ՀՔԱՎ-ը Տավուշի մարզի Ակնաղբյուր համայնքի ղեկավարի թեկնածուի անօրինական գործողությունների վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել
Գործունեություն | Ընտրական գործընթաց | Ընտրելու և հանրաքվեներին մասնակցելու իրավունք | Նորություններ | ՏԻՄ գործունեություն | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2019թ. փետրվարի 17-ին կայանալիք Տավուշի մարզի Ակնաղբյուր համայնքի ղեկավարի ընտրությունների քարոզչության ընթացքում համայնքի գործող ղեկավարը, որը նաև թեկնածու է, չարաշահում է վարչական ռեսուրսները, բնակիչներին խոստումներ տալիս և իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկանքներ տրամադրում:
Այս մասին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը տեղեկություններ է ստացել փետրվարի 13-ին և հաջորդ օրը հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրել Տավուշի մարզի դատախազություն:
Ըստ մեր ստացած տեղեկությունների՝ համայնքի ղեկավարը բնակիչներին խոստանում է գարու սերմնացան և պարարտանյութ տրամադրել, ինչպես նաև բնակիչների օգտին իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկանքներ է տալիս նրանց ունեցած անասնագլխաքանակի վերաբերյալ՝ սոցիալական ծառայություն ներկայացնելու նպատակով: Այդ տեղեկանքներն ստորագրված են գյուղի անասնաբույժի անունից այն դեպքում, երբ վերջինս գտնվում է հիվանդանոցում և չէր կարող ստորագրել դրանք:
Այս միջոցներով, ըստ մեր աղբյուրների, համայնքի ղեկավարը փորձում է համոզել ընտրողներին իր օգտին ընտրություն կատարել:

HCA Vanadzor made a report on the illegal actions of Tavush region Aknaghbyur community head candidate
Activities | Electoral Process | Right to Vote and to Participate in a Referendum | News | Activities of Local Self-Government Bodies | Civilian Oversight and Monitoring
During the campaign of Aknaghbyur community head elections to be held on February 17, 2019, the current head of the community, who is also a candidate, abuses administrative resources, gives the residents promises and provides information papers that do not correspond to reality.
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor received information on this on February 13 and next day made a crime report to Tavush region Prosecutor’s Office.
According to the information we received, the head of the community promises to provide the residents with barley seeds and fertilizers and also provides the residents – in their favour - with information papers on their livestock that do not correspond to reality so that they are presented to social service. Those information papers are signed on behalf of the veterinarian of the village, while, in reality, the latter is in hospital and could not have signed them.
According to our sources, the head of the community uses these means to persuade the electors to vote for him.