակ եղել են հրապարակումներ, որոնք կարող են բացասաբար ազդել վերաբերմունքի ձևավորման վրա։
Տեղեկանքում առանձնակի ուշադրության ենք արժանացրել մարդու իրավունքների խախտումներ պարունակող հրապարակումներին: 2018-2019 թթ․ դիտարկված հրապարակումներում ևս եղել են անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքի խախտման դեպքեր, երբեմն էլ՝ անձանց նույնականացման հնարավորություն տվող հրապարակումներ: Այսպես՝ ուսումնասիրվող ժամանակահատվածում նման բնույթի 330 հրապարակումները վերաբերել են 181 դեպքի և տեղեկություն տրամադրել 241, այդ թվում՝ թմրամիջոց գործածող 66 անձի վերաբերյալ։
Այս համատեքստում հատկանշական է, որ 2019 թ.-ի 2-րդ կեսին ՀՀ ոստիկանության հրապարակումներում նկատվել է դրական փոփոխություն՝ անձնական տվյալների գաղտնիության ապահովման տեսակետից, ինչը նպաստել է վերոնշյալ իրավունքի խախտումների թվի նվազմանը։ Սրան զուգահեռ, սակայն, շարունակում է մտահոգիչ մնալ ԶԼՄ-ի կողմից այնպիսի տեղեկությունների հրապարակումը, որի միակ տիրապետողը պետք է լինի ոստիկանությունը։ Խոսքը, մասնավորապես, ոստիկանության կողմից իր տրամադրության տակ գտնվող տեղեկությունները լրագրող Գագիկ Շամշյանի միջոցով հրապարակելու մասին է:
2019 թ.-ին ԶԼՄ-ի կողմից անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքը խախտող 41 հրապարակումներից 27-ը տարածվել է Գ. Շամշյանի լրատվական կայքով։ Այսպես՝ «Ապօրինի թմրաշրջանառության տեղեկություններ էին ստացվել. բերման է ենթարկվել 9 անձ» վերնագրված ՀՀ ոստիկանության նյութում անձնական տվյալների մասին խոսք չկա, մինչդեռ նույն միջադեպի մասին Գ. Շամշյանի հրապարակման մեջ, նշված են թե՛ բերման ենթարկվածների անուն-ազգանունները, թե՛ տարիքը։ Ավելին՝ Գ. Շամշյանը հրապարակել է նաև հայտնաբերված թմրամիջոցների կոնկրետ չափաքանակը, մինչդեռ ոստիկանության տեղեկությունում այն բացակայում է։
Ամփոփելով ՀՔԱՎ գրասենյակն  արձանագրում է, որ, թեև մշտադիտարկման արդյունքները ցույց են տալիս թմրամիջոց գործածող անձանց, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանն ու թմրամիջոցներին առնչվող այլ հրապարակումների վերաբերյալ մոտեցումների որոշակի դրական փոփոխություններ, այնուամենայնիվ, մեր կողմից նախկինում արձանագրած խնդիրները  մեծամասամբ մնում են չլուծված։

Since 2011, HCA Vanadzor has been monitoring mass media, collecting and analyzing publications on persons using drugs, drug trafficking and other publications on drug-related issues. The aim of the monitoring is to discover the nature of state policy regarding persons using drugs, by assessing the content of the information published by state bodies, as well as the impact those publications possibly have on the formation of the public attitude.
In this report, the Organization has summed up 2018-2019 monitoring results in combination with the data of 2017.
16 web pages were monitored: 4 of them (police.am, moh.am, prosecutor.am, mlsa.am) belonged to state bodies, while the others ( news.am, a1plus.am, lragir.am, 168.am, 7or.am, epress.am, ilur.am, galatv.am, armlur.am, politik.am, operativ.am, hhpress.am) were mass media sites.
During 2018-2019, overall 3.034 publications were made on persons using drugs, drug trafficking and drug-related issues. 544 out of the mentioned publications were disseminated by official websites of state bodies, 2.490 were disseminated by mass media. 981 publications were made in 2018 and 2.053 publications were made in 2019.
The majority of the publications made on websites of state bodies during 2018-2019, i.e. 515 publications or 95%, were disseminated by the RA Police. 10 publications were made on the website of the Prosecutor’s Office, 19 publications were made on the website of the RA Ministry of Health. The RA Ministry of Labor and Social Affairs did not make any publication on persons using drugs, drug trafficking and drugs-related issues on its website.
The source of the dissemination and the nature of the publications were also considered. Thus, most of the collected publications were of legal nature. Regarding the sources of the publications, we find it important to stress that the pattern of the coverage of drug-related issues by official websites and mass media during previous years continued in 2018-2019, i.e. the majority of materials was of legal nature, while there was no information regarding support for persons using drugs, as well as healthcare and social-rehabilitation services, projects, actions important for the prevention of drug use, as such.
The collected materials were also assessed in terms of their impact on shaping public attitudes towards persons using drugs and their problems as well as drugs and their use. According to their impact, the publications were categorized into the following groups: shaping a positive attitude, shaping a negative attitude and neutral.
The number of mass media publications that contribute to shaping a positive attitude towards persons using drugs increased in 2018-2019, while the number of publications that contribute to shaping a negative attitude decreased in comparison with the previous years.
It should be noted that though the RA Ministry of Health and the RA Ministry of Labor and Social Affairs, together with the RA Police and other agencies, are the responsible bodies for the implementation of the actions approved by the RA Government’s decision N 1017-L of 27 September 2018 “On approving the project and timetable of 2019 measures to combat drug addiction and drug trafficking”, proper and regular information was not disseminated in their official websites on the implementation of the project in 2019. The same is true for projects approved in previous years, which again indicates the non-accountable and non-transparent work of the above-mentioned agencies in the sphere.
With regard to mass media publications, the source of which was the RA Ministry of Health, in this case, too, mass media, as a rule, disseminated the publications of the Ministry’s site (in other cases they concerned the prescription of drugs in the frame of palliative care; refutal of the news regarding their free sale, circulation and use; the statistics of drug use in the RA; the difficulties that emergency ambulance doctors face when serving persons using drugs).
It is noteworthy that in 2019, mass media disseminated a publication made by the National Center for Addiction Treatment, where the Center notes the negative impact of marijuana on health and calls on everyone to exclude the use of psychotropic materials and adhere to a healthy lifestyle.
Touching upon the vocabulary and formulations of the publications, it should be mentioned that stereotypical lexicon was used in 29 out of 981 publications in 2018, and in 115 out of 2.053 publications in 2019. For the sake of comparison, let us mention that in 2017, there were twice as many publications with stereotypical formulations, i.e. about 6%, which reduced in 2018. However, the indicator of 2017 was again recorded in 2019.
State bodies were a source of stereotypical terms in 12 mass media publications in 2018 and in 55 mass media publications in 2019. We find it important to note that publications with stereotypical words were also disseminated via the websites of state bodies: 5 such publications in 2018 and 29 such publications in 2019.
According to our observations, publications with stereotypical terms can also promote the formation of stigma and stereotypes regarding persons using drugs.
It should be recorded that the number of publications that shape an obviously negative or positive attitude towards persons using drugs reduced in 2018 and was equal to zero in 2019. At the same time, there were publications that could have a negative impact on the shaping of the attitude.
In the report, we paid particular attention to the publications that contained human rights violations. In the publications considered in 2018-2019, too, there were cases of violations of the right to protection of personal data and sometimes also publications that made it possible to identify certain persons. So, during the examined period of time, 330 publications of such nature concerned 181 cases and provided information on 241 persons, including 66 persons using drugs.
In this context, it is noteworthy that in the second half of 2019, a positive change was noticed in the RA Police publications and this contributed to the reduction of violations of the above-mentioned right. In parallel, however, it remains concerning that mass media continue publishing such information, the only holder of which must be the Police. This particularly concerns the Police disseminating their information via journalist Gagik Shamshyan.
In 2019, 27 out of 41 publications violating the right to protection of personal data were disseminated on Gagik Shamshyan’s news website. For example, the RA Police made a publication titled “Information on drug trafficking was received: 9 persons were apprehended”, in which no personal data were mentioned, while Gagik Shamshyan’s publication on the same incident contained names and surnames of those apprehended and the concrete amount of the discovered drugs.
Summing up, HCA Vanadzor records that though the monitoring results show some positive change in the approach in terms of publications on persons using drugs, drug trafficking and other drug-related issues, the issues identified by us previously remain mostly unsolved.