Վարժական հավաքների կազմակերպման ընթացքում շարունակում են արձանագրվել խնդիրներ
2023 թ փետրվարի 2-ին ուժի մեջ մտավ «Վարժական հավաքներ հայտարարելու և դրա ապահովման համար ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմինների տրանսպորտային միջոցները ներգրավելու մասին» ՀՀ Կառավարության թիվ 122-Ն որոշումը։
Ինչպես մինչ վերոգրյալ որոշման ուժի մեջ մտնելը, այնպես էլ այժմ՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը շարունակում է ստանալ ահազանգեր պահեստազորում հաշվառված ՀՀ քաղաքացիներից՝ գործընթացի կազմակերպման և իրականացման թերությունների մասին։
Վերջիններս ահազանգում են, որ ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության (այսուհետ՝ ԶԶՀԾ) տարածքային ստորաբաժանումներում քաղաքացիներին տրամադրում են ծանուցագրեր վարժական հավաքների մեկնելու մասին՝ առանց անհրաժեշտ և պարտադիր բժշկական զննությունների ենթարկելու։
Հիշեցնենք, որ «Քաղաքացու առողջական վիճակի հետազոտման և բժշկական փորձաքննության, հետազոտման և փորձաքննության ուղեգրման կարգերը, հետազոտում և բժշկական փորձաքննություն իրականացնող մարմինները և դրանց գործունեության կարգը, փորձաքննության եզրակացությունների ձևերը, բժշկական հետազոտությունների և բժշկական հաստատությունների ցանկերը, իրականացված ծառայությունների դիմաց փոխհատուցման կարգը սահմանելու և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության մի շարք որոշումներ ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» ՀՀ կառավարության 405-Ն որոշման համաձայն՝ պահեստազորային պատրաստության միջոցառումներին ներգրավելիս ԶԿԲՀ-ները (ՀՀ զինվորական կոմիսարիատների բժշկական հանձնաժողով)՝ իրականացնում են պահեստազորում հաշվառվող կամ հաշվառված զինապարտների ռազմաբժշկական փորձաքննությունը՝ զինվորական կոմիսարի կարգադրությամբ։
Քաղաքացիներն ահազանգում են, որ ՀՀ ՊՆ ԶԶՀԾ տարածքային ստորաբաժանումներում իրենց ենթարկում են թերի բժշկական զննությունների, իսկ քաղաքացիների ներկայացրած գանգատներին ի պատասխան հորդորում են  ներկայացնել սեփական միջոցներով իրականացված բժշկական զննությունների արդյունքները։ Մինչդեռ ՀՀ կառավարության 405-Ն որոշման համաձայն՝ պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների բժշկական հետազոտությունները պետք է ներառեն`
1) միկրոպրեցիպիտացիայի ռեակցիան.
2) արյան խմբի և ռեզուս պատկանելության որոշումը (եթե բացակայում է գրառում զինվորական գրքույկում).
3) ֆլյուորոգրաֆիա կամ կրծքավանդակի օրգանների ռենտգեն հետազոտությունը.
4) մեզի և արյան ընդհանուր քննությունը.
5) էլեկտրասրտագրումը.
6) որովայնի օրգանների ՈՒՁ հետազոտությունը.
7) տուբերկուլինային մաշկային փորձը:
Այսպիսով, ՀՔԱ Վանաձորի գրասնեյակը վերստին ընդգծում է պահեստազորային պատրաստության շրջանակներում իրականացվող միջոցառումների, այդ թվում նաև՝ պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների նկատմամբ բժշկական հետազոտությունների պատշաճ կատարման կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պետք է գիտակցի, որ վարժական հավաքների արդյունավետ կազմակերպման, դրանց նկատմամբ հանրային վստահության ձևավորման համար անհրաժեշտ պայման է հավաքներին ներգրավվողների մարդկային արժանապատվության, նրանց մարդու իրավունքների հանդեպ հարգանքի երաշխավորումը։
Եթե հարցեր ունեք գործընթացի մասին, կամ խախտվել են ձեր իրավունքները, և ունեք իրավաբանական խորհրդատվության կարիք, կապ հաստատեք մեզ հետ հետևյալ կոնտակտներով․

On 2 February 2023, the RA Government’s decision N 122-N on “Announcing training gatherings and involving transport means of bodies with military transportation obligations in order to ensure their provision” entered into force.
Both before this decision entered into force and currently, HCA Vanadzor has been receiving alerts from the RA citizens registered in the reserve regarding shortcomings in the organization and implementation of this process.
They alert that the RA MoD Conscription and Mobilization Service territorial subdivisions provide citizens with the notification on joining the training gathering without subjecting them to the necessary compulsory medical examination.
Noteworthy, according to the RA Government’s decision 405-N on “Abolishing the procedures of citizens’ health state check-up and medical expert examination, procedure of referring citizens to check-up and medical expert examination, the procedure of activity of the bodies conducting check-ups and medical examination, forms of conclusions of expert examinations, the list of medical examinations and medical institutions, the procedure of remuneration for the service rendered, and a number of decisions of the Republic of Armenia”, when engaging citizens in reserve preparation activities, the  Medical Commission of the RA military commissariats implement military medical expert examination of persons subject to military service, who are registered or are being registered in the reserve, as instructed by the military commissar.
Citizens alert that they are subjected to incomplete medical examinations in territorial subdivisions of the Medical Commission of the RA military commissariats, and when citizens complain, they urge them to present the results of medical examinations conducted at their own expense.
Thus, HCAV again stresses the importance and necessity of the activities implemented when training the reserve, including proper implementation of medical examinations of citizens registered in the reserve.
The RA Ministry of Defance should realize that guaranteeing respect for human rights and dignity  is a precondition for effective organization of training gatherings, and formation of public trust in it.
If you have questions about the process or your rights were violated and you need legal advice, contact us at